Po atviru dangumi gyvenanti dvynukų besilaukianti gimdyvė, palapinėse besiglaudžiantys septyni vaikai – vis dažniau tokios naujienos šiurpina Lietuvą ir varo į neviltį socialinių tarnybų specialistus, mat rasti išeitį ir laiku užkirsti kelią tokiems dalykams sunku.
Kas turi nutikti šeimos gyvenime, kad motina ryžtųsi su mažamečiais vaikais apsigyventi palapinėje brūzgynuose? Būtent taip savo atžalomis pasirūpino dvi daugiavaikės telšiškės, atvykusios laimės ieškoti į didmiestį.
Klaipėdoje laukymėje stovinčiose palapinėse glaudėsi dvi motinos ir septyni jų vaikai – nuo 2 iki 15 metų amžiaus. Vaikų globos specialistus šokiravo vaizdas, kurį šie išvydo: vaikai buvo murzini, purvinais drabužiais, matėsi, kad jais nesirūpinama, ne vienas buvo užsikrėtęs niežais, tad akivaizdu, kad taip jie buvo priversti „stovyklauti“ ne vieną savaitę.
„Stovyklavo“ mėnesį
Klaipėdos miesto savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjo pavaduotoja Virginija Gelažnikienė naujienų portalui balsas.lt pasakojo, kad nuvykus į vietą, kur motinos su vaikais buvo įsirengusios stovyklavietę, specialistus vaizdas šokiravo: „Palapinės, kuriose gyveno mamos su vaikais, buvo savadarbės ir atrodė ne kaip, visur mėtėsi kalnai šiukšlių, o tose pat šiukšlėse – drabužiai bei patalynė. Vaikų drabužiai buvo skalbiami ir džiovinami čia pat. Sąlygos pasibaisėtinos.“
Specialistės teigimu, atokioje vietoje moterys su vaikais galėjo gyventi apie mėnesį. „Tai labai atoki vieta, vietiniai ten tikriausiai labai retai užklysta. Kaip pasakojo ten apsilankiusios mūsų specialistės, antrą kartą rasti kelią būtų taip pat sudėtinga kaip ir pirmą. Tiesą sakant, ten nelabai jauku vaikštinėti, nes veikiausiai šalia įsikūrę r kiti benamiai.
Šiandien teko bendrauti su abiem moterimis. Tiesą sakant, buvau labai nustebinta, mat į tarnybą jos atvyko susitvarkiusios, vilkėjo švarius drabužius, buvo susišukavusios ir nusipraususios. Pačios pasakojo, kad to padaryti buvo grįžusios į Telšius, vadinasi, jos turi kur prisiglausti. Beje, iš tiesų jos atrodė tvarkingos ir simpatiškos moterys“, – pasakojo pašnekovė ir pridūrė, kad nė viena iš motinų labai aktyviai nesidomėjo, kur šiuo metu yra jų atžalos: „Matyt, joms pakako žinoti, kad vaikais pasirūpinta“, – svarstė specialistė.
Guodėsi neturėjusios, kur eiti
V.Gelažnikienė teigė, kad jos darbo praktikoje tai pirmasis atvejis, kuomet lauke gyventi pasiryžę žmonės kartu apgyvendina ir vaikus: „Kartais sulaukdavome skambučių apie apleistose sodybose ar sąvartynuose gyvenančius žmones, bet jei šie pranešimai ir pasitvirtindavo, paprastai tai būdavo vienišiai benamiai, tačiau, kad taip gyventi pasiryžtų daugiavaikės mamos – mūsų rajone pirmas atvejis.“
Paklausta, kas galėjo pastūmėti moteris apsigyventi laukymėje po atviru dangumi su vaikais, kalbinta specialistė sakė: „Jos teigia, kad neturėjo kur daugiau eiti, neva atvyko į Klaipėdą ieškotis darbo, jo rasti nepavyko, o prisiglausti kur nors reikėjo. Žinoma, žmogus laisvas rinktis, kaip gyventi, bet vaikų auginti tokiomis sąlygomis negalima“, – kalbėjo V. Gelažnikienė.
Nėščia smurtautoja rūpinasi specialistai
Spaudoje neseniai nuskambėjo ir kita šiurpi istorija apie beveik mėnesį palapinėje pamiškėje praleidusią 32 metų Iriną Šutovą, kurį rugpjūčio mėnesį turi gimdyti dvynius. Moteris apsigyveno palapinėje, kai žiauriai sumušė vos pusantrų metukų savo dukrelę ir teismas moteriai uždraudė artintis prie namų. Mergaitės sveikatos būklė buvo itin sunki – vaiko kūnas nusėtas mėlynėmis, medikai aptiko keletą kaulų lūžių, vaikui išmušti net aštuoni dantys.
Po šio įvykio moteris ėmė laiką leisti pamiškėje pačios pasistatytoje palapinėje, o jos aplankyti atvykusius pareigūnus tikino, kad jai čia patogu, maisto pasigamina ant laužo, jo atveža ir sugyventinis, taip pat jis jai parūpina drabužių.
Tiesa, po ilgų diskusijų moterį vis dėlto nuspręsta perduoti medikų globai, todėl netrukus ji apsigyveno Širvintų rajono socialinių paslaugų centre, kur ja rūpinasi medikai ir psichologai.