Ar gali gimdymo procedūros tapti prabanga valstybinėms gydymo įstaigoms, o dėl gimdyvių srauto vienoje ar kitoje ligoninėje karpomos lėšos kitų skyrių pacientams? Seimo Sveikatos reikalų komitetas trečiadienį rengė išvažiuojamąjį posėdį, kuris vyko Sveikatos apsaugos ministerijoje. Rengtoi posėdį buvo nuspręsta, kai viešumoje pasirodė informacija, jog Sveikatos apsaugos ministerija ketina įšaldyti Ligonių kasose sukauptus daugiau kaip 2,5 mln. litų, o kiti sveikatos apsaugos sistemos finansavimo klausimai nėra veiksmingai sprendžiami.
Pas šeimos gydytoją – po 27 dienų
Išvažiuojamajame Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje dalyvavusi Seimo narė Dangutė Mikutienė apie ministro Vytenio Andriukaičio ketinimą Seimo pavasario sesijos metu teigti naują įstatymo projektą, kuriame bus nemažai sveikatos apsaugos sistemos naujovių, sakė: „Nuomonių yra įvairių. Yra gerų idėjų, kurias reikia kuo greičiau realizuoti, bet kai kur gerokai perspausta, dirbtina. Vis dėlto yra teisės aktai, kurie reglamentuoja šią sritį – teisėti pacientų lūkesčiai, teisė gauti sveikatos priežiūros paslaugas.
Šiandien ministras pristatė gydytojų paslaugų teikimo analizės duomenis, kurie rodo, kad pacientai vizito pas šeimos gydytoją laukia nuo nuo vienos dienos iki 27 dienų. Tai baisu, tokiems gydytojams reikia atimti licencijas, nes pas šeimos gydytoją žmogus turi patekti per tris dienas.“
Pasak D. Mikutienės, dabar gydymo įstaigos sudaro sutartis su ligonių kasomis, todėl finansavimas įvairioms įstaigoms mažėja nuo 10 iki 17 procentų. Taip pat ji pridūrė, kad ministerijos paaiškinimas siejamas su fiskalinės drausmės laikymusi. „Kai kurios gydymo įstaigos yra atsidūrusios labai sunkioje padėtyje, nes netenka nuo milijono iki dviejų. Būtina atkreipti dėmesį, kad gydymo įstaigos apie 80 proc. biudžeto naudoja atlyginimams sumokėti“, – kalbėjo Seimo narė ir pateikė pavyzdį, kaip kokybiškų medicinos paslaugų teikimas gali nuvaryti gydymo įstaigą į bankrotą.
Negimdyk šioje ligoninėje
„Jei ligoninės Gimdymo skyrius yra geras ir moterys čia atvažiuoja gimdyti, auga gimdymų skaičius ir išlaidos šiai paslaugai. Tada savo išlaidas turi mažinti Terapijos ir visi kiti toje ligoninėje esantys skyriai. Moteriai juk nepasakysi: „Negimdyk šioje ligoninėje.“ Gimdymas turi būti traktuojamas kaip būtinoji medicinos pagalba ir jam skiriamos lėšos turi būti išimtos iš bendro „krepšelio“. Ši paslauga turi būti apmokama atsižvelgiant į tai, kiek ligoninėje įvyksta gimdymų. Apmokėti reikia ne kaip kaip nors akredituotai, o atsižvelgiant į faktą. Juk negalima ateinančios gyvybės varžyti dėl vieno kito lito“, – piktinosi D, Mikutienė. Išgirdusi žurnalistų svarstymus, kad tokiu atveju gimdyvės gali būti tiesiog išprašomos iš ligoninės baiminantis, kad gimdymais bus viršytas turimas medicinos įstaigos biudžetas, ji sakė: „Mielos moterys, važiuokite ir gimdykite, o sąskaitas siųskite Sveikatos apsaugos ministerijai.“