Trečiadienį policija surengė spaudos konfereciją, kurios metu policijos generalinis komisaras Renatas Požėla ir Vilniaus apskr. policijos viršininkas Saulius Gagas pakomentavo, kokių veiksmų viešąjai tvarkai užtikrinti imsis policija.
Įrengs patikros punktus prie įvažiavimo į Vilnių
Generalinis komisaras R. Požėla sako, kad Sausio 13-osios minėjimui policija ruošiasi kaip kiekvienais metais. Tačiau šiemet atkreipiamas dėmesys į viešojoje erdvėje prieinamą informaciją apie galimus protestus ir mitingus.
„Policija seka informaciją, domisi, kas vyksta, pato procesus, kurie vyksta visuomenėje. Dėl rytojaus esame parengę konkretų priemonių planą jis bus kitoks, su sugriežtintomis priemonėmis“, – sakop R. Požėla.
R. Požėla sako, kad policija įžvelgia tam tikrų grėsmių. Policija dirbs sustiprintu režimu, tikimasi, kad pareigūnų bus tiek, kiek reikalaus situacija. Įsitrauks ne tik sostinės policija, bet ir kitų miestų pareigūnai.
„Fiksuosime autobusus, išvykstančias transporto priemones iš kitų miestų. Prie Vilniaus sbus įrengti patikros punktai, kur tikrinsime transporto priemones ir kontroliuosime, ar nėra vežama neleidžiamų daiktų“, – sako R. Požėla.
Ties dalimi Seimo bus įrengtas fizinis barjeras, kuris padės policijai dirbti ir renginiuose dalivausiantiems gyventojams susigaudyti.
„Fizinio barjero nebus ten, kuir vyks pats renginys, jis bus kiek kitose vietose. Priemonės nukreiptos, kad renginys įvyktų sklandžiai ir niekas nenukentėtų. <…> Noriu pasiųsti žinutę – negadinkime sau gyvenimo ir kitiems. Policija pasiruošusi visiems scenarijams“, – įspėja R. Požėla.
Manoma, kad į renginį turėtų susirinkti bent keli tūkstančiai dalyvių.
Sostinėje ribos eismą
Sostinėje keisis eismas. Eismas bus ribojamas Tumėno gatvėje nuo 7:30 iki 13:00, į gatvę galėęs patekti tik joje dirbantys asmenys, parodę įropdančius dokumentus. Nuo 10:00 iki 13:00 bus ribojamas esimas Gedimino prospekte nuo Gynėjų iki Goštauto gatvės. Taip pat bus ribojamas eismas Goštauto gatvėje nuo Gedimino prospekto iki degalinės „Circle K“.
„Piko metu asmenys galės pravažiuoti be apribojimų“, – kalbėjo S. Gagas.
Pasak jo, sprendimai priimti siekiant užtikrinti saugumą ir saugų žmonių patekimą į renginį.
„Norėčiau, kad asmenys, kurie vyks, geranoriškai laikytųsi nustatytos tvarkos, klausytų policijos pareigūnų nurodymų ir vyktų leidžiamais maršrutais, kur eismas nėra ribojamas. Kitu atveju susidarys kamščiai“, – sako S. Gagas.
Policijos pareigūnai patars į renginį atvykti norintiems gyventojams. S. Gagas informuoja, kad patekti į Nepriklausomybės aikštę bus galima iš Gedimino prospekto, nuo Katedros ir Žvėryno tilto, Goštauto gatve, tačiau nebus galima patekti per Tumėno gatvę.
Siekiant užtikrinti sklandų renginį, policijos pareigūnai galės tikrinti įtarimą sukėlusius asmenis. Taip siekiama užkirsti kelią, kad į renginį nebūtų įsinešta neleistinų daiktų.
Jei policija pastebės, kad renginyje susirinks per daug dalyvių, pareigūnai galės imti riboti žmonių patekimą į renginio vietą.
„Reikėtų nepamiršti, kad rytoj renginyje dalyvaus svečiai iš užsienio, užsienio šalių ambasadoriai, valstybės saugomi asmenys. Tam tikros saugumo priemonės, kaip ir kiekviename renginyje yra planuojamos ir bus taikomos“, – sako S. Gagas.
Prašė leisti pasisakyti keliems veikėjams
Seimo narys Petras Gražulis su kitais Seimo kolegomis prieš Sausio 13-osios minėjimą Seimo pirmininkei pateikė kreipimąsi. Juo 20 Seimo narių reikalauja, jog minėjimo metu po iškilmingosios dalies būtų suteiktas žodis vyskupui Jonui Kauneckui, visuomenininkams Žydrūnui Savickui , Jurga Karčiauskaitei-Lago ir Romui Dambrauskui.
Šį kreipimąsi pasirašė Petras Gražulis, Vigilijus Jukna, Valdemaras Valkiūnas, Artūras Skardžius, Valius Ąžuolas, Dainius Gaižauskas, Juozas Varžgalys, Mindaugas Puidokas, Vaida Giraitytė – Juškevičienė, Guoda Burokienė, Dainius Kepenis, Jonas Pinskus, Algimantas Dumbrava, Gintautas Kindurys, Eugenijus Jovaiša, Kęstutis Mažeika, Robertas Šarknickas, Stasys Tumėnas, Česlav Olševski, Beata Petkevič.
Seimo pirmininkės atstovė spaudai Ilona Petrovė komentare tv3.lt atkreipė dėmesį, kad Seimo pirmininkės prašyta suteikti žodį po oficialios Seimo organizuojamos ceremonijos.
„Nei Seimo Pirmininkė, nei jokia kita Seimo institucija tokių įgaliojimų neturi – dėl naujo renginio turėtų spręsti atitinkamos institucijos Susirinkimų įstatymo nustatyta tvarka. Kartu pažymėtina, kad šių metų Laisvės gynėjų dienos minėjimo ir Laisvės premijos įteikimo ceremonijos programa buvo patvirtinta dar praėjusį gruodį (22 d.) Seimo valdybos sprendimu ir tik Seimo valdyba, o ne Seimo Pirmininkė gali šią programą keisti“, – tv3.lt komentuoja I. Petrovė.
Pranešama apie planuojamą protestą
Trečiadienį ir ketvirtadienį prie Seimo vyks Laisvės gynėjų dienos minėjimai. Rengiamos rikiuotės, atminimo laužai ir kitos ceremonijos.
Vis dėlto socialiniuose tinkluose pateikiama informacija leidžia manyti, kad Laisvės gynėjų dienos minėjimai neapsieis be protestų ar provokacijų.
„Tą dieną prie Parlamento rinksis mitingas. Tą dieną prie Parlamento organizuoti ir politiškai aktyvūs žmonės rinksis pasakyti valdžiai, ką jie galvoja apie valdžios vykdomą politiką savo piliečių atžvilgiu. Sausio 13 d. 12 val.“ – sakoma viename alternatyviosios žiniasklaidos priemone prisistatančiame „OpTV“ vaizdo įraše.
Kvietimu sausio 13 d. rinktis prie Seimo iš išreikšti nepasitenkinimą valdžia pasidalino iš ankstesnių mitingų gerai žinomas Grafas Liutkevičius.
„Kas galite, pasiimkite fakelus ar deglus, kad simboliškai priimtume visiems, kaip 1991 m. čia degė laisvės laužai. Turime parodyti valdžiai, kad jeigu jie nenutrauks antikonstitucinės, antivalstybinės kolaborantinės veiklos, mes esame pasiruošę pakartoti istorinius įvykius“, – vaizdo įraše kalbėjo jis.
Kveitimu sausio 13 d. 12 val. atvykti prie Seimo dalijasi ir kiti gerai žinomi prieš valstybės vykdomą pandemijos valdymo politiką pasisakantys veikėjai – mitingo prie Seimo, pasibaigusio riaušėmis, organizatorė Astra Astrauskaitė, sportininkas Žydrūnas Savickas ir kiti.
Panašu, kad sausio 13 d. minėjimui yra organizuojami autobusai iš skirtingų šalies miestų. Informacija apie tai pasidalijo visuomenės veikėja Rūta Janutienė. Ji savo „Facebook“ paskyroje praneša, kad sausio 13 d. į Vilnių vyks autobusai bent iš šešių skirtingų Lietuvos miestų.
Vyks Laisvės gynėjų dienos paminėjimas
Seimo internetiniame tinklalapyje nurodoma, kad Laisvės gynėjų dienai paminėti skirti renginiai prasidėjo jau praėjusį šeštadienį. Vis dėlto daugiausiai renginių numatoma sausio 12 d. ir 13 d.
Pateikiame renginių programas:
SAUSIO 12 D., TREČIADIENIS
11–13 val. – Renginys „Autentiški liudijimai: Sausio 13-osios dalyvių istorijos gyvai“ Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų štabe (Viršuliškių g. 36, Vilnius), Seimo lankytojų centre (Gedimino pr. 60, Vilnius), Spaudos rūmų fojė (Laisvės pr. 60, Vilnius), Televizijos bokšto muziejaus salėje (Sausio 13-osios g. 10, Vilnius). Planuojamos trys grupės: 11, 12 ir 13 val. Būtina registracija
15–20 val. – Neatlygintinos kraujo donorystės akcija – Laisvės gynėjų atminimui (Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos atrijus, 3 aukštas)
16 val. – Iškilminga Laisvės gynėjų rikiuotė Seimo rūmų Didžiajame kieme. (Įėjimas iš Gedimino pr.*)
17.30 val. – Atminimo laužų uždegimas prie Vilniaus televizijos bokšto
18 val. – Atminimo laužų uždegimas prie Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos pastato
18.10 val. – Speciali laida, skirta Sausio 13-ajai atminti (transliacija per LRT Radiją)
19 val. – Atminimo laužų uždegimas Nepriklausomybės aikštėje (tiesioginė transliacija televizijos programa „Seimas – tiesiogiai“, Seimo svetainėje, Seimo paskyrose „Facebook“ ir „YouTube“)
20 val. – Koncertas Šv. Jonų bažnyčioje, Ēriko Ešenvaldo oratorija „13“. Atlikėjai – valstybinis dainų ir šokių ansamblis „Lietuva“, choras „Vilnius“, folkloro dainininkė Rasa Serra, dainininkas Teodoras Lipčius, aktoriai Vladas Bagdonas, Vytautas Rumšas
21 val. – Atminimo laužų uždegimo ceremonijos vaizdo įrašo iš Nepriklausomybės aikštės transliacija per LRT Plius
21.30 val. – Lietuva kalba. Tiesioginė diskusijų programa, skirta Sausio 13-osios įvykiams. Ved. Rasa Tapinienė (tiesioginė transliacija per LRT Televiziją)
SAUSIO 13 D., KETVIRTADIENIS
8 val. – Pilietinė akcija „Atmintis gyva, nes liudija“. Kiekviename lange uždegamos žvakutės
9 val. – Gėlių padėjimo ceremonija prie Kovo 11-ajai skirto paminklo „Žinia“ Nepriklausomybės aikštėje
11 val. – Neužmirštuolių pievos „sodinimas“ Lukiškių aikštėje
12 val. – Sausio 13-osios – Laisvės gynėjų dienos minėjimas ir Laisvės premijos įteikimo ceremonija Nepriklausomybės aikštėje (tiesioginė transliacija per LRT Televiziją ir LRT Radiją, taip pat tiesioginė transliacija per televizijos programą „Seimas – tiesiogiai“, LRT televiziją ir radiją, Seimo svetainėje, Seimo paskyrose „Facebook“ ir „YouTube“)
13.10 val. – Fotografijų parodos „TIKĖJIMAS IR LAISVĖ. Laisvės premijos laureatai – „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos“ bendradarbiai“, skirtos 2021 metų Laisvės premijos laureatams, pogrindinio leidinio „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika“ bendradarbiams, atidarymas (Seimo I rūmai, Lietuvos laisvės gynėjų galerija)*
14 val. – Žuvusiųjų už Lietuvos laisvę pagerbimo ceremonija Antakalnio kapinėse
16 val. – Diskusija „Kartu išvien: KASP ir VSAT“ (Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Konferencijų salė). Būtina registracija
16.40 val. – Sausio 13-oji. Iš ciklo „Lietuvos valstybės atkūrimo kronika“. Dokumentinis filmas. Rež. D. Vildžiūnas. 2015 m. I dalis (transliacija per LRT Plius)
17.30 val. – Šv. Mišios Vilniaus arkikatedroje bazilikoje (tiesioginė transliacija per LRT Plius)
18.30 val. – koncertas Laisvės gynėjų dienai paminėti Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, Giuseppe Verdi „Requiem“**Solistai: Chiara Isotton, Justina Gringytė, Kristian Benedikt, Kostas Smoriginas, dirigentas Sesto Quatrini
18.30 val. – Sausio 13-oji. Iš ciklo „Lietuvos valstybės atkūrimo kronika“. Dokumentinis filmas. Rež. D. Vildžiūnas. 2015 m. II dalis (transliacija per LRT Plius)
19.30 val. – Diena po rytojaus. Dokumentinis filmas. Rež. Rimas Bružas. 2015 m. (transliacija per LRT Televiziją)