Lietuvai per ateinantį penkmetį gynybai planuojant skirti nuo 5 iki 6 proc. bendrojo vidaus produkto. Prezidentas Gitanas Nausėda sako nenorintis, kad didėjančią mokesčių naštą gyventojai sietų su didesniu krašto apsaugos finansavimu. Tačiau šalies vadovas pripažįsta, kad ieškant daugiau pinigų gynybai, galėtų būti peržiūrėtos socialinės išlaidos, apmokestintos gyventojų pajamos pagal dydį, o ne pagal rūšį.
„Reikės įgyvendinti priemones, kurios seniai laukia eilės, bet nebuvo įgyvendintos. Kalbu apie konsoliduotą pajamų mokestį pagal pajamų dydį, o ne pagal rūšį“, – teigia G. Nausėda.
Progresiniais aukštų pajamų mokesčiais rinkėjus viliojusių socialdemokratų atstovas premjeras Gintautas Paluckas dabar kalba jau atsargiau. Anot jo, mokesčių pakeitimus dar reikės derinti koalicijoje.
„Vyriausybei yra didelė užduotis sugebėti finansuoti einamąsias valstybės gyvenimo išlaidas, jos labai svarios. Žmonės – pirmiausia, po to visa kita. Apie tai šnekėsime su koalicijos partneriais ir Seimu“, – komentuoja premjeras G. Paluckas.
Iš kur gausime pinigų gynybai?
G. Paluckas nedetalizuoja, iš kokių šaltinių didintų gynybos biudžetą, tačiau kalba, kad tai galėtų būti ir paskolos, ir europiniai pinigai.
„Visas finansavimas negali eiti vien iš Lietuvos, šnekame Europos mastu, turi atsirasti ir didėti Europos gynybos fondas, paskolų fondas, panašus į RRF. Turbūt bus sudėtinis finansavimas. Gynybos klausimas svarbus visai Europai“, – sako G. Paluckas.
„Briuselyje prasminga iškelti klausimą dėl gynybos išlaidų kitokio traktavimo, kuris iki šiol nebuvo specialiai išskiriamas. Yra daugiau valstybių, kurios pasisako už tai, kad gynybos išlaidos turėtų būti traktuojamos subtiliau, plačiau ir kad jos neturėtų bloginti fiskalinės drausmės rodiklių“, – komentuoja G. Nausėda.
Sprendžiant gynybos stiprinimą europiniais pinigais, anot G. Palucko, bus svarbi ir konservatoriaus, už gynybą ir kosmosą atsakingo eurokomisaro Andriaus Kubiliaus pozicija.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
2.Naikinti visokius VŠĮ (biudžeto pinigų siurbėlės)
3. Įvesti progresinius mokesčius.
4. Priversti valstybines įstaigas prie piniginės drausmės(pinigai ištaškomi vėjais)
5. Seimo narių atlyginimas turi būti 4 min. atlyginimai, o ne kiek nori jie.
6. priversti didžiuosius PC mokėti tikrus mokesčius, ne per ofšorines įmones.