• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei kažkada galimybė naudoti robotus medicinoje ir ypač chirurgijoje galėjo skambėti kaip scenarijus iš fantastikos srities, šiandien tai  jau ne vieno dešimtmečio realybė. Robotinę chirurgiją jau taiko ir Lietuvos gydytojai bei vardija didelius privalumus.

27

Jei kažkada galimybė naudoti robotus medicinoje ir ypač chirurgijoje galėjo skambėti kaip scenarijus iš fantastikos srities, šiandien tai  jau ne vieno dešimtmečio realybė. Robotinę chirurgiją jau taiko ir Lietuvos gydytojai bei vardija didelius privalumus.

REKLAMA

VUL Santaros klinikų Urologijos skyriaus vedėjas gydytojas urologas doc. Albertas Čekauskas džiaugėsi, kad Santaros klinikose urologijoje robotinė chirurgija naudojama jau 1,5 metų, nors pasaulyje ji taikoma daugiau nei 20 metų.

Pasak A. Čekausko, panašu, būtent urologams jos labiausiai ir reikia, nes operuoti dubens srityje yra itin sunku. Kaip pasakojo gydytojas, klinikose jau yra atlikta 100 robotinių urologijos operacijų.

Didžioji dalis jų – radikalios prostatektomijos, kai šalinama prostata vėžiu sergantiems pacientams. Atlikta operacijų ir inkstų vėžiu sergantiems asmenims, kai buvo paimtas donorinis organas transplantavimui, viena kita plastinė operacija.

REKLAMA
REKLAMA

Ribojimų taikyti robotinę chirurgiją beveik nėra

Pasak jo, jei pacientas yra tinkamas laparoskopiniam chirurginiam gydymui, iš esmės nėra ribojimų taikyti ir robotinę chirurgiją.

REKLAMA

„Santaros klinikų urologijos centre jau 3 metus nėra atlikta atviros prostatos operacijos – 70 proc. yra robotinių, o 30 proc. atliekama laparoskopiniu būdu“, – nuotolinės klinikų konferencijos metu kalbėjo gydytojas.

Chirurgas sėdi šalia prie konsolės, panašios į „Xbox“ pultelį. Jis yra padalintas per pusę ir su juo valdome instrumentus – visus rankos ir riešo judesius žmogaus pilve atkartoja robotas.

REKLAMA
REKLAMA

Nors kai kas galvoja, kad robotai operuoja patys, jis patikino, kad taip nėra. „Gal kada taip ir bus, vis mokome robotą, kalbame ir apie dirbtinį intelektą – galbūt kada nors jie išmoks geriau operuoti ir už mus (šypsosi). Bet šiuo metu chirurgas sėdi šalia prie konsolės, panašios į „Xbox“ pultelį. Jis yra padalintas per pusę ir su juo valdome instrumentus – visus rankos ir riešo judesius žmogaus pilve atkartoja robotas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmogaus rankos šiaip yra tiesios, su jomis kaip kokiomis kinų lazdelėmis galime tik suimti ir nukirpti, nėra lenkiamojo judesio, dėl to chirurgas turi eiti iš vienos, kitos pusės, kad padarytų tai, ką reikia.

Kalbant apie prostatos vėžio operaciją, labai svarbu išsaugoti tam tikras struktūras ir, kai nebėra prostatos, susiūti šlapimo pūslę su šlaple. Naudojant robotą siuvimą galima atlikti daug greičiau, patogiau, kruopščiau. Atliekant atvirą operaciją siuvimas būdavo ne matant, o daugiau tik jaučiant. Dabar gi turime 3D ekraną, kur galime matyti detalų vaizdą – gylį, kur yra instrumentas, atstumus nuo audinių ir kt.“, – detales pasakojo A. Čekauskas. 

REKLAMA

Visa tai atveria naujas galimybes – galima anksčiau ištraukti kateterį po operacijos, yra retesnės komplikacijos. Jis pridūrė, kad visada operuojama dviese – vienas chirurgas dirba prie konsolės, o kitas būna prie paciento, padeda ir reguliuoja, kad visi instrumentai veiktų, kaip reikia.

Padeda išsaugoti ir lytinę funkciją

Pašnekovas akcentavo, kad robotinė chirurgija ypač gydant prostatos vėžį pasitarnauja siekiant išsaugoti vyro lytinę funkciją.

REKLAMA

„Jei prostatos vėžį diagnozuojame pakankamai anksti ir tai yra vidutinės rizikos liga, galime siūlyti vyrams išsaugoti lytinę funkciją. Čia kalbame apie neurovaskulinį pluoštą, nervus, kurie ateina pro prostatą į lytinius organus – jie praktiškai prilipę prie prostatos. Taigi yra atliekama tam tikra operacija, kurios metu yra išsaugoma ta sritis, kur yra neurovaskulinis pluoštas. (...)

Tiek operuojant laparoskopiniu būdu, tiek pasitelkiant robotinę chirurgiją, pacientai ligoninėje guli trumpiau, mažesnis kraujo perpylimo poreikis, mažesnis skausmas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau tai nėra visiškai šimtaprocentinis dalykas. Jei pacientas turi antsvorio, serga cukriniu diabetu, jau yra erekcijos sutrikimų, yra vyresnis nei 70 metų, turi kardiovaskulinių ligų, visa tai procentus išsaugoti lytinę funkciją mažina. Jei pacientas jaunas ir neturi visų minėtų rizikos veiksnių, tikimybė padėti iki 80 proc. ir daugiau“, – aiškino A. Čekauskas.  

Gydytojas pridūrė, kad vienaip ar kitaip lytinė funkcija po operacijos pradingsta visiems, o minimi procentai skaičiuojami jau praėjus metams, taikant įvairias reabilitacines priemones, vaistus.

REKLAMA

Auglį pašalina preciziškiau, mažesnės komplikacijos

Jau seniai įrodyta, kad tiek operuojant laparoskopiniu būdu, tiek pasitelkiant robotinę chirurgiją, pacientai ligoninėje guli trumpiau, mažesnis kraujo perpylimo poreikis, mažesnis skausmas. 

Kitos naudos yra jau kalbant apie konkrečias operacijas – prostatos vėžio atveju auglį galimą pašalinti preciziškiau, greičiau atsistato šlapimo sulaikymas, mažiau pacientų lieka rimti pokyčiai po operacijos.

REKLAMA

„Tyrimai rodo, kad apie 5 proc. pacientų turi ryškesnį šlapimo nelaikymą. Tai nėra daug, svarbiausia, kad po 2 metų įsijungia kompensacijos mechanizmai ir šią problemą galima išspręsti – siūlyti sfinkterio, pošlaplinių raiščių implantaciją. Svarbu, kad liga neatsinaujintų, būtų išnaudotos visos reabilitacijos galimybės. Manoma, kad lytinė funkcija po robotinės operacijos atkuriama greičiau ir didesnei daliai pacientų“, – pasakojo gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis pasakojo, kad dažniausiai robotinės chirurgijos operacijos Santaros klinikų Urologijos skyriuje atliekamos ketvirtadieniais – tad pacientas atvyksta į ligoninę trečiadienį, ketvirtadienį išoperuojamas, penktadienį pradedama reabilitacija, o pirmadienį išrašomas į namus. Prostatos operacija vyksta su pilna nejautra ir užtrunka apie 3 valandas. 

Paklaustas, ar vyras apskritai gali gyventi be prostatos, pašnekovas visų pirma prisiminė vieną savo mokytojo prof. Balio Dainio pasakymą, kad prostata yra antra vyro širdis. 

REKLAMA

„Bet galima gyventi be prostatos, žinau ne vieną tokį vyrą. Bet tai yra svarbu vaisingumui, po prostatos pašalinimo vyras įprastiniu būdu negali susilaukti vaikų, nes pradingsta ejakuliacija. Visgi pagalbinio apvaisinimo būdu vyras gali būti vaisingas“, – kalbėjo jis. 

Gelbėja ir transplantuojant inkstus

Kaip minėta, robotinė chirurgija pasitelkiama ir organų donorystėje. Pasak gydytojo, jei jau nuo 2017 metų inkstų donorystės operacijos atliekamos tik laparoskopiniu būdu, dabar tą galima daryti ir pasitelkiant robotą.

REKLAMA

„Tam yra naudojamos 3 arba 4 robotinės rankos, jos padeda patraukti inkstą. Kuo skiriasi pašalinti inkstą dėl onkologijos ir kai inkstas yra dovanojamas kitam? Inksto išjungti negalime iki tol, kol jis nėra visiškai paruoštas.

Jis visas išdalinamas, atskiriamos visos kraujagyslės, šlapimtakis, ir, tik kai viskas yra paruošta, užspaudžiamos kraujagyslės, pageidautina, inkstas per 2 minutes turėtų atsirasti ant stalo. Tam yra atliekamas nedidelis pjūvis pilvo apačioje, jis gali būti atliktas estetiškai – bikini linijoje, taigi net nežinosite, kad žmogus dovanojo inkstą. 

REKLAMA
REKLAMA

Jį išėmus jau kita komanda iš kitos operacinės ateina ir jį greitai praplauna. Robotas duoda šiek tiek greitumo, saugumo, donorui suteikiamos pačios geriausios sąlygos“, – aiškino A. Čekauskas ir pridūrė, kad atlikti pačią transplantaciją pasitelkiant robotą būtų jau aukštasis pilotažas.

Veikia „žaliasis koridorius“

Gydytojas priminė, kad jei pacientui įtariamas prostatos vėžys, yra reikšmingas navikas ir atlikta magnetinio rezonanso tomografija, ir jis yra siunčiamas biopsijai, tai reikia paminėti skambinant į registratūrą ir pasakyti, kad jam reikia patvirtinti diagnozę.

Jei pacientas turi atliktus tyrimus, biopsiją, jei reikia, magnetinį rezonansą, kompiuterinę tomografiją, ir jam pirmą kartą nustatytas prostatos vėžys, su tokia informacija žmogus į Santaros klinikų Urologijos skyriaus konsultaciją turėtų patekti per porą savaičių.

„Žaliasis koridorius“ bus pritaikomas ir jei įtariamas inkstų vėžys – pacientui reikia tai pasakyti, taip pat turėti atliktus radiologinius tyrimus ir taip pat pas gydytoją pateks greičiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų