Komitetų sudėtį parlamentas tvirtins antradienį.
Valstiečiai liko be Teisės ir teisėtvarkos komiteto
Lieka neaišku, kur galėtų dirbti su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) į Seimą ėjęs I. Vėgėlė. Mat su Lietuvos rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) atstovais frakciją sudarę valstiečiai negauna vietos Teisės ir teisėtvarkos komitete.
Kaip nurodyta pirmadienį vykusiame Seimo seniūnų sueigos posėdyje, Teisės ir teisėtvarkos komitete LSDP gauna 3 vietas, TS-LKD – 2, „Nemuno aušra“ 1 ir Liberalų sąjūdžio frakcija – po 1.
Iš pradžių paskelbta, kad vieną vietą komitete gauna ir valstiečiai, bet netrukus patikslinta, kad jie negauna nė vienos.
Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos (LVŽKŠS) frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė Seimo vadovų paprašė patikslinti, kokia yra valstiečių kvota Teisės ir teisėtvarkos komitete.
„Buvom įrašę vieną, bet dabar suskaičiavom, kad valstiečiams pagal jų prašymą yra duota vieta Kaimo reikalų komitete. Iš kažkur reikia paimti, tai dabar yra nulis“, – atsakė Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Juozas Olekas.
Jis patvirtino, kad komitete dirbs septyni nariai. Vadinasi, išdalinus vietas valstiečiai lieka be Teisės ir teisėtvarkos komiteto.
Nesutarimai dėl Audito komiteto
Naujojo parlamento valdantieji nesutinka, kad vadovauti Seimo Audito komitetui būtų patikėta parlamentarui iš opozicijos. Šiuo metu į šias pareigas numatoma skirti „Nemuno aušros“ atstovą.
Toks komitetų perskirstymas papiktino opozicijoje esančių konservatorių atstovus. Pasak jų, valdantieji šiuo sprendimu laužo parlamente nusistovėjusias ilgametes tradicijas.
„Tenka šiek tiek nustebti ir apgailestauti, kad yra varžomos jau turėtos tradicijos“, – Seimo seniūnų sueigos posėdyje teigė konservatorių frakcijos vadovas Mindaugas Lingė.
„Nors statutinė galimybė leidžia turėti įvairias variacijas su Audito komiteto ir Biudžeto komiteto pirmininkais ir pavaduotojais, tačiau taip jau susiklostė, kad daugeliui seimų Audito komitetui vadovavo opozicijos atstovas. Tai raginčiau persvarstyti šią galimybę. Tai yra ne tik simbolinė reikšmė, bet ir praktinė reikšmė“, – pabrėžė jis.
Savo ruožtu Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis akcentavo, kad komiteto pirmininką skirti iš opozicijos nebūtų geras sprendimas.
„Pagal praktiką ir nusiteikimą šitam komitetui reikės audituoti dabartinės jūsų dar Vyriausybės priimtus sprendimus, veiksmus. Ir turbūt nebūtų labai etiška ir logiška, kad komiteto pirmininkas būtų iš opozicijos“, – paaiškino Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis.
„Mes tikrai linkę manyti ir diskutuoti, kad praėjus tam dviejų metų laikotarpiui galėtų vykti rotacija ir opozicijos atstovas galėtų būti pirmininkaujančiu“, – pridūrė jis.
Pasakė, kodėl Audito komitetui gali vadovauti valdančiųjų atstovas
Audito komitetui reikės audituoti dabartinės premjerės Ingridos Šimonytės Vyriausybės sprendimus. Todėl, pasak Seimo pirmininko S. Skvernelio, būtų logiška, jei šiame komitete dirbtų atstovas iš dabartinės opozicinės frakcijos.
Seimo vicepirmininkė „aušrietė“ Agnė Širinskienė atkreipė dėmesį, kad prieš ketverius metus Audito komiteto vadovu išrinktas tuo metu Mišriai Seimo narių grupei priklausęs Zigmantas Balčytis.
„Aš tik priminsiu 2020-uosius metus, kada keitėsi valdžios ir ponia I. Šimonytė buvo viena iš šalininkų tos minties, kad buvusią Vyriausybę sudarančios partijos neturėtų Audito komiteto. Tik priminsiu, kad tuomet didžiausiai Seimo opozicinei frakcijai, kuo buvo valstiečiai ir žalieji, nebuvo duota minėta pozicija, bet buvo pasirinktas tuo metu Mišrioje grupėje buvęs ponas Balčytis“, – kalbėjo A. Širinskienė.
Jos teigimu, valdančiųjų atstovas gali pirmininkauti šiam komitetui dėl dviejų priežasčių: šitaip buvę valdantieji neaudituos patys savęs, be to, opozicinės frakcijos atstovas dirbs Audito komiteto pirmininko pavaduotoju.
„Nėra tokios galimybės, matyt, ir šitoje kadencijoje buvusiems valdantiesiems, kaip Seimo pirmininkas sakė, dar dvejus metus audituoti patiems save. Juo labiau, kad klausimų dėl atskirų ministerijų veiklos tikrai kyla.
Kitas dalykas, kad nesiklaidintume dėl Seimo statuto. Seimo statutas labai aiškiai sako, kad Audito komiteto pirmininku arba pavaduotoju renkamas opozicinės frakcijos atstovas. Tai šiuo atveju opozicinės frakcijos atstovas tuo pavaduotoju ir bus išrinktas“, – sakė A. Širinskienė.
Daugiausia komitetų atiteko socialdemokratams
Europos reikalų komitetas: pirmininkė bus iš LSDP, septyni pavaduotojai – iš visų Seime dirbančių frakcijų.
Užsienio reikalų komitetas: pirmininkas bus LSDP žmogus, pavaduotojas iš opozicijos.
Aplinkos apsaugos komitetas: pirmininką skirs LSPD, pavaduotoją – opozicinė frakcija.
Ateities komitetas: pirmininkas nuo LSDP, pavaduotojas iš „Nemuno aušros“.
Biudžeto ir finansų komitetas: pirmininkas bus iš LSDP, jo pavaduotojai – iš „Vardan Lietuvos“ ir opozicinės frakcijos.
Kultūros komitetas: pirmininką skirs LSDP, pavaduotoją – opozicinė frakcija
Švietimo ir mokslo komitetas: pirmininkas iš LSDP, pavaduotojas – opozicinės frakcijos.
Teisės ir teisėtvarkos komitetas: pirmininkaus LSDP narys, jo pavaduotojas bus iš opozicinės frakcijos.
Žmogaus teisių komitetas: pirmininkas bus iš LSDP, pavaduotojas – iš opozicinės frakcijos.
Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas: pirmininką skirs „Vardan Lietuvos“, pavaduotojas bus iš opozicinės frakcijos.
Kaimo reikalų komitetas: pirmininkas bus iš „Vardan Lietuvos“, pavaduotojas – iš LSDP.
Socialinių reikalų ir darbo komitetas: „Vardan Lietuvos“ pirmininkas, pavaduotojas – iš LSDP.
Audito komitetas: pirmininkas bus iš „Nemuno aušros“ frakcijos, pavaduotojas – iš opozicinės frakcijos.
Sveikatos reikalų komitetas: „Nemuno aušros“ pirmininkas, pavaduotojas – nuo LSDP.
Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas: pirmininkas iš „Nemuno aušros“ frakcijos, pavaduotojas iš LSDP.
Ekonomikos komitetas: pirmininkas iš „Nemuno aušros“ frakcijos, pavaduotojas iš LSDP.
Kaip pasiskirstė komitetus?
Europos reikalų komitetas: LSDP frakcija turės 8 narius, TS-LKD – 5 „Nemuno aušra“ – 3, „Vardan Lietuvos“, liberalai, LVŽKŠS – po 2, Mišri Seimo narių grupė – 1.
Užsienio reikalų komitetas: LSDP gauna 4 vietas, TS-LKD – 3, „Nemuno aušra“, „Vardan Lietuvos“, liberalai ir LVŽKŠS – po 1.
Aplinkos apsaugos komitetas: LSDP turės 3 narius, TS-LKD – 2 „Nemuno aušra“, „Vardan Lietuvos“, liberalai, LVŽKŠS – po 1.
Ateities komitetas: nuo LSDP bus 6 nariai, TS-LKD – 3, „Nemuno aušra“, „Vardan Lietuvos“ ir liberalai – po 2, LVŽSKŠS ir Mišri Seimo narių grupė – po 1.
Biudžeto ir finansų komitetas: LSDP gauna 4 vietas, „Nemuno aušra“ ir TS-LKD – po 2, „Vardan Lietuvos“ 1, liberalai ir LVŽKŠS – po 1.
Kultūros komitetas: 3 nariai iš LSDP, 2 iš TS-LKD, po 1 iš „Nemuno aušros“, „Vardan Lietuvos“ ir liberalų.
Švietimo ir mokslo komitetas: LSDP gauna 5 vietas, „Nemuno aušra“ ir TS-LKD – po 2, „Vardan Lietuvos“ 1, liberalai ir LVŽKŠS – po 1.
Teisės ir teisėtvarkos komitetas: LSDP skirs 3 narius, TS-LKD – 2, „Nemuno aušra“ ir liberalai – po 1.
Žmogaus teisių komitetas: čia bus 3 nariai iš LSDP, po vieną – iš „Vardan Lietuvos“, liberalų frakcijos ir LVŽKŠS.
Ekonomikos komitetas: LSDP gauna 4 vietas, „Nemuno aušra“, „Vardan Lietuvos“ ir TS-LKD – po 2, liberalai, LVŽKŠS ir Mišri Seimo narių grupė – po 1.
Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas: LSDP skirs 4 narius, TS-LKD – 3, „Nemuno aušra“ – 2, „Vardan Lietuvos“, LVŽKŠS 1 ir Mišri Seimo narių grupė – po 1.
Kaimo reikalų komitetas: iš LSDP bus 3 žmonės, iš „Nemuno aušros“, „Vardan Lietuvos, TS-LKD, liberalų ir LVŽKŠS – po 1.
Socialinių reikalų ir darbo komitetas: LSDP gauna 5 vietas, TS-LKD – 3, „Nemuno aušra“ –2, „Vardan Lietuvos“, liberalai ir LVŽKŠS – po 1.
Audito komitetas: LSDP skirs 3 politikus, „Nemuno aušra“, TS-LKD, liberalai ir Mišri Seimo narių grupė – po 1. Tiesa, Liberalų sąjūdžio frakcija tikina neturinti ko deleguoti į šį komitetą.
Sveikatos reikalų komitetas: LSPD turės 3 narius, „Nemuno aušra“ – 2, „Vardan Lietuvos“, TS-LKD 1 ir LVŽKŠS – po 1.
Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas: LSDP gauna 5 vietas, „Nemuno aušra“ ir TS-LKD – po 2, „Vardan Lietuvos“, liberalai ir Mišri Seimo narių grupė – po 1.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!