Po dalies medikų organizacijų kritikos Vyriausybės programai, kad joje trūksta konkretumo, kaip vardijamus tikslus ketinama pasiekti, trečiadienį Seimo Sveikatos reikalų komitete ministerijos vadovybė pristatė programos įgyvendinimo priemones.
Būdama atsakinga už specializuotos sveikatos priežiūros sritį sveikatos apsaugos viceministrė Jelena Čelutkienė pabrėžė, kad vienas prioritetų – paslaugų prieinamumo gerinimas regionuose.
„Regionuose yra sukurti savivaldybių sveikatos centrai, jų nemažas skaičius, mūsų tikslas yra optimizuoti jų veiklą ir užtikrinti maksimalų viešųjų paslaugų prieinamumą tos savivaldybės gyventojams, mažinant išvykti poreikį į kitą savivaldybę pirminės priežiūros paslaugoms“, – aiškino ji.
Žada atverti 90 proc. laikų
Pasak viceministrės, antrasis veiksmas integruoja visą kompleksą priemonių, nukreiptų į eilių mažinimą, kas yra vienas svarbiausių programos prioritetų.
„Matome daug veiksmų, kurie turi būti įgyvendinti. Jie priklauso nuo specifinių eilių, nes yra įvairioms priežastys joms. Vienas globalių dalykų – pacientų registracijos skaidrumas.
Tą žadame užtikrinti ir sieksime, kad pacientų registracija į gydytojų vizitus būtų 90 proc. matoma, prieinama, dėl to atsiras galimybės reguliuoti ir mažinti eiles“, – kalbėjo J. Čeluktienė.
Tikslas yra optimizuoti jų veiklą ir užtikrinti maksimalų viešųjų paslaugų prieinamumą tos savivaldybės gyventojams.
Pasak jos, eilės turi būti tvarkomos tiek kalbant apie tai, kiek jos yra matomos, tiek pakankamo specialistų skaičiaus užtikrinimą: „Kalbant apie ambulatorine konsultacijas, kas didžiajai visuomenės daliai kelia didelių problemų, manome, kad įpareigojimas parodyti tikrąją eilę, kurios šiandien nematome, turės labai didelės reikšmės – tiek eilių pajudėjimui, atskaitomybei ir galimybei reguliuoti eiles.“
Portalas tv3.lt primena, kad jau skelbta, jog gydymo įstaigas norima įpareigoti skelbti keturių mėnesių medikų darbo grafikus. „Įpareigojimą pateikti keturių mėnesių talonus, manau, turėsime greitu metu – 2–3 mėnesių laikotarpiu. O kontrolės mechanizmai galės atsirasti kiek vėliau – nuo kitų metų pradžios“, – pridūrė viceministrė.
Ji atkreipė dėmesį, kad taip pat labai svarbus pacientų srautų diferencijavimas. Tai turi būti padaryta atsižvelgiant į pacientų rizikas: „Kai kurie pacientai turi patekti greitai ir turime tam pavyzdžių, priklausomai nuo būklės ypatumo, specifikos ir priežiūros poreikio greitumo.“
Trečiasis veiksmas skirtas pirminei sveikatos priežiūrai. Ji priminė, kad čia esama daug lūkesčių – administracinė našta turi būti sumažinta. „Taip pat poliligoti pacientai, kurių yra vis daugiau, jiems gali būti pritaikyta optimali daugiadalykių specialistų komandų pagalba“, – pridūrė viceministrė.
Valstybės apmokamos paslaugos – be jokių priemokų
J. Čelutkienė taip pat akcentavo, kad visos paslaugos, kurios teikiamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, būtų be jokių papildomų paciento priemokų.
„Kitas žingsnis – dabar turime didelį skirtumą tarp įmokų iš dirbančiojo draudimo ir iš vieno valstybės lėšomis draudžiamojo į sveikatos draudimo fondą. Mūsų siekis šį skirtumą sumažinti“, – pabrėžė ji.
Sieksime, kad pacientų registracija į gydytojų vizitus būtų 90 proc. matoma, prieinama ir dėl to atsiras galimybės reguliuoti ir mažinti eiles.
Norima praplėsti ir indikacijas pagalbinio apvaisinimo procedūrai – kad ši pagalba būtų prieinama visoms nevaisingoms moterims. „Su tuo siejame didėjantį Lietuvos gimstamumą“, – kalbėjo viceministrė.
Ji pridūrė, kad siekiama užtikrinti ir didesnį ilgalaikės priežiūros paslaugų prieinamumą ir integruotą finansavimą su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Pritrauks medikus iš diasporos, žada peržiūrėti krūvių, algų politiką
Buvo aptartas ir žmogiškųjų išteklių klausimas. J. Čelutkienė nurodė, kad specialistus visų pirma bus siekiama pritraukti iš diasporos, taip pat – tuos, kurie yra išsilavinę, bet šiuo metu rinkoje neaktyvūs, trečias rezervas būtų darbuotojai iš užsienio.
„Planuojame sukonkretinti šį veiksmą ir pateikti, kokį darbuotojų skaičių ketintume pritraukti iki 2028 metų“, – pridūrė ji.
Pritraukti specialistus į regionus ketinama sudarant galimybes sutartims įsipareigojant atidirbti tam tikrą laiką. „Inicijuosime veiksmą, kurio metu konkrečiai įvertinsime regionų gydytojų, slaugytojų ir kitų specialistų poreikius.
Sudarysime galimybes numatyti ir pasirašyti sutartis, kad specialistai jau būtų po savo studijų būtų įsipareigoję dirbti tam tikrą laiką savo pasirinktuose regionuose“, – vardijo J. Čelutkienė.
Slaugytojų darbo sąlygų, prestižo gerinimui ketinama pasitelkti „pakopinėmis kompetencijomis grįstą karjeros modelį, užtikrinti didesnį savarankiškumą, autonomiją ir kitą savijauta mūsų sveikatos sistemoje“.
Dėmesį ketinama skirti ir specialistų kvalifikacijai, peržiūrėti medikų darbo užmokesčio, krūvių, priedų politiką. Taip pat – didinti valstybės lėšomis finansuojamų studijų vietų (tarp jų – ir rezidentūros, slaugos studijų) skaičių.
Iš kur pinigai?
SRK nariai gyrė, kad šios ir kitos numatytos priemonės sveikintinos, tačiau vienas pagrindinių klausimų lieka, ir kur paimti lėšų joms įgyvendinti.
Premjero patarėjas sveikatos klausimais Evaldas Navickas pridūrė, kad priemonių plane atsirado ir patikslinti terminai, investicinės sumos.
„Yra labai atsakingai žiūrima į investicijas, nes tai, kas buvo minima, tikrai reikalauja labai daug papildomų finansinių išteklių. Planuojama, kad tai būtų galima gauti per naujai ateinančius europinius projektus, tiek kiek keičiant finansavimą už valstybės draudžiamuosius. Tą planuojama išdėstyti šios kadencijos laikotarpiu.
Tam, kad visa tai įvyktų sėkmingai, ministerija jau yra paruošusi pirmuosius teisės aktų pakeitimus, kurie bus svarstomi jau šią savaitę. Tikimės, kad pavasario sesijai jau bus galima teikti pirmuosius siūlymui priemonių plano įgyvendinimui“, – komentavo jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Darykit tvarką, kad gydytis turėtume kuo, nes vaistinėse vien vaistažolės, papildai pampersai ir šampūnai puikuojasi.