Krašto apsaugos ministras socialdemokratas Juozas Olekas Taline ketvirtadienį vykusį NATO gynybos vadovų neformalų susitikimą iškeitė į Seimo posėdį ir parlamentarų atlyginimų klausimų svarstymus.
Lietuvai susitikime Taline atstovavo Krašto apsaugos ministerijos (KAM) sekretorius Andrius Krivas ir Lietuvos ambasadorius prie NATO Linas Linkevičius.
Tuo metu kitoms dviems Baltijos valstybėms - Latvijai ir Estijai neformaliame susitikime buvo atstovaujama aukščiausiuoju - gynybos ministrų lygiu. Be kitų šalių ministrų, susitikime dalyvavo ir JAV gynybos sekretorius Robertas Gates (Geitsas).
Šių metų balandį J.Olekas NATO viršūnių susitikimą Bukarešte taip pat buvo išmainęs į posėdžius Seime, kuriuose svarstytas interpeliacijos premjerui Gediminui Kirkilui klausimas.
Vietoj ministro tąkart NATO viršūnių susitikime dalyvavo krašto apsaugos viceministras Antanas Valys.
J.Olekas penktadienį sakė manantis, jog susitikime Taline šią savaitę pakako ambasadoriaus atstovavimo, o pats tvirtino turėjęs dalyvauti Seime tvirtinant Krizių valdymo sistemos plėtotės programą.
„(NATO gynybos vadovų - BNS) susitikime atstovavo mūsų ambasadorius, o aš turėjau sudalyvauti ir pristatyti programą, džiaugiamės, kad po aštuonerių metų darbo pagaliau buvo priimta“, - BNS sakė J.Olekas.
Paklaustas, ar Seime sprendžiant dėl šio teisės akto ministerijai negalėjo atstovauti kitas pareigūnas, J.Olekas pakartojo: „Dar kartą sakau, kad tai buvo aštuonerių metų darbas, kurį maniau, kad būtina dalyvauti ir priimti“.
Remiantis Seimo posėdžio stenograma, klausimą dėl Krizių valdymo sistemos plėtotės programos pristatė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas Alvydas Sadeckas.
Krizių valdymo sistemos plėtotės programa buvo priimta be diskusijų 83 Seimo nariams balsavus už, dviem susilaikius, tad balsavime dalyvavusio krašto apsaugos ministro balsas nebuvo lemiamas.
Krizių valdymo plėtotės klausimais ministras ketvirtadienio Seimo posėdyje nepasisakė, tačiau aktyviai reiškė nuomonę kitais, labiau buitiniais klausimais - dėl parlamentarų atlyginimų sistemos kaitos bei kovo 11-osios akto signatarų rentos.
J.Olekas parėmė naująją atlyginimų mokėjimo sistemą, kuri sumažins skiriamus priedus parlamentinėms veiklos išlaidoms, bet padidins atlyginimus, tad parlamentarų pajamos liks beveik tokios pačios, tačiau reikės atsiskaityti už išlaidas parlamentinei veiklai, ko iki šiol nereikėjo. Pataisų iniciatorių teigimu, tokiu būdu parlamentarų atlyginimai būtų skaidresni.
Tačiau J.Olekas prieštaravo kitai pataisai, kuria kovo 11-osios akto signatarų renta atsieta nuo Seimo nario atlyginimo. Anksčiau 50 proc. Seimo nario atlyginimo siekusi renta įsigaliojus pataisoms bus prilyginta 6 baziniams pareiginės algos dydžiams, t.y. 2940 litų.
„Priimdami sprendimą dėl Seimo signatarų rentų mokėjimo, susiedami jį su Seimo nario atlyginimu, mes parodėme, kad gerbiame signatarus ir žinome, kad keičiantis gyvenimo lygiui mes visada juos prisiminsime ir skirsime tokią rentą, kuri bus susieta su Seimo nario atlyginimu. Šiandien tą atskirti, manau, nėra tikslinga. Todėl siūlyčiau palikti seną tvarką“, - sakė J.Olekas.
Tuo metu Taline vykusiose Aljanso ir Ukrainos gynybos ministrų konsultacijose būta ir Lietuvai svarbių keliašalių susitikimų, o kalbama buvo ne tik apie Ukrainos reformas ir perspektyvas patekti į Aljansą, bet ir apie „Europos saugumo architektūrą“. Šis klausimas aptartas atsižvelgiant į rugpjūtį vykusį Rusijos ir Gruzijos karą ir po to, kai Rusija nepriklausomomis pripažino Gruzijos separatistinius regionus Abchaziją ir Pietų Osetiją.
Pasak Lietuvos ambasadoriaus prie NATO Lino Linkevičiaus, trečiadienį Taline trys Baltijos šalys sulaukė JAV gynybos sekretoriaus Roberto Gates (Geitso) padėkos už karių pastangas atkuriant Afganistano Goro provinciją, taip pat joms buvo parodytas „solidarumas“ Gruzijos įvykių kontekste.
„Baltijos šalių atstovai susitiko su R.Gates jo iniciatyva. Taline susitikimas vyko po rugpjūčio įvykių Gruzijoje, tad jis norėjo ir parodyti solidarumą su Baltijos šalimis. Jis padėkojo Baltijos šalims už dalyvavimą operacijose Afganistane“, - teigė ambasadorius prie NATO.
Diplomato tvirtinimu, su gynybos sekretoriumi kalbėta apie bendrą NATO šalių strategiją Afganistane, kurios esą trūksta.