Penkiaženkles sumas jau siūlo ne vienas regionas, visgi gydytojai pabrėžia, kad vienkartinė išmoka nėra panacėja, o ir savivaldybių iždai gali greitai išsekti.
Anot prognozių, nepraeis nė dešimtmetis ir Lietuvoje trūks tūkstančių medikų.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Savo patirtis, kaip sunku patekti pas gydytojus, pasakoja alytiškiai:
„Pas endokrinologą laukiau, šiandien buvau. Tris mėnesius laukiau, kad užėjau ir 5 min. praleidau. Pas kardiologą užregistruota, tai spalio 10 d. Bus penki mėnesiai praėję.“
„Reikėjo persišviest stuburą, tai gal tik po pusės metų. O venas reikia pasitikrint, tai sakė – 2025 pradėk registruotis. Tai va, prašau, o kur dar tie 2025.“
Ligoninės direktorius vardija, kiek ir kokių medikų trūksta.
„Labiausiai trūkumą jaučiam gydytojų anesteziologų-reanimatologų, vidaus ligų gydytojų, reabilitologų ir kitų specialistų. Manau, kad galėtume priimti apie 10 specialistų iškart, jei tik būtų norinčiųjų“, – pasakoja laikinasis ligoninės direktorius Svajūnas Žukauskas.
Kenčia dėl to, žinoma, pacientai.
„Priėmus vieną ar du specialistus, galėtume eiles sutrumpinti, jie galėtų gauti konsultaciją ne po mėnesio, o po kelių dienų“, – sako Svajūnas Žukauskas.
Valdžia imasi dosnių paiūlymų
Alytaus miesto valdžia nusprendė imtis itin dosnių sprendimų. Iki šiol atvykstantiems trūkstamų specialybių medikams savivaldybė trejus metus į rankas mokėdavo po 10 tūkst. eurų, jei jie įsipareigoja visu etatu darbuotis ketverius metus. Dabar visą sumą medikai gaus iškart.
„Tai yra didesnė motyvacija, nes medikai gali panaudoti 30 tūkst. iš karto – nekilnojamam turtui įsigyti ar kitoms įsikūrimo išlaidoms Alytuje“, – komentuoja Alytaus miesto vicemerė Jurgita Šukevičienė.
Nors žinia pasirodė vos prieš kelias dienas, rezultatas jau yra.
„Jau priėmėme vieną gydytoją urologą pilnu etatu“, – sako Alytaus miesto vicemerė.
Štai, ką sako gyventojai:
„Mažai 30 tūkst., nors 100 tūkst. duokit, ką tie 30 tūkst.“
„Kad mokės, tai gerai, o eilės – nežinau, žiūrint, kiek atvyks tų medikų.“
„Ne tiek pinigų iššvaistoma, o kad medikui sumokės už darbą… Tegul visiems kelia.“
Kaip matyti Sveikatos apsaugos ministerijos puslapyje esančiuose skelbimuose, dosnių pasiūlymų yra ir daugiau. Štai, Pakruojo ligoninė skubios pagalbos ar vidaus ligų gydytojui pasiruošusi mokėti iki 24 tūkst. eurų premiją.
Išmokos nėra ilgalaikė išeitis
Šilutė ieško anesteziologo-reanimatologo, kuriam popieriuje mokėtų beveik 5000 eurų ir dar trejus metus kasmet – po 12 tūkst. eurų į rankas.
„Norėtųsi daugiau kalbėti ne apie vienkartines pritraukimo priemones, o apie tai, kaip išlaikyti medikus ilgą laiką. Pirmiausia kalbėtume apie supažindinimą tiek studentų, tiek rezidentų, kad ligoninė pritrauktų ir parodytų, apie ką mes kalbame. Nes visada baisu važiuoti ten, kur nežinai, ko tikėtis“, – pasakoja jaunųjų gydytojų asociacijos valdybos narys Rokas Liaugaudas.
Jaunieji gydytojai pabrėžia, kad vargu, ar vyktų į regioną, jei sutuoktiniai ten nerastų gero darbo, o vaikai negautų vietos ugdymo įstaigose.
„Jiems jau žadamos labai didelės algos, kosmiškai didelės, kokių niekada nebuvo iki šių laikų ir dar papildomai siūlomos išmokos, irgi milžiniškos“, – kalba Medikų sąjūdžio vadovė Auristida Gerliakienė.
Medikų sąjūdžio vadovė irgi svarsto, kad didelės išmokos nėra ilgalaikė išeitis.
„Aš galvoju, kiek gi bus tų resursų dalijamų gydytojams, kad juos prisiviliotų į regionus. Labai greitai šitas visas baigsis, burbulas sprogs ir tada nei pinigų bus, nei žmonių nebus“, – sako Auristida Gerliakienė.
„Pagal laisvas darbo vietas ir aktyvų specialistų ieškojimą, matom, kad slaugytojų aktyvių darbo skelbimų šiuo metu yra 63, o gydytojų – 289“, – teigia Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Diana Smaliukaitė.
Jaunieji gydytojai nori didesių algų
Visgi ir gydytojų, ministerijos skaičiavimais, jau po mažiau nei dešimtmečio trūks tūkstančių medikų.
„Jei nesiimant priemonių, tas trūkumas galėtų būti 2032 m., pavyzdžiui, slaugytojų apie 4–5 tūkst. galėtų trūkti, slaugytojų padėjėjų – daugiau nei 2 tūkst. specialistų“, – aiškina Diana Smaliukaitė.
Ministerija medikų skaičiui didinti planuoja išleisti 30 mln. eurų.
„Studijų kainos apmokėjimas, stipendijų skyrimas, priedas prie darbo užmokesčio gydytojams rezidentams, perkvalifikavimas ir panašiai“, – Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė.
Medikų sąjūdis kritikuoja ministeriją, kad priemonių nepakanka. O jaunieji gydytojai savo ruožtu norėtų padoraus atlyginimo, kuris spręstų ir vis didėjančią perdegimo problemą.
„Kai dalis medikų nuspręstų nebe rinktis adekvatų atlyginimą, o adekvatų darbo krūvį“, – kalba gydytojas Rokas Liaugaudas.
Jau po šešerių metų 4 iš 10 Lietuvos medikų bus pensinio amžiaus.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.