• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gitanas Nausėda ir Ingrida Šimonytė „pilnai išsėmė“ dešinįjį rinkėjų flangą, tad papildomų balsų jiems teks ieškoti kitur. Portalo tv3.lt kalbinti ekspertai svarsto, kad antrojo rinkimų turo rezultatą gali lemti netikėti susitarimai ir prie balsadėžių atėjusių rinkėjų skaičius.

Gitanas Nausėda ir Ingrida Šimonytė „pilnai išsėmė“ dešinįjį rinkėjų flangą, tad papildomų balsų jiems teks ieškoti kitur. Portalo tv3.lt kalbinti ekspertai svarsto, kad antrojo rinkimų turo rezultatą gali lemti netikėti susitarimai ir prie balsadėžių atėjusių rinkėjų skaičius.

REKLAMA

Pirmajame prezidento rinkimų ture geriausiai pasirodė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) iškelta kandidatė I. Šimonytė, surinkusi 31,21 proc. balsų, ir nepriklausomas kandidatas G. Nausėda, kurį palaikė 30,93 proc. rinkėjų.

Nausėdai gali padėti Paluckas ir mikroskopiniai balsai

Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas, politologas Saulius Spurga portalui tv3.lt teigė, kad didžioji dauguma žmonių, kurių palaikomas kandidatas pasitraukė po pirmojo turo, turėtų savo balsą atiduoti už G. Nausėdą.

„Kaip bebūtų, I. Šimonytė daugiau patraukia apibrėžtą rinkėjų ratą. Antras pasirinkimas kitų kandidatų rinkėjui turėtų būti G. Nausėda“, – svarstė politologas.

REKLAMA
REKLAMA

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) docentas, politologas Bernaras Ivanovas tvirtino, kad dešinįjį rinkėjų flangą kandidatai „pilnai išsėmė“ per šiuos rinkimus. Nors Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) iškeltas kandidatas Vytenis Povilas Andriukaitis sakė, kad nieko nerems antrajame rinkimų ture, B. Ivanovas svarstė, kad socialdemokratai gali vis tik paremti G. Nausėdą.

REKLAMA

„Tai būtų logiškiausia, suprantant istorinę konfrontaciją tarp konservatorių ir socialdemokratų. Jei dar Gintautas Paluckas paagituotų, žinant socialdemokratų rinkėjų disciplinuotumą, tie procentai gali nueiti G. Nausėdai. Čia ne ta situacija, kaip Visvaldo Matijošaičio agitacijos atveju, kai tai nedavė jokių apčiuopiamų rezultatų Kaune“, – galima socialdemokratų paramą G. Nausėdai ir Kauno mero paramą Sauliui Skverneliui palygino VDU docentas.

REKLAMA
REKLAMA

G. Nausėdai paramą antrajame rinkimų ture jau pareiškė 2,58 proc. balsų sulaukęs Mindaugas Puidokas. Tačiau, pasak B. Ivanovo, klausimas, ar nesisteminių politikų parama gali kažką lemti antrajame ture.

„Čia reikia su dideliu ir labai galingu politiniu mikroskopu įžiūrėti tuos balsus. <...> Tie keli procentai yra labai mažai. Bet, aišku, jei M. Puidoko rinkėjas patikės, nueis ir padarys taip, kaip jo prašo ir tie balsai atsidurs G. Nausėdos taupyklėje, tai gali nulemti, žinant, kokia atkakli kova vyksta“, – kalbėjo B. Ivanovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šimonytei pagelbėti gali pasikartojęs „2K“ scenarijus

I. Šimonytės galimybės pritraukti naujų rinkėjų balsų yra menkesnės, teigia politologai.

„Šiaip ar taip, ji iškelta konservatorių. Jau tai daug ką pasako“, – kalbėjo S. Spurga.

Pašnekovo nuomone, I. Šimonytė turi aiškias nuostatas, o tai patinka jos gerbėjams. Tuo tarpu, G. Nausėda kalba aptakiau ir dažniau naudoja retoriką, kuria gali pritraukti platesnį rinkėjų ratą.

REKLAMA

Kad I. Šimonytei bus sunku pritraukti naujų palaikytojų mano ir B. Ivanovas. Tačiau tai gali pasikeisti susidėliojus keliems šiuo metu neįtikėtinai atrodantiems scenarijams.

„Nepamirškime, kad I. Šimonytė turi administracinį partijos užnugarį. Konservatoriai gali tartis su tais pačiais socialdemokratais“, – kalbėjo B. Ivanovas.

Toks susitarimas nebūtų naujiena: 2006 m. buvo sudaryta vadinamoji „2K“ (Kubiliaus ir Kirkilo) koalicija. B. Ivanovas svarstė, kad konservatoriai gali kalbėtis su daug kuo. Pavyzdžiui, ir su S. Skverneliu.

REKLAMA

Pokalbį su I. Šimonyte žiūrėkite:

„Jau ir pati I. Šimonytė prabilo, kad gali matyti S. Skvernelį premjero poste. Tai reiškia, kad tas S. Skvernelio elektoratas, kuris nėra visiškai nusivylęs ir pamatęs šansą, kad S. Skvernelis gali likti valdžioje, gali, kaip žadėjo, kelti pensijas, ateis ir atiduos balsą už I. Šimonytę“, – samprotavo B. Ivanovas.

Šiam scenarijui, pasak B. Ivanovo, reikalingas S. Skvernelio ir R. Karbauskio konfliktas. Politologo teigimu, susipykus valstiečių lyderiams, S. Skvernelis gali susitarti paremti ir vieną, ir kitą kandidatą. Tai gali būti lemiamas veiksnys, kuris nulems antrojo rinkimų turo rezultatus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų politinėje realybėje negali būti tikras dėl nieko“, – tvirtino B. Ivanovas.

Mažesnis aktyvumas pareikalaus daugiau pastangų

Dalis rinkėjų, balsavusių pirmajame ture, gali neateiti į antrąjį rinkimų turą. Pasak B. Ivanovo, tai gali būti ne tik iškritusių kandidatų gerbėjai, bet ir G. Nausėdos bei I. Šimonytės rėmėjai. Politologo teigimu, jie gali nebekreipti dėmesio į rinkimus, nes į antrąjį rinkimų turą išėjo iš pažiūros panašūs, centro dešiniosios politikos atstovai.

REKLAMA

Į antrąjį rinkimų turą dėmesio nekreipti gali ir didelė dalis S. Skvernelio palaikytojų. Pasak S. Spurgos, mažesnis rinkėjų aktyvumas yra naudingesnis I. Šimonytei.

„Todėl, kad jos rinkėjai yra labiau motyvuoti. G. Nausėdos ir stiprioji, ir silpnoji pusė tuo pat metu yra tai, kad jo rinkėjai yra labai įvairūs, jei jis norėtų juos motyvuoti, nelabai žinotų kaip tai padaryti“, – pasakojo S. Spurga.

REKLAMA

Politologo teigimu, jei G. Nausėda, norėdamas sulaukti daugiau populiarumo, sukeltų konfliktą ar pasisakytų aštriau, tai gali atstumti tuos rinkėjus, kurie mato jį kaip nuosaikų taikytoją.

„Kita vertus, kiti, kurie nori ryškesnio lyderio, ryškesnio pasirodymo, taip gali nusivilti, nes nemato aiškesnių pasisakymų iš jo pusės. Ką jis bedarytų, jis barsto savo palaikymą“, – įsitikinęs S. Spurga.

B. Ivanovas pritaria, kad mažesnis aktyvumas yra nenaudingas G. Nausėdai, nes jam teko ilgai ir sunkiai dirbti, kad sutvirtintų savo elektoratą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dabar tas elektoratas gali atsipalaiduoti ir pareikalauti daug pastangų tam, kad jį vėl sukelti, kad jis ateitų į antrą turą. Čia reikės daug dirbti, daug važinėti, daug bendrauti. Šia prasme, antras turas G. Nausėdai gali būti sunkesniu išbandymu nei I. Šimonytei“, – mano B. Ivanovas.

Rinkėjai atleido nuodėmes

Daugelis ekspertų svarstė, kad 2016 m. antrajame Seimo rinkimų ture valstiečių sėkmę lėmė tai, kad daugelis rinkėjų balsavo ne už valstiečius, o prieš konservatorius. S. Spurga nemano, kad šiuose rinkimuose bus daug balsuojančių „prieš“.

REKLAMA

„Paprastai balsuojama prieš dabartinę valdžią. Šiuo metu, tarp dviejų kandidatų nėra tokio, kuris akivaizdžiai būtų valdžios atstovas“, – tvirtino S. Spurga.

Rinkėjai neturėtų bausti ir už praeities įvykius, mano B. Ivanovas.

„Politinė atmintis mūsų visuomenės labai trumpa. Praėjus keliems metams žmonės pamiršta dėl ko jie balsavo, kaip jie balsavo. Pamiršo A. Kubiliaus politiką, naktinę mokesčių reformą. <...> Rinkėjas konservatoriams atleido senas jų nuodėmes“, – kalbėjo politologas.

REKLAMA

Pašnekovo įsitikinimu, antrajame ture viską nulems aktyvi dviejų savaičių rinkiminė kampanija

„Jei G. Nausėda neišsikvėps, dirbs tuose regionuose, tai jis gali mobilizuoti žmones, kurie ateis ir balsuos. Taip pat ir I. Šimonytė“, – tikino B. Ivanovas.

Portalas tv3.lt primena, kad antrasis prezidento rinkimų turas vyks kartu su rinkimais į Europos Parlamentą – gegužės 26 d.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų