„Yra siūlymas, kad būtų sukurtas nacionalinis sutarimas, pasirašytas dėl migracijos ir demografijos politikos, tai būtų susitarimas ne politinių partijų, o susitarimas, kurį pasirašytų ir politinės partijos, ir visuomeninės organizacijos, ir visi tie, kuriems šios problemos svarbios“, – antradienį per spaudos konferenciją Seime sakė LVŽS frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis.
„Politinę lyderystę šiuo klausimu prisiims Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, tai labai svarbu tam, kad būtų sujungtos visos visuomenės pastangos, nežiūrint į politinius požiūrius, diskusinius klausius, skirtingus matymus, nes šioje vietoje, migracijos politikoje, turime suprasti, kad nebėra galimybių tęsti tarpusavio ginčų“, – kalbėjo „valstiečių“ vadovas.
Per spaudos konferenciją sulaukęs klausimo, ar užsienyje gyvenanti jo paties šeima ketina grįžti į Lietuvą, R.Karbauskis garantavo, kad studijas baigę vaikai grįš. „Apie 20 proc. žmonių, viso pasaulio skaičiais, kurie emigruoja, emigracija susijusi su mokslu, su kitais dalykais. Aš galiu jus užtikrinti, kad mano vaikai, pabaigę mokslus, tikrai grįš“, – sakė R.Karbauskis.
Klausiamas, kokios būtų pagrindinės priemonės siekiant grąžinti išvykusius bei sustabdyti emigruojančius, LVŽS lyderis sakė, kad reikia kalbėti ne vien apie ekonominius sprendimus.
Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis linkęs kritikuoti Seimo darbotvarkę. „Tai yra tuščias oro virpinimas, reikia pradėti dirbti, aš tai taip raginu valdančiuosius“, - sakė konservatorius.
Praėjusią savaitę apie siekį parengti nacionalinį susitarimą pranešę „valstiečiai“ sakė sieksiantys emigracijos ir reemigracijos bei migracijos srautų teigiamo balanso, efektyvios demografinės politikos, dvigubos pilietybės įteisinimo.
Statistikos departamentas praėjusią savaitę paskelbė, kad pernai iš Lietuvos emigravo per 50 tūkst. žmonių, o per pirmus du šių metų mėnesius – beveik 14 tūkst. gyventojų. Ekspertų teigimu, emigraciją labiausiai skatina nedideli atlyginimai, iš dalies - socialinė nelygybė.
Pastarųjų kelių mėnesių emigracijos tempų augimas tam tikra dalimi gali būti ir „popierinis“, daliai jau seniau gyvenančių užsienyje tik dabar deklaravus išvykimą, kad išvengtų prievolės mokėti privalomojo sveikatos draudimo mokestį. Kiti galbūt skuba išvykti į Britaniją iki prasidedant deryboms dėl jos pasitraukimo iš Europos Sąjungos, nes Londonas ketina kontroliuoti imigraciją iš Bendrijos šalių.
2015 metais tuometinių valdančiųjų iniciatyva šešios partijos pasirašė susitarimą dėl emigracijos mažinimo ir gyventojų skaičiaus padidinimo daugiau kaip puse milijono per dešimt metų. Opozicinė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ir Liberalų sąjūdis dokumento nepasirašė sakydami, kad jame nekalbama apie konkrečias priemones, kaip emigracija bus mažinama.
Išsamiau žiūrėkite vaizdo įraše.