• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įsibėgėjus rudeniui pastebime, kad mūsų sveikata gerokai suprastėja – pradedame sloguoti, čiaudėti, jaučiamės pavargę ir ligoti. Kartais neatrandame tokios blogos savijautos priežasčių – rodos, gerai maitinamės, išsimiegame, stengiamės sportuoti.

Įsibėgėjus rudeniui pastebime, kad mūsų sveikata gerokai suprastėja – pradedame sloguoti, čiaudėti, jaučiamės pavargę ir ligoti. Kartais neatrandame tokios blogos savijautos priežasčių – rodos, gerai maitinamės, išsimiegame, stengiamės sportuoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot  Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Infekcinių ligų klinikos vadovės Auksės Mickienės, dažnai sveikas žmogus infekciją ar virusą pasigauna dėl visiškai paprastų aplinkybių – pavažiavęs viešuoju transportu, pabuvęs susibūrimo vietose ar pasėdėjęs darbe šalia čiaudinčio kolegos. Rezultatas – netrukus pajuntami pirmieji peršalimo simptomai, kurie negydomi gali peraugti ir į rimtesnes ligas.

REKLAMA

Auksė Mickienė (nuotr. Fotodiena.lt/Karolio Kavolėlio)Auksė Mickienė (nuotr. Fotodiena.lt/Karolio Kavolėlio)

„Rudenį dažniausiai žmonės skundžiasi peršalimo ligomis, o vėliau, po Naujųjų metų, ateina ir gripas, taip pat žiemą pasireiškia virusiniai viduriavimai arba vėmimai – jie dažniau paūmėja būtent šaltuoju metų laiku. Spalio mėnesį taip pat užfiksuojama daug erkinio encefalito bei Laimo ligos atvejų“, – vardino gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA

Šių ligų profilaktikai ir gydymui specialistė siūlė skiepus ir paprastus kasdieninius veiksmus, kurie ligas padėtų susilpninti ar netgi jų išvengti.

„Nuo gripo būtinai reikia skiepytis, kaip tik nuo spalio 15-osios bus nemokamai skiepijamos rizikos grupės, žmonės virš  65-erių metų amžiaus arba tie, kurie turi lėtinių ligų. Rekomenduoju pasiskiepyti nuo gripo, nes tai yra tikrai efektyvi apsauga. Erkinio encefalito išvengimui taip pat reikia skiepų, jie paprastai atliekami ankstyvą pavasarį, bet galima tai padaryti ir rudenį.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be skiepų, anot gydytojos, reikia nepamiršti ir kasdieninių paprastų dalykų: „Kad neužkluptų peršalimas, reikėtų naudoti specifinius metodus: grūdinti organizmą, vedinti patalpas, itin svarbus yra rankų plovimas“ , – akcentavo ji.

REKLAMA

Maisto papildų rudenį naudoti A. Mickienė nerekomenduoja, mat, anot jos, organizmas dar pilnas vasarą prisirinktų vitaminų ir mineralinių medžiagų, todėl pastiprinti organizmą reikėtų labiau pavasarį, kai po žiemos jaučiamės pasilpę ir išeikvoję visus resursus. „Vitaminus reikia gerti pavasarį, nes rudenį dar turime šviežių vaisių bei daržovių, todėl jų organizmas dar gauna pakankamai. Vitaminai – tik pagalbinė priemonė, kuriuos reikia vartoti tada, jei žmogus tikrai jaučia, kad negauna jų pakankamai su maistu. Bet kokiu atveju jas piktnaudžiauti nereikėtų.“

REKLAMA

Gydytoja taip pat akcentavo, kad dažniausiai infekcinėmis ligomis užsikrečia vaikai bei vyresnio amžiaus žmonės, kuriems rudenį reikia daugiausiai dėmesio skirti sveikatai: „Dėl infekcinių ligų daugiausiai kreipiasi pagyvenusio amžiaus bei lėtinių ligų turintys žmonės bei maži vaikai. Ši grupė yra pati imliausia, o vaikai nuolat būna kolektyvuose, darželiuose, todėl turi dar daugiau galimybių pasigauti bakterijų ir virusų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dirbantiems asmenims gydytoja taip pat pataria nenešioti infekcijų ir virusų į darbą, jeigu jaučiasi aiškus sveikatos pablogėjimas ir prasidedanti liga. „Kai žmogus sirguliuoja, jis visų pirma turi neiti į darbą, nes tuo metu reikia saugoti ne tik save, bet ir savo kolegas. O šiaip yra vadinama čiaudėjimo ir kosėjimo kultūra – tai darant reikia visada prisidengti. Taip pat nuolat plauti rankas, tam tikrose šalyse sirguliuojantys žmonės netgi dedasi specialias kaukes arba darbo vietose turi rankų dezinfektantus.“

REKLAMA

Pajutus pirmuosius peršalimo simptomus A. Mickienė pataria bandyti gydytis namuose, tačiau, būklei negerėjant, nedelsiant kreiptis š medikus: „Žmogus iškart turi kreiptis į šeimos gydytoją, pasikonsultuoti bent jau telefonu, bet taip priimta, kad pirmąsias dvi paras galima bandyti gydytis namuose atsižvelgiant į savo būklę. Jeigu per tą laiką nekrenta temperatūra, stiprėja kosulys, dusulys ir savijauta nė kiek negerėja, tai tada be jokios abejonės būtina pasirodyti gydytojui, kuris paskirs gydymą.“

Gydytoja akcentavo, kad norint neužsikrėsti virusinėmis ligomis, reikia kasdien nepamiršti elementarios higienos ir vengti susibūrimo vietų, kuriose yra sergančių žmonių. „Didžiausia tikimybė pagauti užkratą yra žmonių susibūrimo vietose. Tarkim, kad ir važiuojant autobusu – tai pakankamai uždara erdvė ir jeigu joje kažkas kosti, čiaudi, tai tikimybė virusui išplisti didėja. Dar kartą pabrėšiu, kad namo grįžus reikia iškart plauti rankas, nes visi tie virusai, kurie išsiskiria su kvėpavimo sekretu, gali nusėsti ant paviršių, daiktų, o juos pačiupinėjus infekcija persiduoda ir kitam“ , – akcentavo gydytoja teigdama, kad užkrečiamos ligos dažniausiai plinta labai lengvai, bet yra elementarių būdų joms išvengti, kurių žmonės tiesiog nedaro.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų