Apie tai, kodėl nuo vienų virusų užtenka pasiskiepyti kartą, o nuo kitų reikia skiepytis nuolat, ar tiesa, kad virusai nuolat mutuoja, kaip jie veikia ir kokiais atvejais vienos gyvūnų rūšys užsikrečia nuo kitų, kol galiausiai suserga žmogus, pasakoja Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro virusų tyrinėtojas, mokslų daktaras Gytis Dudas naujienų portalo laidoje „Sveikatos DNR“.
Žmonės jau ne vieną dešimtmetį yra pažįstami su gripo virusais: nuo 1968 m. pandemijos išplito gripas H3N2, o nuo 2009 metų pandemijos – H1N1. Vis tik dabar kyla nauja gripo susirgimų virtinė ir šis virusas visai kitoks.
„Per pasaulį ritasi milžiniška H5N1 gripo banga, kol kas serga paukščiai, bet dėl to mes matome labai daug jūrinių žinduolių užsikrėtimų“, – sako G. Dudas.
Jis vardija – tai ruoniai, jūrų liūtai, vandens paukščiai.
„Bene pavojingiausia situacija, kurią mokslininkai stebi šiuo metu, yra tai, kad maždaug 2023 pabaigoje, vienas H5N1 virusas pateko į galvijus JAV, daugiausiai Teksaso valstijoje“, – komentuoja G. Dudas.
Pasak jo, šis virusas jau yra išplitęs ir yra žinoma apie 60 žmonių užsikrėtimus šiuo virusu – dalis jų, apie 30, yra užsikrėtusių virusu, kuris cirkuliuoja tarp galvijų, kiti serga tuo virusu, kuriuo serga ir paukščiai. Dažnai paukščių gripu užsikrečia žmonės, kurie naikina nuo viruso kritusių paukščių gaišenas.
„Namaža dalis užsikrėtimų, manoma, kad vyksta per užkrėstą pieną“, – pasakoja G. Dudas.
Ir nors vakcinos nuo gripo jau egzistuoja ne vieną dešimtmetį, vakcina žmogaus imuninei sistemai yra perduodama informacija apie tą viruso dalį, kuri žymima raide H, kitaip tariant, jei asmuo skiepytas ar sirgo H3N2 ar H1N1 gripo virusu, nuo H5N1 nebus jokios kryžminės apsaugos.
Kiek pavojingi ir nesuvaldomi B raupai?
Kitas virusas, apie kurį daugiau buvo kalbama vasarą, yra B raupai. Mokslininkas paaiškino, kodėl apskritai šiais laikais ėmė plisti raupų tipo užkratas.
„B raupai kaip problema atsirado tada, kai mes nustojome skiepyti nuo žmonių raupų viruso, apie 70-80-uosius metus, kai žmonių raupų virusas buvo išnaikintas skiepų pagalba“, – teigia G. Dudas.
Vis tik jis sako, kad šis virusas gali būti suvaldytas ir tai žmonija jau yra išbandžiusi – skiepais.
Ką reikėtų padaryti, kad šis virusas neplistų, kaip ruoštis galimam H5N1 gripo protrūkiui, kviečiame žiūrėti laidoje „Sveikatos DNR“.
„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!