• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

37-erių vilnietė Oksana Kubilienė pasireiškus nepakeliamiems pilvo skausmams iš pradžių manė, kad paprasčiausiai apsinuodijo, tačiau skausmui pasiekus tokį lygį, kad ėmė pykinti, nuvykus į ligoninės priimamąjį paaiškėjo tikroji priežastis – kirmėlinės ataugos uždegimas (apendicitas). Dabar moteris įspėja visus patekus į tokias situacijas nedelsti, nes simptomų ignoravimas gali skaudžiai atsieiti.

37-erių vilnietė Oksana Kubilienė pasireiškus nepakeliamiems pilvo skausmams iš pradžių manė, kad paprasčiausiai apsinuodijo, tačiau skausmui pasiekus tokį lygį, kad ėmė pykinti, nuvykus į ligoninės priimamąjį paaiškėjo tikroji priežastis – kirmėlinės ataugos uždegimas (apendicitas). Dabar moteris įspėja visus patekus į tokias situacijas nedelsti, nes simptomų ignoravimas gali skaudžiai atsieiti.

REKLAMA

Šiandien ji džiaugiasi, kad nenumojo ranka į stiprų skausmą, kurį iš pradžių nurašė apsinuodijimui arba moteriškoms problemoms. Oksanai laiku buvo atlikta operacija ir pašalinta kirmėlinė atauga, o jeigu būtų delsusi, nežinia, kaip ši istorija būtų pasibaigusi.

Skausmą nurašė apsinuodijimui

Tiesa, iš pat pradžių pasireiškus skausmui moteris pasakoja galvojusi, kad galbūt apsinuodijo maistu, mat neseniai buvo praėjęs „švenčių maratonas“. Ji priduria neturėjusi nė minties, kad tai gali būti apendicitas, nes skausmas neatrodė būdingas šiai būklei.

REKLAMA
REKLAMA

„Dažniausiai sako, kad apendicito atveju skauda dešinėje pusėje. Mano atveju skausmas buvo tiesiog pilvo apačioje. Iš pradžių bandžiau pateisinti jį, galvojau, kad viskas dėl moteriškų reikalų arba apsinuodijau“, – pasakojo pašnekovė.

REKLAMA

Laikui bėgant skausmas ne slopo, o tik dar labiau stiprėjo, ėmė plisti link krūtinės: „Skausmas buvo tikrai netipinis. Kol jis buvo silpnas, dar buvo pakeliamas, bet vėliau jis buvo toks stiprus, pastovus, bukas skausmas, kuris neleidžia kūnui atsipalaiduoti.

Skausmas buvo toks stiprus, kad provokavo pykinimą. Negali vemti, nieko negali padaryti, bet nežmoniškai pykina.“

Temperatūra, anot Oksanos, jai taip pat nebuvo pakilusi, nors sako girdėjusi, kad dažnai apendicitas gali pasireikšti aukšta temperatūra.

REKLAMA
REKLAMA

Skausmui nerimstant ir sustiprėjus iki tiek, kad nė negalėjo naktį miegoti, jos vyras nedelsiant paskambino greitajai medicinos pagalbai pirmiausia pasiteirauti, kaip elgtis tokiu atveju – ar važiuoti į priimamąjį, ar palaukti ir išgerti vaistų nuo skausmo.

Išklausę, kokie simptomai pasireiškia moteriai, greitosios specialistai patarė nieko nelaukti, nekentėti ir atvykti į priimamąjį.

„Tuo metu skausmas jau buvo toks, kad su pižama atsikėliau iš lovos, apsivilkau megztinį, paltą, apsiaviau batus ir važiavau į priimamąjį su pižama“, – prisimena Oksana.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Diagnozavus apendicitą prireikė skubios operacijos

Apie ketvirtą valandą ryto nuvykus į Santariškių priimamąjį, moteris paguldyta į stebėjimo palatą, iškart pradėti daryti įvairūs tyrimai: bendrasis kraujo tyrimas, rentgenas, echoskopija, galiausiai ir kompiuterinė tomografija.

Nepakeliamo skausmo priežasties paieškos truko apie šešias valandas, tame tarpe Oksanai buvo sulašinti nuskausminamieji, tad dar galėjo kiek laiko nusnūsti tarp visų atliekamų tyrimų.

REKLAMA

Pasakodama apie šešias valandas trukusias diagnozės paieškas, moteris dėkoja medikams – sako, įprastai esame įpratę girdėti negatyvius dalykus, tačiau jos patirtis ją maloniai nustebino: nors stebėjimo palatoje buvo nemažai pacientų, prie visų buvo prieita, skirta laiko.

Grįždama prie tyrimų, pašnekovė pamini, kad jau atliekant tyrimą, echoskopu gydytojas pastebėjo įtarimų keliantį vaizdą, tačiau kompiuterinės tomografijos metu išsiaiškinta, kad Oksanai – apendicitas, o atvejis rimtas, todėl reikia skubiai operuoti.

REKLAMA

Moteris atvirai sako labiausiai bijojusi ne operacijos, nors tai ir pirma operacija jos gyvenime, o anestezijos, kuri – taip pat pirmoji, tačiau džiaugiasi medikų darbu.

„Visiškai ramiai atėjo, papasakojo, kaip atliks operaciją, kas laukia, atėjo ir anesteziologas, papasakojo iš savo pusės, ką ir kaip darys, pasidomėjo, ar neturiu alergijų vaistams.

Viskas buvo labai aiškiai ir konkrečiai papasakota. Jeigu prieš tai buvo didelis nerimas ir baimė, po šių pokalbių buvau visiškai rami – personalas užtikrino ramybę. Ir operacija praėjo sklandžiai, atliko laparoskopinę operaciją, liko trys skylutės ir viskas“, – pasakojo pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įspėja visus neignoruoti tokių skausmų

Jau kitą dieną po operacijos, kadangi jautėsi gerai, moteris buvo išleista į namus su minimaliomis rekomendacijomis, pavyzdžiui, kurį laiką nekilnoti sunkių daiktų, kokių produktų vengti.

Ne itin seniai ji nuvyko į polikliniką, kad būtų išimtos siūlės, ir čia sulaukė slaugytojų komentaro, kad žaizdas siuvo „gydytojas juvelyras“. Sako, nors tai buvo mažiausiai aktualu, maloniai nudžiugino, kad darbas buvo atliktas kruopščiai ir su didžiuliu atsidavimu.

REKLAMA

Vis tik, svarbiausius žodžius ji išgirdo dar ligoninėje – net gydytojai sakė, kad ji kreipėsi pačiu laiku, pagyrė, kad nelaukė ir neužsiėmė savigyda, kitu atveju nežinia, kaip tai būtų pasibaigę, juk apendicitas galėjo trūkti, o po to sekti virtinė komplikacijų.

Oksana pasakoja prieš maždaug dešimtmetį įgijusi karčios patirties, kai jai trūko cista kiaušidėse – tąkart taip pat buvo svarbu laiku kreiptis ir nedelsti, tad tai buvo pamoka, pravertusi ir šįkart.

REKLAMA

„Tai buvo pamoka, kad nereikia laukti iki negalėjimo, iki alpimo, kad bet kokio pilvo skausmo, kuris mums yra nepažįstamas, netipinis, geriau neignoruoti, nekentėti, nelaukti.

Jeigu nedrįstame važiuoti į priimamąjį, galbūt galima paskambinti į greitąją, pasitarti, kaip elgtis ir, jei reikia, nuvažiuoti į priimamąjį, negu laukti ir kentėti, nes jeigu uždegimas didėja, gali būti labai liūdnos pasekmės. Juk žinome, kiek yra atvejų, kai apendicitas sprogsta ir prasideda komplikacijos“, – kalbėjo ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apendicito simptomai

Apie apendicito simptomus, gydymą ir dar daugiau anksčiau naujienų portalui tv3.lt pasakojo Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) skubios medicinos pagalbos gydytoja Samanta Maciulevičė.

Apendicitas – aklosios žarnos ataugos uždegimas, kurį diagnozavus laiku galima išvengti komplikacijų. Nors apendicitas – viena iš dažniausiai pasitaikančių neatidėliotinų chirurginių būklių, jo simptomai ne visuomet yra aiškiai atpažįstami.

REKLAMA

„Apendicitas yra aklosios žarnos ataugos uždegimas. Jį reikėtų įtarti tuo atveju, kai atsiranda pilvo skausmas, dažniausiai pilvo apatiniame dešiniajame kvadrate, ir jis nepraeina nuo paprastų analgetikų“, – pasakojo S. Maciulevičė.

Ji taip pat priduria, kad apendicitas gali pasireikšti ir pilvo skausmu kartu su karščiavimu. Tačiau svarbu žinoti, jog apendicitu gali sirgti tik tie žmonės, kuriems ši kirmėlinė atauga dar nebuvo pašalinta chirurginiu būdu.

REKLAMA

Dažnai apendicitas siejamas tik su pilvo skausmu, tačiau, kaip akcentuoja gydytoja, yra ir kitų simptomų: „Karščiavimas, pykinimas, vėmimas, apetito stoka, pilvo pūtimas – tai taip pat gali būti apendicito ženklai.“

Kalbėdama apie skausmo vietą, gydytoja aiškina, kad paprastai skausmas yra pilvo apatiniame dešiniajame kvadrate, tačiau neretai ligos pradžioje skausmas atsiranda epigastriume – skrandžio srityje ar aplink bambą ir ligai progresuojant leidžiasi žemyn ir į šoną link dešiniojo apatinio kvadrato.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ligos pradžioje apendicitą iš tiesų galima sumaišyti su kitomis būklėmis:

„Neretai apendicitas diagnozuojamas jau kiek per vėlai, nes pradžioje gali atrodyti, kad tai skrandžio uždegimas, apsinuodijimas maistu ar tiesiog praeinantis, spazminis pilvo skausmas.“

Gydytoja pabrėžia, kad svarbu laiku kreiptis į gydytojus: „Kreiptis reikėtų tuomet, kai atsiradęs pilvo skausmas nepraeina išgėrus vaistų nuo skausmo arba praėjus vaistų veikimui iškart atsinaujina ir tampa stipresnis.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų