šiltnamio efektas
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „šiltnamio efektas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „šiltnamio efektas“.
2024-ieji neabejotinai taps šilčiausiais metais Europoje: mokslininkai perspėja, kad pasekmes mes jau matome savo akimis
Remiantis Europos klimato tarnybos prognozėmis, šiuo metu jau beveik neabejotina, kad 2024-ieji, intensyvių karščių ir mirtinų audrų persmelkti metai, bus šilčiausi per visą Žemės istoriją, rašoma BBC.
Šią aukštą temperatūrą labiausiai nulėmė žmogaus sukelta klimato kaita, o gamtiniai veiksniai, tokie kaip „El Ninjo“ reiškinys, daro mažesnę įtaką.
Prognozuojama, kad 2024 m. gali viršyti dabartinį 1,48 laipsnių rekordą, kuris buvo pasiektas praėjusiais metais.
2022 m. Lietuvoje į atmosferą pateko beveik 5 proc. mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų
Aplinkos ministerija kartu su pavaldžiomis institucijomis parengė ir Europos Komisijai pateikė Nacionalinės šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) apskaitos ataskaitos projektą, kuriame įvertintos 1990–2022 m. tendencijos.
Pranešime žiniasklaidai rašoma, kad 2022 m. Lietuvoje į atmosferą pateko 19,3 mln. tonų šiltnamio efektą sukeliančių dujų – apie 4,7 proc. mažiau, nei 2021 m.
Daugiausiai ŠESD susidarė transporto (31,2 proc.) ir energetikos (29,8 proc.) sektoriuose.
JT: Žemė sušils iki 2,9 laipsnio Celsijaus net ir laikantis esamų politikos įsipareigojimų
Net jei šalys laikysis įsipareigojimų mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, Žemė gali atšilti kur kas daugiau, nei nustatyti tikslai – šiame amžiuje gali katastrofiškai atšilti iki 2,9 laipsnio Celsijaus, pirmadienį pareiškė Jungtinės Tautos.
Organizacija taip pat paragino Didžiojo dvidešimtuko (G-20) šalis labiau mažinti išmetamų teršalų kiekį.
Lietuvos mokslininkai šokiruoti: Arktyje savo akimis pamatė bauginančius pasikeitimus
Iš ekspedicijos Arktyje sugrįžo Klaipėdos universiteto mokslininkų komanda. Ten esančią lagūną jie lanko bei tyrinėja jau seniai ir šį kartą mokslininkus šokiravo tai, ką jie išvydo.
Pasirodo, per metus šalia stovyklos esantis ledynas sumažėjo 50 metrų, jam pasitraukus ėmė veržtis Šiltnamio efektą skatinančios gamtinės dujos. O sutikę vieną vietinę gyventoją, mokslininkai net į tualetą pradėjo vaikščioti su šautuvais.
Ministerija: akcizų didinimas padėtų siekti klimato kaitos tikslų
Lietuvai sunkiai sekasi mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekį, tačiau tai daryti padėtų didinami akcizai, jų lengvatų naikinimas ir anglies dioksido dedamoji, sako Aplinkos ministerijos atstovas.
„Su esamomis politikos priemonėmis, deja, sudėtingai sekasi pasiekti nustatytus ŠESD mažinimo tikslus“, – pirmadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete teigė ministerijos Klimato politikos grupės atstovas Tomas Aukštinaitis.
Dėl rekordinių gaisrų Europoje šiemet smarkiai išaugo anglies dioksido emisijos
Šiemet visoje Europoje siautėję miškų gaisrai išdegino rekordinį plotą ir padidino anglies dioksido emisijas, teigiama antradienį paskelbtoje atnaujintoje Europos miškų gaisrų informacijos sistemos ir atmosferos stebėjimo tarnybos ataskaitoje.
2022-ųjų vasara buvo karščiausia per visą registruotą Europos istoriją. Žemynas patyrė alinančius karščius ir didžiausią per šimtmečius sausrą, nes dėl klimato kaitos karščiai vis ilgėja ir stiprėja.
Sudegintos likusios iškastinio kuro atsargos išskirtų 3,5 trln. tonų anglies dioksido
Sudeginus pasaulines išžvalgytas iškastinio kuro atsargas, išsiskirtų 3,5 trln. tonų šiltnamio efektą sukeliančių dujų – septynis kartus daugiau nei likęs anglies dioksido biudžetas, apskaičiuotas taip, kad visuotinis klimato atšilimas būtų apribotas iki 1,5 laipsnio, rodo pirmadienį paskelbta pirmoji vieša angliavandenilių atsargų ataskaita.
Dešimtys valstybių įsipareigojo iki 2030 metų net 30 proc. sumažinti metano išlakas
Daugiau kaip 80 valstybių prisidėjo prie JAV ir Europos Sąjungos pažado iki šio dešimtmečio pabaigos 30 proc. sumažinti išmetamo metano kiekį, antradienį pranešė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.
Mokslininkai aptiko grėsmę Antarktidoje: nerimą kelia neįprastas gamtos atsakas
JAV mokslininkai pirmą sykį aptiko metano dujų nuotėkį Antarktidos dugne. Anksčiau buvo žinoma, kad po vandenynais slypi klimatui pavojų keliančių dujų sankaupos, tačiau buvo tikimasi, kad su jomis sugebės susidoroti mikrobai. Paaiškėjo, kad metano dujas „valgantys“ mikrobai nespėjo adaptuotis prie vietinių gamtos sąlygų.
Mokslininkai negali paaiškinti – tai kels vis didesnį nerimą
Pasak Pasaulinės meteorologijos organizacijos, 2016-aisiais anglies dioksido kiekis atmosferoje pasiekė rekordinį lygį. Dėl žmogaus veiklos ir gamtos reiškinio „El Nino“ praėjusiais metais CO2 kiekis 50 proc. viršijo vidutinius pastarųjų metų rodiklius, o CO2 lygis atmosferoje pasiekė lygį, kurio nebuvo paskutinius 800 tūkst. metų. Vidutinis dujų kiekio lygis atmosferoje 2016-aisiais pasiekė 403,3 dalis milijonui, 2015-aisiais šis skaičius sudarė 400 dalių milijonui dalelių.
REKLAMA
REKLAMA
Paryžiaus klimato sutartis: kokių veiksmų bus imtasi?
Po euforiško triumfo momento Paryžiuje, kai buvo priimta Jungtinių Tautų klimato sutartis, prasidės sunkioji dalis – veiksmai, kurių turi būti imtasi, siekiant išvengti pragaištingo klimato atšilimo. Ekspertai neturi iliuzijų, jog vien pakilios nuotaikos ir skambios retorikos pakaks, kai ateis laikas realiai mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas.
JAV ir Kinijos lyderiai pažadėjo kovoti su klimato kaita, bet nesutarė dėl žmogaus teisių ir ginčijamų salų
JAV prezidentas Barackas Obama ir Kinijos vadovas Xi Jinpingas penktadienį pažadėjo kovoti su pasaulinio klimato atšilimu, bet apsikeitė griežtais žodžiais žmogaus teisių ir teritorinių ginčų temomis. Per nepaprastąją bendrą spaudos konferenciją B.Obama kritikavo Kiniją dėl jos elgesio su disidentais ir pabrėžė, kad turi liautis kompiuterinių įsilaužėlių atakos prieš JAV bendroves, nors ir padėkojo Xi Jinpingui dėl įsipareigojimų imtis veiksmų kovos su klimato kaita srityje.
Pasaulio gyvybei sužibo viltis: Prancūzija siunčia žinią apie proveržį klimato derybose
Prancūzija antradienį pasiuntė signalą apie „proveržį“ Paryžiuje vykstančiose 46 šalių derybose, turinčiose pakloti pamatus nekantriai laukiamam klimato veiksmų planui, kuris turėtų būti pasirašytas gruodį. Ministrai ir kiti aukšto rango pareigūnai per neformalų susitikimą pasiekė bendrą sutarimą dėl kelių klausimų, kurie kelerius metus buvo kliuvinys oficialioms deryboms, žurnalistams sakė Prancūzijos vyriausioji klimato derybininkė Laurence Tubiana.
Klimato kaita. Kas kaltas: už ir prieš
Klimato kaitos, klimato šiltėjimo tema pastaruoju metu aktyviai diskutuojama viešojoje erdvėje. Reikia pastebėti, kad nuomonės gana prieštaringos. Yra teigiančių, kad klimatas sparčiai šiltėja ir tai yra didžiulė grėsmė visai žmonijai. Tačiau atsiranda ir skeptikų, nesutinkančių su šia nuomone.
Ekologiškas ūkininkavimas – ginklas prieš klimato kaitą
Jei norime sustabdyti klimato kaitą, turėsime atsisakyti valgyti mėsą. Tokia mintis sukirba galvoje, išgirdus, kad maistas ir gėrimai – tos namų ūkio sritys, kurios turi didžiausią poveikį aplinkai.
Žoliapjovę keiskime į ožką
Neseniai jau 44-tą kartą minėjome Žemės dieną. Tai gera proga dar kartą įvertinti aplinkosaugos svarbą, Žemės mums teikiamus privalumus, susimąstyti apie tai, kokioje aplinkoje gyvename mes, kaip galime pagerinti Žemės būklę ir kaip jau šiandien apsaugoti ateities kartas nuo klimato kaitos padarinių. Kokia žala daroma Žemei Dėl į aplinką patenkančių šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD), kurių didžiąją dalį sudaro anglies dioksidas, mūsų planeta šiltėja.
Aplinkosaugos ekspertas: siekiant gerų rezultatų, būtina efektyviau naudoti energetinius resursus
Daugelis veikiausiai sutiksite, kad gamtoje viskas glaudžiai susiję, o žmogus daro jai neišvengiamą įtaką. Aplinkosaugos ekspertai nuolat pabrėžia, kad šiltnamio efektas bei oro tarša visame pasaulyje didėja, nes atmosfera vis labiau teršiama žmogaus. Tad verta susimąstyti ką mes galėtume nuveikti ir pakeisti, jog išsaugotume savo planetą ateities kartoms. Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos proga, apie ekologijos problemas kalbame su aplinkosaugos ekspertu - dr. Gytautu Ignatavičiumi.
Kaip sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio išmetimus neišeinant iš namų
Viena svarbiausių klimato kaitos priežasčių – atmosferos tarša šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis. Pagrindinės šiltnamio efektą sukeliančios dujos yra: anglies dioksidas (CO2) – sudarantis 76 % visų šiltnamio efektą sukeliančių dujų.
Japonų hibridas „gadina orą“ mažiau, nei avis
Pasirodo, hibridinis automobilis „Toyota Prius“ į aplinką išskiria mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų, nei bendrastatistinė avis. Pasinaudojusi šiuo faktu, „Toyota“ kompanija net pradėjo gana efektingai atrodančią reklamos kampaniją.
Automobilio tarša- tai ne tik CO2. Štai šiltnamio efektą sukelia ne tik technika, bet ir pasaulio gyvūnija. Dėl padidėjusio meteorizmo net ir raugintų kopūstų prišveitęs žmogus jau prasilenkia su „žaliosiomis“ idėjomis.