milanas kundera

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „milanas kundera“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „milanas kundera“.

Dar kartą apie būties lengvybę

Aišku viena: priešybė sunkumas – lengvybė yra slaptingiausia ir daugiausia reikšmių turinti priešybė. Šis Milano Kunderos romanas, perleidžiamas jau trečią kartą – labiau negu kiti yra apie meilę. Tomas ir Tereza. Ar tempti ant pečių praeities naštą, kaip daro Tereza, ar vietoje jos rinktis būties lengvybę kaip Tomas ir Sabina, jo draugė ir meilužė, kuri vienintelė supranta šį vilioką gydytoją? Jis tyrinėja moteris, tarsi skalpeliu pjaustytų kokį medicinos tyrimo objektą.
2010-04-21

Miglotų žodžių žodynas: teisės

Kadaise savo pasaulinės šlovės įkalnėje čekų rašytojas Milanas Kundera knygoje Ta nepaprasta būties lengvybė  pradėjo nesuprastų žodžių žodynėlio kūrimą. Romano herojai – po 1968 metais sovietų ir jų sąjungininkų kariuomenės užgniaužto „Prahos pavasario“ į Vakarus pabėgusi menininkė ir jos vakariečiai draugai – atskleidžia skirtingas tais pačiais žodžiais vadinamų reiškinių savybes.

Milaną Kunderą apkaltino skundimu

Čekijos totalitarinių režimų tyrimo instituto darbuotojas atsitiktinai aptiko, kad 1950 metais studentas Milanas Kundera, vėliau tapęs žymiu rašytoju, buvo policijos informatorius, rašo žurnalas „Respekt“. Policijos archyvuose rastas dokumentas, kuriame rašoma, kad 1950 metais kovo 14 dieną Kundera pranešė policijai, kad jo draugas susitarė susitikti su Miroslavu Dvoržačeku, pabėgusiu į Vokietiją po 1948 metais Čekoslovakijoje įvykusio komunistinio perversmo.
2008-10-13

Ar lietuvis taps Nobelio premijos laureatu?

Lietuvos visuomenininkai nepraranda vilčių, kad Nobelio premija vieną dieną atiteks ir lietuviui. Taikos Nobelis prognozuojamas Valdui Adamkui ir Vytautui Landsbergiui, perspektyvos sulaukti įvertinimo ekonomikos, medicinos, chemijos ir fizikos srityse vertinamos gana skeptiškai, o literatūros Nobelio premiją verčiausiais gauti vadinami Justinas Marcinkevičius ir Tomas Venclova.

Politinės ortodoksijos paradoksai

Milanas Kundera savo puikioje esė „Vidurio Europos tragedija“ rašė apie kairiųjų ir dešiniųjų manichėizmą, kuris, tariant Kunderos žodžiais, „tiek pat kvailas, kiek ir neįveikiamas“ ir giliai įsitvirtinęs Vakarų Europoje. Ar tikrai tarp dešinės ir kairės veriasi tokios prarajos, kaip kai kada šitą įsivaizduoja politikai (bet gerokai dažniau – dešinieji arba kairieji intelektualai)? Jei kalbėsime apie doktrinierius – taip, tai tiesa. Bet juk anaiptol ne visi intelektualai yra doktrinos žmonės.

Siaubinga perspektyva

Lietuvą kamuoja chroniška populizmo krizė. Kartais, paūmėjus, užtenka antibiotikų. O kartais tam, kad pašalintum židinį, prireikia netgi operacijos. Bet liga po kurio laiko ir vėl atsinaujina, įgyja kitus pavidalus, kitus simptomus - populizmo, šovinizmo, radikalizmo.... - virusas mutuoja, o pavargęs visuomenės ir valstybės kūnas nepajėgia išsiugdyti imuniteto, nespėja pailsėti ir atsigaut. Teoriškai - valstybė yra prievartos monopolis. Tam, kad apsaugotų piliečius nuo jų pačių.
2007-05-17

Politinis kičas

Bedugnė ir jos ištakos Milanas Kundera „Nepakeliamoje būties lengvybėje“ rašo apie Europos politinio kičo pradžią, kuri, pasak jo, siekia Prancūzijos revoliuciją. Jau tada Europa skilo į kairę ir dešinę, gindama idėjas ir vertybes, kurios nuo to laikmečio vis nuolatos aktualizuojamos ir iš naujo prikeliamos taip dramatiškai, tarsi tektų pakartoti pačią revoliuciją.

Leonidas Donskis: Laisvė ir baimė

Naujasis ginklas Milanas Kundera savo nemariame romane „Nepakeliama būties lengvybė“ aprašo 1968 metų Čekoslovakijos revoliucijos sutriuškinimą. Po Josifo Stalino mirties 1953 metais sekęs Nikitos Chruščiovo valdymo laikotarpis ir po XX Sovietų Sąjungos Komunistų Partijos suvažiavime nuskambėjusio oficialaus stalinizmo pamerkimo prasidėjęs „atšilimo“ laikotarpis, suteikęs iliuziją, kad galima sukurti socializmą su žmogišku veidu, nesutrukdė Sovietų Sąjungai tais pačiais 1956 metais kraujyje pa...
2006-04-10

Leonidas Donskis: XX amžiaus žmogus

Balandžio 4 dieną sukanka 75 metai, kai gimė iškilus lietuvių politinis mąstytojas Aleksandras Štromas (1931-1999). Teisininko, kriminologo, politinio analitiko ir politinės kaitos teoretiko Aleksandro Štromo kūrybinis ir idėjinis palikimas šiandien išryškėja kaip iškilus Lietuvos, Baltijos regiono ir visos Rytų bei Vidurio Europos idėjų istorijos reiškinys.
2006-04-03

Nobelio premijos laureatas H. Pinteris: Neketinu būti šimpanze

Šių metų Nobelio literatūros premijos laureatą Haroldą Pinterį žinia užklupo netikėtai. Duodamas interviu Didžiosios Britanijos dienraščiui „The Guardian“ jis prisimena, kaip negalėjo suprasti, kodėl jam turėtų skambinti Nobelio komiteto pirmininkas, kaip prieš kelias dienas nukritęs stipriai susidaužė galvą ir manė, kad jau mirs, o vienas televizijos kanalas net ir paskelbė: „Haroldas Pinteris mirė“, ir tik po to susigriebė: „Ne, jis laimėjo Nobelio premiją“. Švedijos Akademija ketvirtadienį ...
2005-10-14
REKLAMA
REKLAMA

Pokalbis su D. Kuoliu - Ir vėl nuo nulio

Daug šansų, išbandymų, iššūkių likimas suteikia Dariui Kuoliui. Visos jo užimtos pareigos liudija apie dalyvavimą prie pačių ištakų - pirmas Nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos kultūros ir švietimo ministras, įtakingas naujai įkurto Atviros Lietuvos fondo žmogus, vienas svarbiausių Prezidento V.Adamkaus pirmos kadencijos patarėjų, dabar vėl netikėtas posūkis - D.Kuolys tapo naujai įkurto Pilietinės visuomenės instituto direktoriumi.
2004-08-25

Sigitas Parulskis: Nepasakyta kalba gavus Rašytojų sąjungos literatūrinę premiją

Johnas Fowlesas vienoje savo esė romano autorių lygina su Atlantu, laikančiu ant savo pečių visą pasaulį. Šį palyginimą jis komentuoja taip – dažnas rašytojas yra patyręs, kad jo sukurtas, "ant pečių laikomas" pasaulis slegia autorių, tiesiog varo į žemę. Anot J. Fowleso, tai atsitinka ir skaitant kitų parašytus romanus – arba matyti, kad autorius nepajėgia išlaikyti savo sukurtojo pasaulio svorio, arba atvirkščiai – tas pasaulis primena oro balioną.
2004-01-11
Į viršų