genėjimas

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „genėjimas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „genėjimas“.

Paaiškino, kada medžių genėjimui būtinas leidimas: kitaip gali baigtis liūdnai

Alytaus miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyriaus specialistai kasdien skiria daug laiko ir pastangų, derindami leidimus kirsti želdinius, kad būtų užtikrintas tvarus ir teisėtas aplinkosaugos procesų vykdymas. Tinkamas želdinių tvarkymas – tai ne tik estetikos ir tvarkos reikalas, bet ir atsakomybė už gamtai daromą poveikį.
2024-11-26

Atskleidė auksinius genėjimo patarimus: nepamirškite prieš žiemą

Medžius genėti galima visus metus – pavasarį, vasarą, rudenį ir žiemą. Rudenį paprastai genimi tik sėklavaisiai. Tai atliekama pradėjus kristi lapams, bet ne visai jiems nukritus, tačiau yra ir išimčių. Genėti pradedama spalio viduryje. Genėjimo intensyvumas priklauso nuo poskiepio, pasodinimo atstumo. Kuo tankiau medeliai pasodinti, tuo stipriau teks genėti, rečiau pasodintus – mažiau. Jei medžiai auga pavieniui, galima genėti kas porą metų, tik prašviesinant lają.
2024-10-22

Štai kada paskutinį kartą reikia nupjauti žolę: įsidėmėkite eksperto žodžius

Ruduo jau įpusėjo, didžioji dalis užauginto derliaus jau nuimta, tačiau darbai sode ir darže nesibaigia – metas ne tik pasirūpinti nukritusiais lapais, bet ir paruošti augalus žiemai ir net kai ką dar pasodinti. Apie tai, ką dar reikėtų nuveikti sode ir darže, ką atlikti šiltnamyje nuėmus paskutinį derlių ir iki kada pjauti žolę „Žinių radijo“ laidoje „Ekspertai pataria“ kalbėjo Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo medelyno vyresnysis specialistas Saulius Galvanauskas.
2024-10-20

Padarykite tai hortenzijoms dabar: kitąmet sukraus daug žiedų

Hortenzijos – tai įspūdingi krūmai, kurių gausūs ir spalvingi žiedai traukia akį bet kuriame sode. Šie augalai ne tik suteikia grožio, bet ir yra lengvai prižiūrimi, todėl puikiai tinka tiek pradedantiesiems, tiek patyrusiems sodininkams. Kvapą gniaužiantys hortenzijų žiedai būna įvairių formų, spalvų ir dydžių, sukurdami tikrą vizualinę šventę. Šiuos nuostabius krūmus itin lengva auginti ir prižiūrėti, nors juos reikia šiek tiek genėti, kad išliktų sveiki ir išlaikytų gyvybingus žiedus.
2024-10-17

Hortenzijų ekspertė ragina tai padaryti dabar: jos augs daug geriau

Hortenzijos – vienos populiariausių dekoratyvinių sodo augalų, kurios sužavi savo dideliais, spalvingais žiedais. Rudenį, kai artėja šaltasis metų sezonas, svarbu pasirūpinti šiomis gėlėmis, kad jos išgyventų žiemą ir atsigautų kitą pavasarį. TV3 laidoje „Svajonių sodai“ agronomė Jonata Pauraitė dalijasi praktiškais patarimais, kaip tinkamai pasiruošti hortenzijų priežiūrai, kad jos žydėtų gausiai ir būtų apsaugotos nuo šalčio.
2024-09-28

Prieš žiemą padarykite tai savo hortenzijoms: rezultatas nustebins

Daugelis sodininkų rudenį atlieka paskutiniuosius sodo darbus prieš žiemą. Ne išimtis ir hortenzijų augintojai, kurie siekia apgenėti savo dekoratyvinių augalų krūmus prieš pirmąsias šalnas. Apie tai, kaip taisyklingai genėti hortenzijas ir kokių klaidų nedaryti papasakojo medelyno „Tado ūkis“ bendrasavininkė, kraštovaizdžio dizainerė Kristina Cvilikienė. Genėjimo svarba Sodininkai žino, kad genėjimas yra labai svarbi veikla visame augalo augimo procese.
2024-09-14

Padarykite tai vyšnioms ir trešnėms: vėliau sulauksite gausesnio derliaus

Tinkamiausias metas genėti vyšnias ir trešnes yra arba iškart po žydėjimo, arba liepos–rugpjūčio mėnesiais, kai nuimamas derlius. Šiuo laiku tai padarius medelių žaizdos gyja geriau, jie išskiria mažiau sakų, negu nugenėti pavasarį. Nuolat retinama Jaunos vyšnios ir trešnės auginamos taip pat, kaip ir obelys. Pasodinus patrumpinamos, o vėliau išpjaunamos tik labai tankiai ir stačiai augančios šakos.
2024-08-03

Padarykite tai savo pomidorams: augs daug geriau

Britų sodininkystės ekspertas pasidalijo mažai žinoma genėjimo gudrybe, kuri padės pagausinti pomidorų derlių. Neseniai sodininkystės mėgėjai sužinojo apie mažiau žinomą gudrybę, leisiančią pasimėgauti gausesniu pomidorų derliumi. Pasak Karališkosios sodininkų draugijos, pomidorai yra viena mėgstamiausių britų auginamų daržovių, nes duoda gausų šviežių sultingų vaisių derlių. BBC laidoje „Sodininkų pasaulis“ (angl.
2024-07-05

Padarykite tai savo serbentams: augs daug geriau

Juodieji serbentai – augalai, kurių uogos vertinamos tiek dėl savo skonio, tiek dėl naudingų savybių sveikatai. Jos įkvėpė net poetus!. „Augo sode serbenta / Ašarinėm kekėm – / Buvo meilė taip šventa! / Niekam nepasakėm…“ – rašė Jonas Aistis. Šiame tekste aptarsime juodųjų serbentų istoriją, augimo sąlygas, sodinimą ir priežiūrą, taip pat išsamiau išnagrinėsime jų naudingąsias savybes. Juodieji serbentai (Ribes nigrum) pirmą kartą paminėti rašytiniuose šaltiniuose XIV amžiuje.
2024-06-30
REKLAMA
REKLAMA

Pamačius, kas vyksta mieste, kaunietei suskaudo širdį: parodė visiems

Naujienų portalo „Kas vyksta Kaune“ skaitytoja pasibaisėjo pamačiusi, kad medžiai Kaune, pasak jos, virsta palmėmis. Moteris teigia, kad toks medžių genėjimas daro didelę žalą.
2024-05-08

Pasakė, kada medžių genėjimui reikalingas leidimas: tai žino ne visi

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) specialistai primena, kad norint kirsti, perkelti ar intensyviai genėti saugotinus želdinius (medį ar krūmą), augančius privačiuose sklypuose, reikalingas leidimas. Socialiniuose tinkluose AAD pasidalino priminimu, kada želdiniai laikomi saugotinais. Paaiškino, kada genėjimui reikalingas leidimas Taip pat primenama, kas išduoda leidimus saugotinų želdinių intensyviam genėjimui (šalinant daugiau kaip 30 proc.
2024-04-17

Padarykite tai savo levandoms: žydės kur kas geriau

Levandos – tikra mūsų gėlynų puošmena, užburianti ne tik savo ypatinga spalva, bet dar ypatingesniu kvapu. Norint tvarkingai, gražiai augančių levandų krūmelių, būtina pasirūpinti jų genėjimu. O kada ir kaip atliekamas levandų genėjimas, jus supažindinsime šiame straipsnyje. Kodėl reikia genėti levandas? Levandų genėjimas padeda prailginti jų gyvavimo laiką. Negenimos, nekarpomos jos greitai medėja ir ilgainiui visiškai nebekrauna žiedynų.
2024-04-08

Šiukštu nekartokite šių genėjimo klaidų: derliaus nesulauksite

Įsibėgėjantis pavasaris – ne tik sugrįžtančios saulės ir šilumos, bet ir darbų sode metas. Vaismedžių augintojams pagrindinis darbas – medžių genėjimas, tačiau svarbu ne tik tai daryti kasmet, bet ir atlikti šį darbą tinkamai. Sodininkas, „Audėjų sodai“ ūkio savininkas Robertas Audėjus naujienų portalui tv3.lt papasakojo, kaip tinkamai genėti vaismedžius, ką būtina žinoti ir kokių klaidų nekartoti, jei norite, kad medžiai būtų stiprūs ir vestų gerą derlių.
2024-03-23

Netrukus Lietuvoje įsigalios šis draudimas: neignoruokite jo

Socialinio tinklo „Facebook“ aplinkos apsaugos departamento puslapyje pranešama, kad netrukus įsigalios draudimas genėti saugotinus medžius bei krūmus. Aplinkos apsaugos departamento puslapyje rašoma, kad draudimas genėti ar kirsti saugotinus medžius ar krūmus viešuosiuose želdynuose įsigalioja nuo kovo 15-os dienos.
2024-03-12

Auksiniai sodo patarimai iš eksperto lūpų: nekartokite šių medžių priežiūros klaidų

Tikriausiai kiekvienas sodininkas žino, kad žiemos pabaiga yra pats geriausias laikas genėti vaismedžius. Tačiau, kaip juos nugenėti teisingai, leidžiant medžiui augti ir kasmet krauti vaisius? Apie tai „Svajonių sodų“ laidoje papasakojo „Gedimino sodų“ ūkio savininkas Gediminas Cijūnaitis. Laidos metu G. Cijūnaitis ne tik atskleidė, kodėl reikia genėti medžius, bet ir pasidalino auksiniais patarimais, kaip juos genėti teisingai.
2024-02-27

Skubėkite atlikti šį darbą kieme: vėliau to padaryti nebegalėsite

Artėjant pavasariui tiek individualių, tiek daugiabučių namų gyventojai ima planuoti aplinkos tvarkymo ir pasiruošimo šiltajam metų sezonui darbus. Daugiabučių administravimo ir priežiūros įmonės „Civinity Namai“ darbų vadovė Rūta Aglinskaitė primena, kad norint genėti ar kirsti medžius, esančius privačioje individualaus ar daugiabučio namo teritorijoje, būtina atsižvelgti į tam numatytus reikalavimus ir darbus atlikti ne vėliau kaip iki kovo 15 dienos.
2024-02-19

Pasakė, kada genėti rožes: apdovanos įspūdingais žiedais

Rožių genėjimas veiksmingas tik tuo atveju, jei jis atliekamas tinkamu laiku. Laimei, ekspertas pasidalijo informacija, kada tai daryti, kad būtų galima paspartinti žiedų gausą. Pavasario ir vasaros mėnesiais rožės suteikia sodams spalvų ir grožio. Genėjimas yra svarbi šio proceso dalis, galinti suteikti rožėms naują gyvenimo džiaugsmą – jos gerai augs ir džiugins žiedų gausa.
2024-02-15

Atlikite šiuos darbus sode jau dabar: nepamirškite

Nors už lango dar žiema, pats metas pasiraitoti rankoves ir pradėti ruoštis darbų sezonui. Aktualiausia vasario mėnesio naujiena – sėklų paieška. Vasario arba kovo mėnesį nuimkite ant vaismedžių kamienų rudenį uždėtas klijų juostas ir jas sudeginkite. Juostas imkite atsargiai, nes po jomis gali slėptis kenkėjai arba būti padėtų žiemsprindžio kiaušinėlių. Kamieno dalį virš ir žemiau juostos aptepkite 5 proc. sodo karbolineumo tirpalu.
2024-02-14

Pasakė, kada reikia genėti hortenzijas: įsiminkite

Hortenzijos yra vieni populiariausių sodo augalų, kurie vasarą ilgai žydi ir džiugina mus. Ekspertai pasidalijo patarimais, kada reiktų genėti hortenzijas, kad jos išaugintų daugiau žiedų. Genėjimas yra vienas svarbiausių sodo darbų, nes jis gali pakeisti bendrą sodo išvaizdą ir augalų sveikatą, o tinkamai genint hortenzijas tai padeda užtikrinti, kad augalai sukrautų daug ir gražių didelių žiedų.
2024-02-10

Padarykite tai savo rožėms prieš žiemą: kitąmet apdovanos įspūdingais žiedais

Atšalus orams, kai kuriuos augalus reikia paruošti ir artėjančioms šalnoms. Vieni iš jų – rožės, kurioms prieš žiemos laikotarpį taip pat reikia skirti ypatingą dėmesį. Šiuo metu sunku rasti sodybą, kurioje neaugtų bent vienas rožių krūmas. Dažnai sklypą puošia ir įrengti rožynai. Turintiesiems mažiau patirties iškyla klausimų apie rožių priežiūrą rudenį ir šios sodo karalienės paruošimą žiemoti.
2023-10-31

Rudenį nepamirškite to padaryti hortenzijoms: kitąmet apdovanos žiedais

Kiekvienais metais vis daugiau lietuvių pamilsta hortenzijas, kurios tampa tikra sodo puošmena. Tačiau, kad šie krūmai džiugintų nuostabiais žiedais, reikia nepamiršti jais tinkamai pasirūpinti sezono pabaigoje. Taigi, ką reikėtų padaryt rudenį, kad kitąmet hortenzijos būtų tik dar labiau gražesnės? Daugelis sodininkų žino, kad hortenzijos nereikalauja didžiulės priežiūros, o svarbiausias darbas yra tinkamas jų genėjimas, rašo express.co.uk.
2023-09-23

Dabar padarykite tai savo tujoms: augs daug gražesnės

Tujos yra labai populiarios. Daugybė žmonių iš šių augalų nusprendžia formuoti gyvatvores. Tujos atlieka dvejopą funkciją: puošia sodą ir užtikrina privatumą. Sužinokite, kaip genėti tujas, kad jos augtų vešlios ir sveikos. Šie krūmai nėra reiklūs auginimui ir priežiūrai. Vis dėlto, labai svarbu pasirūpinti tinkamu tujų genėjimu. Tai užtikrins tinkamą šių augalų vystymąsi. Jei esate pradedantysis sodininkas ir dar nežinote, kaip tinkamai genėti tujas, šis straipsnis jums bus labai naudingas.
2023-08-23

Vilnietės hortenzijų sodas raibsta akyse: atskleidė naudingus patarimus

Vilnietės Astos Teri sode auga 40 pačių įvairiausių hortenzijų sodinukų. Apie 5-6 metus besirūpinanti jų priežiūra, sodininkė sutiko pasidalinti su tv3.lt skaitytojais, ką būtina žinoti apie hortenzijų auginimą, norint, kad šios sukrautų didžiulį kiekį žiedų. Asta pasakoja, kad prieš maždaug šešerius metus ją apžavėjo daugumos lietuvių pamėgtas augalas – hortenzija. Moteris tikina, kad šiuo metu jos sode auga jau net apie 20 skirtingų hortenzijų rūšių.
2023-08-02

Pasisodinkite šį augalą sode: džiugins įspūdingais žiedais

Jeigu manote, kad azalija – tik kambario arba oranžerijos augalas, klystate. Esama žiemos šalčiams atsparių rūšių, apie kurias čia ir papasakosime. Azalijos priklauso rododendrų šeimai. Daugelis indiškųjų azalijų rūšių – kambariniai augalai, jie šalčių nepakelia. Tačiau visžalės japoninės (Azalea japonica) ir kai kurios vasaržalės (žiemą numetančios lapus) azalijos gali peržiemoti ir lauke. Priežiūra Tai gana kaprizingas augalas.
2023-06-02

Padarykite tai savo pomidorams: derlius bus garantuotas

Sodininkai pasidalino geriausiu būdu, kaip reikėtų genėti pomidorus, kad šie sunoktų kuo greičiau. Nors dažniausiai pomidorų nebūtina genėti, tačiau anot daržininkų toks būdas gali pagerinti nuskintų vaisių kokybę. Jau visai netrukus sodininkai skins pirmuosius pomidorus. Daržininkystės entuziastai teigia, kad pomidorų, kurie yra determinantinės arba krūminės veislės, genėti nereikia.
2023-05-22

Už tokį poelgį savo sode sulauksite problemų: bauda siekia ir 300 eurų

Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) primena, kokiais atvejais galima genėti ir šalinti želdinius. Be to, ir atliekant šiuos darbus nuosavame sklype ar privačioje valdoje, reikia laikytis želdynų ir želdinių priežiūros ir tvarkymo taisyklių.    „Svarbu žinoti esminę taisyklę – savivaldybės išduotas leidimas būtinas, jei norima saugotinus medžius kirsti ar saugotinus želdinius intensyviai genėti (pašalinti daugiau nei 30 proc.
2023-05-13

Padarykite tai savo hortenzijoms: džiugins įspūdingu žiedų kiekiu

Dauguma sodininkų yra pamilę hortenzijas dėl vieno paprasto aspekto – jos nereikalauja didelės priežiūros. Vis dėlto, visas šio augalo grožis slypi hortenzijos žieduose. Sužinokite, ką turite padaryti, jeigu norite savo sode matyti įspūdingą kiekį žiedų sukrovusį įspūdingą krūmą. Pastaraisiais metais daugumos sodininkų tarpe išpopuliarėjo hortenzijos. Daugumą jų šie augalai sužavėjo savo lengva priežiūra.
2023-05-07

Želdinių genėjimas ir šalinimas: ką svarbu žinoti gyventojams? 

Aplinkos apsaugos departamentas primena, kokiais atvejais galima genėti ir šalinti želdinius. Be to, ir atliekant šiuos darbus nuosavame sklype ar privačioje valdoje, reikia laikytis želdynų ir želdinių priežiūros ir tvarkymo taisyklių, rašoma departamento pranešime.    „Svarbu žinoti esminę taisyklę – savivaldybės išduotas leidimas būtinas, jei norima saugotinus medžius kirsti ar saugotinus želdinius intensyviai genėti (pašalinti daugiau nei 30 proc.
Aktualijos 2023-05-05

Auksiniai sodo patarimai iš ekspertės lūpų: nedarykite šių medžių priežiūros klaidų

Nors žiemą įprastai ilsimės nuo įvairiausių sodo ir daržo darbų, tačiau pamažu galvoti apie ateitį ir pavasario planus dabar yra kuo puikiausias metas. Apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ autorė Lina Liubertaitė teigia, kad darbų lauke šiuo metu gali rasti ir tie, kuriems itin knieti noras po truputėlį rūpintis savo aplinka bei ruoštis artėjančiam sezonui. Pasak specialistės, žiema yra pats geriausias metas galvoti apie darbų planus ateityje.
2023-02-18

Padarykite tai savo hortenzijoms: sukraus įspūdingą kiekį žiedų

Hortenzija – vienas populiariausių ilgamečių augalų, kuris auga dažno lietuvio sode. Pastaraisiais metais išpopuliarėję krūmai pavergė sodininkų širdis dėl savo itin paprastos priežiūros ir kvapą atimančių žiedų vaizdų. Tačiau nereikėtų apsigauti, kad hortenzijų prižiūrėti niekaip nereikia. Vienas svarbiausių darbų, kurį būtina daryti rudens gale arba pavasario pradžioje – jų šakų genėjimas.
2023-02-05

Jokiu būdu nepamirškite atlikti šių darbų sode: rugsėjis tam idealus metas

Nors už lango jau ruduo, veiklos darže ir sode – nors vežimu vežk. Nuimamas derlius, tvarkomi daržai ir šiltnamiai, o kai kuriuos darbus rudenį padaryti svarbu ir dėl to, kad kitas sezonas būtų sėkmingas ir derlingas. Kokius darbus rudenį reikia atlikti sode, darže ir šiltnamyje, naujienų portalui tv3.lt pasakojo Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Agronomijos fakulteto lektorė Aurelija Šaluchaitė.
2022-09-17

Padarykite tai savo hortenzijoms: kraus įspūdingą kiekį žiedų

Hortenzijos puikiai žydi tiek sode, tiek vazone. Visgi, būtina žinoti, kaip reikia tinkamai jas genėti, kad šios krautų kuo daugiau žiedų ir būtumėte užtikrinti, jog augalas lengvai pražiemos. Vasaros laikotarpiu hortenzijos stebina kiekvieną savo spalvotų žiedų grožiu, o likusiais sezonais ilsisi ir kaupia jėgas kitų metų žydėjimui. Šie augalai yra tolerantiški įvairiam dirvožemiui, nereikalauja daug priežiūros, o daugiausiai laiko užima tik vienas vienintelis darbas – genėjimas.
2022-08-14

Padarykite tai savo hortenzijoms: sulauksite įspūdingų žiedų

Hortenzijas reikia prižiūrėti pavasarį, kad atšilus orams jos ir vėl gausiai sužydėtų. Sodininkystės ekspertė pasidalijo „lengvais“ ir „paprastais“ būdais, kaip genėti šias puikias gėles. Genėjimas neleidžia hortenzijoms sumedėti ir augalų energija nukreipiama į augimą ir gausų žydėjimą. Po genėjimo augalą mulčiuokite gerai perpuvusiu mėšlu arba kompostu. Įvairios hortenzijos genimos skirtingais būdais, kai kurios žydi ant senų stiebų, kitos – ant naujų.
2022-04-09

Auksiniai sodo patarimai iš Amšiejaus lūpų: nekartokite šių medžių priežiūros klaidų

Pavasaris kviečia išeiti į lauką ne tik mėgautis vis dažniau pasirodančia saule, tačiau ir paruošti savo sodus naujam sezonui. Apie tai, kokius darbus sode reikėtų suskubti daryti, naujienų portalui tv3.lt pasakojo TV3 laidos „Svajonių sodai“ ekspertas, sodininkas ir bitininkas Algirdas Amšiejus. Tam, kad sodas džiugintų vaisiais ir uogomis, reikia jam skirti dėmesio ir nemažai pastangų. Vienas iš svarbiausių darbų sode – vaismedžių ir vaiskrūmių genėjimas.
2022-04-02

Padarykite tai savo hortenzijoms: pavasarį apdovanos gausybe žiedų

Hortenzijos yra mylimiausi britų augalai. Vasarai einant į pabaigą, tinkamas rūpinimasis savo augalais žiemą gali nulemti gražų kitų metų žydėjimą. Kada reikia genėti hortenzijas? Hortenzijų genėjimas yra vienas iš svarbiausių žingsnių, kurių reikia imtis, kad kitą vasarą jūsų augalas visus žavėtų. Bet tai priklauso nuo to, kokio tipo hortenziją turite. Kada turėtumėte genėti hortenzijas? Ir koks yra geriausias būdas tai padaryti? Hortenzijos – nuostabus žydintis augalas.
2021-09-10

Išdavė geriausius pomidorų auginimo patarimus: gausus derlius garantuotas

Pomidorai – vienos mėgstamiausių lietuvių daržovių, šiltnamiuose derantys pas daugelį daržininkystės mėgėjų. Orai krečia išdaigas, todėl teko pomidorų daigus palaikyti namuose, o taip norisi kuo greičiau juos pasodinti šiltnamy ir laukti derliaus. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto vyr. mokslo darbuotoja dr.
2021-05-21

Auksiniai sodo patarimai iš eksperčių lūpų: atskleidė hortenzijų žydėjimo paslaptis

Hortenzijos Lietuvoje ypač populiarios, o kaip gi gali būti kitaip, juk jų žiedai tokie dideli, gražūs, o dar galima pasirinkti ir mėgstamą spalvą ar formą. Pasak „Geltono karučio“ tinklaraščio autorės – tam, kad hortenzijos ir išliktų gražios jas būtina genėti. Lina Liubertaitė sako, kad hortenzijas galima genėti ir rudenį, kai kurie jas geni netgi vasarą, tačiau, jeigu nespėjote to padaryti praeitą sezoną, neverta nusiminti.
2021-04-21
REKLAMA
Vaismedžiai (nuotr. Shutterstock.com) Vaismedžiai (nuotr. Shutterstock.com)

Pasirūpinkite vaismedžiais: šie darbai būtini, norint sulaukti gėrybių

Daugelis sodininkų kasmet svajoja apie gausų vaisių derlių. Ir žinoma, tai priklauso nuo jų priežiūros bei tinkamo pasodinimo. Vis dėlto, neretai pasitaiko klaidų, todėl „Žalia stotelė“ supažindina, kuriuo laiku, kada ir kaip tinkamai pasirūpinti vaismedžiais. Kada sodinti? Vazonuose (konteineriuose) užaugintus medelius galima sodinti visą šiltąjį sezoną, o iškastus iš dirvos – rudenį, kai sustoja vegetacija arba ankstyvą pavasarį, kai lapai dar nepradėję skleistis.
2021-04-16

Auksiniai sodo patarimai iš eksperto lūpų: nekartokite šių medžių priežiūros klaidų

Pavasarį atbunda ne tik gamta, bet ir sodininkai. Būtent kovo mėnesį įprastai pradedame genėti medžius, tačiau šį darbą svarbu atlikti teisingai. Šis laikas, pasak LAMMC SDI Sodininkystės technologijų skyriaus vyresniojo mokslo darbuotojo dr. Noberto Uselio, yra pats tinkamiausias daugumos vaismedžių genėjimui. Genėti medžius galima ir anksčiau ar vėliau, tačiau temperatūros stulpelis neturėtų siekti daugiau nei 10 laipsnių šalčio.
2021-03-04

Nepamirškite žiemą to padaryti savo medžiams: gamta jums atsidėkos

Žiemą medžiai ir krūmai galėtų mėgautis šaltojo sezono ramybe, tačiau kai kuriuos iš jų galima apgenėti formuojant vainikus. Dauguma medžių nebijo šaltuko, todėl genėjimas tokiomis sąlygomis jiems tikrai nepavojingas. Tiesa, oro temperatūra lauke turėtų būti ne žemesnė kaip –10 laipsnių. Jei spaudžia rimtesnis minusas, genėjimą verta atidėti šiltesnėms dienoms dėl jūsų pačių patogumo ir saugumo. Dabar galima pažeminti, kartu atjauninti senų ir, atrodo, beviltiškai aukštų obelų vainikus.
2021-01-21

Spalio darbai sode ir darže – nepamirškite jų padaryti

Darbų, kuriuos dar reikia nudirbti prieš žiemą, kad sodas ne tik džiugintų akį, bet ir gerai derėtų, iš tiesų gausu. Rudenį visžalius augalus galima sodinti nuo rugpjūčio vidurio iki pat spalio, o vasaržalius – visą spalį, neretai ir pusę lapkričio. Yra kelios bendros sodinimo taisyklės. Lapuočius, iškastus iš dirvos (ne iš vazonų), sodiname, kai jie jau be lapų (rudenį, paprastai spalio mėn.) arba dar be lapų (pavasarį, paprastai balandžio mėn.
2020-10-02

Viešėsite pajūryje? Poilsiaudami nenustebkite sutikę ožkas

Kuršių nerijoje dygstančias beržų atžalas ir krūmynus visą vasarą genės iš vieno Žemaitijos ūkio atvežtos ožkos. „Labai nesinorėtų į kopas ar miškus eiti su trimeriais ar su traktoriais. Manome, kad ganymas yra ideali priemonė susitvarkyti su dygstančiomis beržų atžalomis. Būtent ožkoms tos atžalos, krūmai yra tikras delikatesas.
Aktualijos 2019-07-02

Jau laikas genėti medžius ir krūmus

Ieva Žigaitė, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt Vasario pabaiga ir kovo pradžia – tinkamiausias metas genėti medžius ir krūmus. Nuo seno, siekiant tvarkingos, patinkančios ir sveikos aplinkos aplink namus, augalai formuojami. Medžius ir krūmus augalus genėti geriausia, kol jie jauni – tuomet tai, pasak dendrologo Dariaus Ryliškio, nesudėtinga padaryti patiems, tačiau norint suformuoti tinkamą medžio lajos struktūrą, būtina žinoti kelias taisykles.
2014-02-27

Laukiantiems derliaus vasarą svarbu nepamišti sodo genėjimo žiemą

Pritaikius žinomą liaudies posakį „Tepk roges vasarą“ sodininkams, jis skalbėtų taip: „Lauki gero derliaus – genėk medžius žiemą“. Šis patarimas aktualus 68 proc. lietuvių1, kurie sode ar šalia namų augina vaisius. Norint didelių ir gražių vaisių, genėjimas būtinas, o vienas iš pagrindinių sezonų tai daryti – žiema. Genėjimas šaltuoju sezonu būtinas ne tik dėl kokybiško derliaus. Jis skatina jaunų medžių augimą, vainiko formavimąsi, apsaugo nuo ligų.
2012-11-29

Komunalininkams apgenėti medį užtrunka metus

Vilniečiai džiaugiasi gyvenantys vienoje žaliausių Europos sostinių. Bet ne tuomet, kai pavojingai pasvirę medžiai grasina užgriūti ant kieme stovinčių automobilių ar užstoja saulės šviesą. Tačiau išsireikalauti, kad toks medis būtų apgenėtas, – sudėtinga misija. Darbų niekaip nesulaukia Dažniausiai želdynai tvarkomi, kai į savivaldybę kreipiasi gyventojai. Vis dėlto nuo skundo užregistravimo iki problemos išsprendimo gali praeiti daugiau nei metai.

Kokius sodo darbus reikia atlikti „Bobų vasaros“ metu?

Į sodus ir daržus atslenkantis ruduo primena, jog ateina svarbus derliaus ir pasiruošimo žiemai sezonas. Rugsėjo pabaiga – spalio pradžia, dėl saulėto ir šilto oro dar žinoma „bobų vasaros“ vardu, yra tinkamas metas atlikti pirmuosius sodo ir dirvos paruošimo šaltajam sezonui darbus.
2011-09-28
Į viršų