O kada ir kaip atliekamas levandų genėjimas, jus supažindinsime šiame straipsnyje.
Kodėl reikia genėti levandas?
Levandų genėjimas padeda prailginti jų gyvavimo laiką. Negenimos, nekarpomos jos greitai medėja ir ilgainiui visiškai nebekrauna žiedynų. Be to, levandų genėjimas padeda suformuoti taisyklingą, apvalią krūmelio formą, pašalinti sudžiūvusias, nušalusias ar pažeistas šakeles.
Kada genėti levandas?
Levandų genėjimas turi būti atliekamas bent kartą metuose – pavasarį. Tačiau rekomenduojama dar kartą jas genėti vasaros pabaigoje, kai baigia žydėti.
Kai kurie sodininkai pataria levandas genėti rudenį, tačiau pavasarinis levandų genėjimas yra saugesnis. Mažesnė tikimybė, kad levandos per pjūvio vietą apsikrės liga ar nušals.
Tačiau ir pavasarį nėra kur skubėti su levandų genėjimu. Geriausiai tai atlikti pasibaigus šalnoms. Taigi maždaug balandžio mėnesį. Tačiau stebėkite orų prognozę: jeigu ateinančiomis naktimis dar nusimato temperatūros kritimas (žemiau 0 °C), palaukite ir genėjimą atidėkite.
Jeigu nugenėjus levandas, jos vis dėlto nušalo, palaukite. Nereikia krūmelių iš karto rauti ir mesti lauk. Greičiausiai šaknys liko gyvos, nepažeistos, tad stebėkite, ar iš krūmelio vidaus auga naujos šakelės. Jeigu taip, pažeistas šakas nukirpkite ir laukite, kol levanda atžels. Tais metais ji nebežydės, tačiau bent bus nežuvęs visas krūmas.
Levandų genėjimas: kaip taisyklingai tai atlikti?
Skirtingai nuo vaismedžių ar vaiskrūmių ir netgi kai kurių dekoratyvinių augalų (pvz., rožių) genėjimo, levandų genėjimas yra paprastas ir nesudėtingas procesas. Svarbiausia pasirūpinti tikrai geru, aštriu sekatoriumi. Prieš genėjimą jį dezinfekuoti ir tuomet imtis darbo:
- Levandos krūmas suimamas viena ranka ir sekatoriumi nukerpamos šakelės beveik iki sumedėjusios krūmo dalies. Pjaunama maždaug per pusę ūglių ilgio.
- Tačiau reikia būti atidiems ir nenupjauti ar nepažeisti sumedėjusių krūmelio dalių. Paliekama šiek tiek žalios krūmo dalies, kad turėtų iš ko augti nauji ūgliukai.
- Jeigu yra nudžiūvusių, šalčio pažeistų ar ligotų šakelių, jas reikia visiškai pašalinti, nupjaunant iki pat žemės.
- Genint levandas, tuo pačiu ir formuojamas krūmelis, suteikiant jam įprastą gražią, apvalią formą.
- Jeigu reikia atnaujinti apleistą ar labai seną levandų krūmą, genint žaliosios dalies nupjaunama maždaug 2/3. Toks stiprus genėjimas taip pat rekomenduojamas visiems krūmeliams kas 4–5 metus.
Levandų priežiūra po genėjimo
Po genėjimo, kaip ir daugelį kitų augalų, levandas galima apdoroti vario preparatais dezinfekcijos tikslais. Daugiau jokios ypatingos priežiūros šie augalai nereikalauja. Jeigu pavyko jas sėkmingai sudaiginti, pasodinti ir levandos sėkmingai ištvėrė žiemą, toliau auga pačios. Joms nebūtinas nei papildomos tręšimas, nei dažnas laistymas.
Tiesa, vegetacijos pradžioje galima patręšti kompostu. Tačiau tikrai nebūtina to daryti kasmet. Iš tiesų levandos tuo skaniau ir stipriau kvepia, kuo mažiau derlingoje dirvoje auga.
Šaltinis: derlingas.lt