Tinkamas želdinių tvarkymas – tai ne tik estetikos ir tvarkos reikalas, bet ir atsakomybė už gamtai daromą poveikį.
Ką reikėtų žinoti, prieš pradedant želdinių kirtimo ar genėjimo darbus?
Želdinių, augančių ne miško žemėje, apsaugos, priežiūros ir tvarkymo reikalavimai nustatyti Želdynų įstatyme.
Ketinant tvarkyti želdinius daugiabučių ir individualių gyvenamųjų namų kiemuose, įmonių, įstaigų teritorijose, būtina įsitikinti, ar želdiniai priskiriami saugotiniems želdiniams, ar jų kirtimui, genėjimui reikalingas leidimas ar sprendimas.
Daugiabučių namų teritorijose sprendimą dėl saugotinų ar nesaugotinų želdinių tvarkymo, kaip ir dėl kito bendro turto, turi priimti bendraturčiai.
Pasitikrinti, ar želdinys yra saugotinas, galima pagal Vyriausybės patvirtintus kriterijus. Dėmesį reikia atkreipti į tai, kokia medžio rūšis, skersmuo, identifikuoti žemės, kurioje auga medis, paskirtį.
Pavyzdžiui, kitos paskirties žemėje daugiabučių, bendrabučių, vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijose privačioje žemėje mieste saugotini 20 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos, liepos, maumedžiai, beržai, pušys.
Specialistai vyksta į vietą apžiūrėti prašomų kirsti, genėti želdinių
Visais atvejais, prieš šalinant ar intensyviai genint želdinius, siūlome pasikonsultuoti su Alytaus miesto savivaldybės administracijos specialistais.
Alytaus miesto savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisija (toliau – komisija) kiekvieną trečiadienį (esant poreikiui, bet kurią dieną) vyksta į vietą apžiūrėti prašomų kirsti, genėti želdinių.
Komisijai pateikus išvadą leisti kirsti ar genėti želdinius, savivaldybė išduoda leidimą kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus arba priima sprendimą kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius.
Jeigu būtina šalinti sveikus, geros būklės želdinius, privaloma sumokėti pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro patvirtintus želdinių atkuriamosios vertės įkainius apskaičiuotą želdinių atkuriamosios vertės kompensaciją.
2024 m. jau yra išduoti 106 leidimai kirsti, genėti saugotinus želdinius ir 109 sprendimai kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius.
Leidimo išdavimo atveju pareiga sutvarkyti želdinius tenka pačiam asmeniui, o sprendimo priėmimo atveju – juos pašalina savivaldybė.
Kada nereikia leidimo kirsti saugotiną želdinį?
Primename, kad leidimo kirsti saugotiną želdinį nereikia, kai tai būtina padaryti nedelsiant dėl audros, eismo ar kito įvykio pakitus jų būklei ir kilus pavojui gyventojams, jų turtui, statiniams, eismo saugumui.
Tokiu atveju darbus atlikę asmenys per 3 darbo dienas privalo raštu informuoti savivaldybės vykdomąją instituciją, nurodydami saugotino želdinio vietą (adresą ar koordinates) ir pateikdami 3 nuotraukas, kuriose būtų užfiksuotas vaizdas prieš atliekant darbus, ir iš skirtingų pusių užfiksuotas nukirstas, kitaip pašalintas iš augimo vietos ar intensyviai nugenėtas saugotinas želdinys.
Atkreipiame dėmesį, kad intensyviausiu laukinių paukščių veisimosi laikotarpiu, nuo kovo 15 d. iki rugpjūčio 1 d., galioja draudimas kirsti ir genėti medžius viešuosiuose želdynuose ir viešuosius želdinius, kurie priskiriami saugotiniems medžiams.
Šį draudimą nustato Želdynų įstatymas. Privačių želdinių savininkus taip pat raginame leisti paukščiams perėti ir želdinių tvarkymo darbus vykdyti iki perėjimo ar pasibaigus paukščių veisimosi laikotarpiui.
Želdinius tvarkyti privaloma tinkamai, kad jie nenukentėtų ir nebūtų padaryta žala gamtai, kurią gali tekti ir atlyginti.
Alytaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos ir Komunikacijos skyrių informacija
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!