antropologija

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „antropologija“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „antropologija“.

Naujame grupės „Pergalė“ albume – prakaito, svaigalų, moterų ir kelionių eklektika

Vilniečių alternatyviosios scenos išsišokėliai „Pergalė“, prisistatanti „Psycho Black Rock“ žanro atstovais, išleidžia antrąjį savo albumą „Antropologija“. Po penkerių metų pertraukos šis darbas oficialiai pasirodys kovo 8 d. Pasak grupės narių, tuo pačiu bus pažymėtas jų leidėjo „Inferna Profundus Records“ gimtadienis ir jiems tokia ypatinga moters diena. Visos progos, šventės ir juolab dėmesys moterims – tai dalykai, kurių nestinga nei „Pergalės“ kūryboje, nei grupės narių pasaulėžiūroje.
2016-02-19

Kaip iš tiesų atrodo vidutinis statistinis vyras

 Šį trimate technologija sumodeliuotą vyruką vadina Toddu, ir jis atspindi patį tipiškiausią JAV stipriosios lyties atstovą. Toddo proporcijos sudarytos remiantis JAV susirgimų kontrolės centro duomenimis. Statistinio vidutinio amerikiečio, nuo 30 iki 39 metų amžiaus, kūno masės indeksas (KMI) – 29. Tiems, kuriems šis skaičius nieko nesako, tai yra riba tarp pirmojo ir antrojo nutukimo laipsnio. Vidutinio amerikiečio liemens apimtis – 99 cm, ūgis – 175 cm.
2014-10-24

Antropologai: žmogaus galvą suformavo kumštis

JAV antropologai iškėlė netikėtą žmogaus evoliucijos prielaidą: pasak Jutos universiteto Solt Leik Sityje antropologų, tolimųjų dabartinių žmonių protėvių kaukolės forma vystėsi priklausomai nuo gentainių ir svetimų genčių atstovų fizinio smurto rizikos. Amerikiečių antropologai mano, kad žmogaus galvos forma hominidų evoliucijos eigoje nuo australopitekų iki Homo sapiens vyko tokia kryptimi, kad galvos kaulai būtų kuo stipresni ir kuo geriau apsaugotų per patinų tarpusavio kovas.
2014-06-09

Tyrimas: pirmieji žmonės iš Afrikos iškeliavo anksčiau, nei manyta

JAV mokslininkai nustatė, kad pirmieji žmonės pasitraukė iš Afrikos anksčiau, nei buvo manoma iki šiol. Tyrimo autorių straipsnį paskelbė žurnalas „Proceedings of the National Academy of Sciences“. Tokia išvada buvo padaryta palyginus 10 Afrikos ir Azijos žmonių populiacijų kaukolių struktūros ir genetinius skirtumus. Mokslininkai mano, kad pirmieji žmonės iš Afrikos į Aziją išvyko prieš 130 tūkst. metų, o prieš 50 tūkst. metų jie patraukė į Europos šiaurę.
2014-04-22

Maroko sultonas, tapęs 1 171 vaiko biologiniu tėvu

Kiek vaikų turite ar planuojate turėti jūs? Legendinis Maroko sultonas Mula Izmailas (Moulay Ismaïl) pasaulyje žinomas ne tik kaip nuožmus tironas, bet ir kaip produktyviausias visų laikų sėklintojas. Manoma, kad Maroką nuo 1672 iki 1727 m. valdęs asmuo pasaulyje paliko daugiau kaip 1 100 vaikų. Tai patvirtino ir Vienos universiteto (Austrija) mokslininkų atlikto tyrimo rezultatai, rašo „LiveScience.
2014-02-27

Tarp priešistorinių europiečių buvo tamsiaodžių mėlynakių

Vieno medžiotojo ir rinkėjo, gyvenusio Ispanijoje prieš maždaug 7 000 metų, DNR rodo, kad europiečiai išliko tamsiaodžiai daug ilgiau negu iki šiol buvo manoma, sekmadienį pranešė tyrėjai. Kaip rašoma studijoje, paskelbtoje žurnale „Nature“, iš senovinio žmogaus griaučių „La Brana 1“, rastų viename giliame urve Ispanijoje 2006 metais, danties išgauta genetinė medžiaga atskleidė neįprastą derinį: tas žmogus buvo tamsiaodis ir mėlynakis.
2014-01-27

Tyrimas atskleidė, kada Žemėje atsirado Adomas

Bendras visų šiuolaikinių žmonių vyriškos lyties protėvis, sąlyginai pavadintas Adomu, Žemėje gyveno 9 000 metų anksčiau, nei buvo nustatę ankstesni genetiniai tyrimai. Pasak Y chromosomos raidą tyrusių D. Britanijos ir JAV mokslininkų, jiems pavyko patikslinti Adomo amžių: pasirodo, jis vaikščiojo žeme praktiškai tuo pačiu metu, kaip ir jo antroji pusė Ieva: prieš 209 000 metų.
2014-01-27

Didžiausią žmonijos istorijoje beždžionę pražudė vaisiai?

Milžiną pražudė vaisiai. Taip mokslininkai trumpai apibūdina didžiausios istorijoje beždžionės Gigantopithecus išnykimą. Prieš beveik 80 metų olandų antropologas Gustavas Heinrichas Ralphas von Koenigswaldas parduotuvėje Honkonge aptiko milžinišką dantį. Kaip paaiškėjo vėliau, dantis kadaise priklausė didžiausiai žinomai beždžionei Gigantopithecus. Nuo to laiko mokslininkams pietinėje Azijos dalyje pavyko rasti tūkstančius dantų ir net 3 žandikaulius.
2014-01-14

Ilgas gyvenimas padarė žmones žmonėmis

Seni žmonės buvo išrasti paleolite ir ištobulinti XX a. amžiuje. Fundamentali žmonių populiacijos struktūra per evoliucijos istoriją pasikeitė lygiai du kartus. Antrą kartą tai vyko per pastaruosius 150 metų, kai vidutinė gyvenimo trukmė didžiojoje planetos dalyje padvigubėjo. Pirmasis kartas buvo paleolite, tikriausiai maždaug prieš 30 000 metų. Būtent tada iš esmės buvo išrasti seni žmonės. Per visą hominidų istoriją, individai itin retai gyvendavo ilgiau, nei 30 metų.
2013-10-07

Mokslininkai: pirmieji JAV kolonistai valgė žmogieną

JAV antropologai ir kriminalistai įrodė, kad Džeimstauno forto, pirmosios nuolatinės anglų kolonijos dabartinėje JAV teritorijoje, gyventojai, bado 1609-1610 metais metu buvo priversti imtis kanibalizmo. Apie tai papasakojo istorikas Douglas Owsley, rašo lenta.ru. Mokslininkų išvados paremtos 14-metės merginos kaukolės ir blauzdikaulio likučių analize. Liekanos buvo rastos tarp arklių, žiurkių ir kitų gyvūnų kaulų iškastoje forto teritorijoje duobėje.
2013-05-02
REKLAMA
REKLAMA

Mumijos pasaulyje ir Lietuvoje

Viena iš šiuolaikinės kultūros tabu yra mirtis. Mirties baimė kelia ir paradoksalų susidomėjimą viskuo, kas su ja susiję – taip pat ir žmogaus kūnu po mirties. Mumijos, kaip viena iš kūno išlikimo formų, nuo seno yra ypatingo susidomėjimo objektas. Tiek dirbtinai, tiek ir natūraliai mumifikuotų kūnų randama visame pasaulyje. Antra vertus, mumifikuoti žmonių palaikai yra neįkainojamas mokslinių žinių apie praeityje gyvenusius žmones šaltinis.
2012-09-10

Socialinė antropologija – „aukso vidurys“ tarp socialinių ir humanitarinių mokslų

Šiandieninės įvairių visuomenių problemos dažnai pateikiamos per daug paviršutiniškai ar tik apibendrinus sausą statistiką, tad, norėdami kuo geriau pažinti margą ir sudėtingą šiuolaikinį pasaulį, turėtume labiau gilintis į tai, kuo gyvena ir ką jaučia paprasti žmonės. O norint tai padaryti, reikia pažinti ir suprasti socialinę antropologiją - mokslą, skirtą betarpiškai pažinčiai su žmonių kultūrų panašumais ir skirtumais.
2012-06-19

Nežemiškas protas turi vystytis kultūriškai

SETI (The Search for Extraterrestrial Intelligence, Nežemiško proto paieška) instituto mokslininkams planuojant pirmąjį kontaktą su nežemiškąja civilizacija, kyla klausimas, į ką kreiptis patarimo dėl būsimų bendravimo problemų? Aišku, į antropologus, kurie ir specializuojasi bendravime su svetimomis kultūromis. Taigi pastaruosius keletą metų SETI institute renkasi antropologai bei kitų mokslo šakų specialistai bei bando panaikinti bedugnę tarp žmogiškos ir nežemiškos civilizacijos.
2012-04-22

Antropologas: identitetai keičiasi – visų tautų, visą laiką

„Daugybė žmonių mano, kad jie identitetą paveldėjo, jį tarsi tempia su savimi, saugo ir tuomet perduoda ateities kartoms. Bet identitetas – dinamiškas. Šiuo požiūriu mes visi keičiamės“, – tvirtina Niujorko valstijos Binghamtono universiteto profesorius Thomas Wilsonas, laikomas vienu garsiausių pasaulio antropologų, tyrinėjančių tautinį identitetą ir nacionalizmą. Jo teigimu, jei palygintumėme, ką reikšia būti lietuviu šiandien ir prieš 20 metų, būtų didžiulis skirtumas.

Peru rasta, kaip spėjama, ateivio kaukolė

Mumifikuota neįprastai ilga kaukolė, rasta Peru, gali tapti įrodymu, kad ateiviai egzistuoja. Keistos formos kaukolė, dydžiu beveik prilygstanti likusiam tik 50 cm ilgio kūnui, sukėlė šurmulį antropologų bendruomenėje, rašo dailymail.co.uk. Tai vienas iš dvejų palaikų, rastų Andahuaylillas miestelyje Peru pietuose Neįprastą skeletą surado Renatas Davila Riquelme, dirbantis privačiame muziejuje Custo mieste pietryčių Peru.
2011-11-19

Gyvūnai išmokė žmoniją kalbėti, jausti ir dominuoti

Amerikiečių atropologės Pat Shipman teigimu, santykių su gyvūnais vystymas – žmonijos evoliucijos variklis, kalbos, galios ir jausmingumo šaltinis. Guardian.co.uk rašoma, kad žmonės tapo planetos valdovais dėl meilės gyvūnams – ta suteikė mums neįveikiamą galią gamtos ir jos sutvėrimų atžvilgiu.
2011-10-03

Afrikoje aptikta trūkstama žmogaus evoliucijos grandis?

Malapos oloje netoli Johanesburgo (PAR) 2008 m. aptikti suakmenėję žmogbeždžionių kaulų fragmentai gali priklausyti trūkstamai žmogaus evoliucijos grandžiai – tarpinei rūšiai tarp žmogbeždžionių ir ankstyvųjų žmonių, pranešė „Science.com". Maždaug 2 milijonų metų senumo Malapos oloje atrastas Australopithecus sediba rūšies atstovų fosilijas ištyrę mokslininkai mano, kad jie galimai buvo trūkstama grandis žmogaus evoliucijos kelyje.
2011-09-09

Žagarėje atkastas XVI–XVII amžiaus kapinynas

Žagarėje archeologai atkasė XVI–XVII amžių kapinyną, kuriame jau aptikta daugiau kaip 10 palaikų. Senojoje Žagarėje Švėtės gatvėje netoli bažnyčios atkastas XI–XVII amžiaus kapinynas, kuriame per porą dienų aptikta 11 vyrų ir moterų bei vieni vaiko palaikai. Kapuose rasta nemažai papuošalų: apie 10 vario lydinio žiedų, monetų, diržų sagčių. Aptiktas vienas pakabukas – variu apkaustytas lokio nagas, kuris, pasak archeologo Vytauto Juškaičio, nešiotas kaip apsauga nuo nelaimių.

Smegenys ilgainiui mažėja tik žmonėms

JAV mokslininkų atliktas tyrimas paneigė iki šiol vyravusią nuomonę, kad bėgant metams žmonių smegenų apimtis mažėja kaip ir kitų primatų. Pasirodo, žmogus šiuo požiūriu yra išimtis. Žmogui senstant jo smegenų apimtis gali sumažėti iki 15 proc., teigia mokslininkai, tokį pokytį siedami su atminties prastėjimu, depresija ir senatvine silpnaprotyste. Iki šiol buvo manoma, kad toks laipsniškas smegenų kiekio mažėjimas būdingas visiems primatams.
2011-07-26

Žmonių smegenys mažėja, atskleidė tyrimas

Mokslininkai nustatė, kad šiuolaikinių žmonių smegenų masė bei kaukolės tūris ir toliau mažėja lyginant su mūsų protėviais. Išsiaiškinta ir galima tokio reiškinio priežastis. Kembridžo universiteto (D. Britanija) Leverhulmo Žmogaus evoliucijos tyrimų centro mokslininkės dr. Martos Lahr atlikto tyrimo išvadose teigiama, kad šiuolaikinių žmonių smegenų talpa mažėja, pranešė „Physorg.
2011-06-16

Prof. B. Galdikas: dabar tai visiškai kitas pasaulis...

Lietuvoje viešėjusi  antropologė, gamtosaugininkė, žymiausia pasaulyje  orangutanų tyrinėtoja profesorė Birutė Galdikas interviu „Balsas.lt" prisipažino buvusi laimingesnė prieš 40 metų, kai pirmą kartą atvyko į Borneo tyrinėti ir globoti orangutanų. – Ponia profesore, šiemet sukanka lygiai 40 metų, kai pirmą kartą atvykote į Borneo salą, kurioje gyvenate ir po šiai dienai.
2011-05-23

Altajuje rasta iki šiol nežinotos žmonių rūšies – denisoviečių – liekanų

Denisovo urve (Altajaus kraštas, Rusija) dar 2008 m. paleoantropologų aptiktas suakmenėjęs mažasis plaštakos pirštas priklauso žmogui, gyvenusiam prieš 30 – 40 tūkst. metų. Tačiau mokslininkai pastebi, kad tas žmogus nebuvo nei šiuolaikinis žmogus Homo sapiens, nei neandertalietis – manoma, kad jis priklauso iki šiol neatrastai Homo genties rūšiai, kurią antropologai pavadino denisoviečiais.
2011-01-18

Atvirkštinė „Mein Kampf“ pakeliui į lietuviškas smegenis

Jurijaus Sliozkino „Žydų šimtmetis“ pagaliau pasiekė Lietuvos skaitytojus. Taip – tai šedevras. Autorius – galbūt genijus. Ir tikrai žydas. Yuri Slezkine – Юрий Слёзкин – Jurijus Sliozkinas Jis yra Kalifornijos universiteto Berklyje (Berkeley) Rusijos istorijos profesorius. J. Sliozkinas gimė 1956 m. Rusijoje. Maskvos universitete įgijo vertėjo iš portugalų kalbos specialybę. Vertėjavo Mozambike, Portugalijoje. 1983 m. emigravo į JAV.
2010-11-02
Į viršų