senatvės pensija
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „senatvės pensija“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „senatvės pensija“.
Rusijoje padidino senatvės pensijas: bus 3 kartus mažesnės už lietuviškas
Prieš 35 metus, kai Lietuva atkūrė nepriklausomybę, joje buvo mokamos tokio paties dydžio senatvės pensijos, kaip subyrėjusioje sovietų sąjungoje.
Daugelį jos pareigų ir teisių perėmė rusijos federacija. Jos diktatorius ir propaganda mėgsta girtis, kokia neva turtinga yra jų imperija – turi daug naftos ir dujų, „visą Mendelejevo lentelę“ naudingų iškasenų, kuria „analogų neturinčias“ technologijas ir pan.
Nenustebkite, jūsų pinigus „Sodra“ atiduoda kitiems žmonėms – paaiškino, kodėl taip daro
Kiekvieną mėnesį nemažą dalį savo algos gyventojai skiria mokesčiams ir socialinio draudimo įmokoms, kurios mokamos „Sodrai“.
Tačiau, ar kada pagalvojote, kam iš tikrųjų atitenka jūsų pinigai? Pavyzdžiui, jeigu pensijos taip ir nesulauksite, kam tada atiteks visos jūsų sumokėtos įmokos?
Kur dingsta pinigai?
Į naujienų portalą tv3.lt kreipėsi skaitytojas Paulius, gyvenantis toliau nuo Vilniaus, bet kartais jame apsilankantis darbo reikalais.
Pasitikrinkite sąskaitas, „Sodra“ jau perveda padidintas pensijas
Kiekvienų metų pradžioje senatvės ir kitos pensijos yra indeksuojamos arba didinamos. Jos mokamos už einamąjį mėnesį, tad jau nuo kitos savaitės trečiadienio dalis pensininkų gaus daugiau pinigų.
Pensijos didinamos atsižvelgiant į šalies darbo užmokesčio fondo augimą ir „Sodros“ biudžetą.
Paprastai kalbant, kuo daugiau yra dirbančių gyventojų, kuo didesnes algas jie uždirba, tuo ir pensijos labiau didinamos, nebent tam neužtenka pinigų „Sodros“ biudžete.
Išėjimas į pensiją 2025 m.: išankstinė pensija, atidėta pensija, amžius ir stažas
Kasmet tūkstančiai gyventojų sulaukia pensinio amžiaus ir turi teisę išeiti į pensiją. Kitais metais pensinis amžius ilgės. Taip pat ilgės ir būtinasis stažas, nuo kurio priklauso senatvės pensijos dydis.
Vis dėlto išeiti į pensiją galima ir anksčiau, ir vėliau, nei numato įstatymas. Tiesa, išankstinė pensija (su kai kuriomis išimtimis) mažina gaunamų pinigų sumą. Tuo metu atidėta pensija pinigų sumą didina.
Pensinis amžius 2025 m.
Išeiti į pensiją galima tik sulaukus pensinio amžiaus.
Šį būdą pasididinti pensiją žino tik specialistai: tai padarius, „Sodra“ prideda iki 40 proc.
Palyginti su kitomis Europos šalimis, Lietuvoje pensijos yra nedidelės ir joms skiriama daug mažiau pinigų. Nors Socialinės apsaugos ir darbo ministerija sako, kad jos didesnės, nei atrodo, bet tik skaičiuojamos kitaip.
Kaip ten bebūtų, Socialinio draudimo pensijų įstatyme yra įtvirtinta nuostata, pagal kurią senatvės pensiją Lietuvoje galima pasididinti iki 40 proc. Tiesa, ją žino ir pasinaudoja gana nedaug žmonių.
Neigia, kad lietuviškos pensijos mažos – jos yra didesnės, bet tik skaičiuojamos kitaip?
Per daugelį metų pripratus gyventi iš algos, darbinės karjeros pabaiga ir pensijos dydis gali tapti nemenku iššūkiu. Mat kai kurie duomenys rodo, kad lietuviškos pensijos santykis su buvusia alga yra bene prasčiausias Europos Sąjungoje.
Tačiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tikina, kad lietuviškos pensijos nėra tokios mažos, kaip gali atrodyti. Esą jos – daug didesnės, bet tik Europoje skaičiuojamos kitaip.
Sulaukę pensijos beveik pusė lietuvių toliau dirba: patys nori ar neturi pasirinkimo?
Daugelis yra pagalvojęs, kaip būtų gerai nebedirbti ir mėgautis malonumais užtikrintai gaunant pensiją. Vis dėlto ir sulaukę brandaus amžiaus daugelis lietuvių ir toliau dirba.
Oficiali statistika rodo, kad tarp visų Europos Sąjungos (ES) šalių Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje yra didžiausia dalis gyventojų, kurie sulaukę brandaus amžiaus ir toliau dirba.
Pensijos ir išmokos 2025 m.: Seimas oficialiai patvirtino jų didinimą – kiek pinigų pridės?
Ketvirtadienį Seimas patvirtino kitų metų „Sodros“ biudžetą. Be kita ko, jis numato ir pensijų, vienišo asmens išmokų didinimą nuo jau nuo kitų metų pradžios.
Už „Sodros“ biudžeto projektą balsavo 104 Seimo narių, prieš balsavo 3, o susilaikė 8.
Ir vėl daugiau pinigų skirs rezervui
Kitais metais iš gyventojų ir įmonių „Sodra“ planuoja surinkti 8,645 mlrd. eurų, o išmokėti 7,906 mlrd. eurų.
Planuojama, kad „Sodros“ pajamos viršys sąnaudas 739,5 mln. eurų.
Pasitikrinkite sąskaitą: nuo pirmadienio „Sodra“ moka paskutines pensijas šiemet
Likus dviem savaitėms iki didžiųjų šių metų žiemos švenčių „Sodra“ pradeda mokėti senatvės pensijas šalies gyventojams.
Pirmiausia pensijos bus pervedamos tiems pensininkams, kurie turi sąskaitas bankuose. Kiek vėliau jos bus pradėtos ir išnešioti į namus.
Bet kokiu atveju gyventojai įspėjami neįkliūti į sukčių pinkles. Patys „Sodros“ darbuotojai niekada nevaikšto pas gyventojus, niekada neprašo atskleisti jokių asmens duomenų.
Naujos valdžios planas dėl pensijų: daliai gyventojų pridės po 151 eurą, bet iš naujo vertins stažą?
Ketvirtadienį Seimas svarstys būsimos Vyriausybės programą. Pagal jos nuostatas, įstatymai bus keičiami artimiausius 4 metus. O programoje nemažai dėmesio skiriama ir pensijoms, jų kaupimui ir skaičiavimui.
Be kita ko, nauja valdžia žada pagrindinę pensijos dalį priartinti prie tokios sumos, kurios užtektų patenkinti minimaliems poreikiams. Norint šį tikslą pasiekti, prie mažesnių pensijų reikės pridėti bent 151 eurą.
REKLAMA
REKLAMA
Pensijas Lietuvoje siūlo skaičiuoti visiškai kitaip: dydis priklausytų ir nuo to, kiek gyvensite
Šiuo metu daugelis lietuvių nežino, kiek pinigų sumoka pensijų draudimui ir kaip apskaičiuojama, kiek tų pinigų atgaus senatvėje.
Matyt, tai neturėtų stebinti, nes šiuo metu galiojanti tvarka nenumato tiesioginės priklausomybės tarp sumokėtų pensijų draudimo įmokų ir pačių pensijų dydžio.
Taip yra dėl to, kad darbuotojų sumokamos įmokos kiekvieną mėnesį yra verčiamos į apskaitos vienetus. O, išėjus į pensiją, sukauptų vienetų suma atverčiama atgal į pinigus.
Pensijų priedai: štai kam ir kiek pinigų „Sodra“ pridėjo spalį
Kiekvieną mėnesį Lietuvoje atsiranda vis daugiau gyventojų, kuriems, be įprastos senatvės pensijos, mokami ir tam tikri priedai – vadinamieji pensijų anuitetai.
Jie priklauso dalyvavusiems pensijos kaupime privačiuose pensijų fonduose. Anuitetų dydis priklauso nuo to, kiek ilgai žmogus dirbo, kokią dalį savo algos sumokėjo į fondus ir, galiausiai, kiek pavyko uždirbti jų valdytojams.
Dalis lietuvių gudriai pasididino pensiją, bet „Sodra“ pastebėjo ir taip daryti neleis?
Daugelis gyventojų turi dirbti ilgus metus ir mokėti dideles socialinio draudimo įmokas, taip pat gyventojų pajamų mokestį, kad galiausiai užsidirbtų pensiją. Tačiau kai kurie surado, kaip mokėti daug mažiau, o gauti tiek pat.
Vis dėlto Socialinės apsaugos ir darbo ministerija su „Sodra“ nusprendė, kad taip darydami gyventojai savotiškai apgaudinėja sistemą ir kitus bendrapiliečius. Taigi taip užsidirbti pensijos nebeleis.
Net ir padidintos lietuviškos pensijos gerokai atsiliks nuo estiškų, bet latviškas lenkia
Prieš daugiau nei 30 metų trys Baltijos valstybės turėjo vienodą iš sovietų arba rusų paveldėtą socialinio draudimo sistemą ir tokias pačias pensijas.
Tačiau per tiek laiko viskas gerokai pasikeitė, o Lietuvos, Latvijos ir Estijos pensininkai gyvena kur kas geriau nei rusai, kurių pensijos dabar yra triskart mažesnės.
Iš visų pensininkų atėmė po 5 eurus ar tiesiog apgavo: patys kalti, kad nesikreipė?
Kiekvienais metais Lietuvoje yra indeksuojamos senatvės ir kitos pensijos. Dėl to politikai ir valdininkai kasmet giriasi, kiek jos padidėjo.
Vis dėlto atidžiau pažiūrėjus, kas buvo žadėta šiems metams, ir kas iš tikrųjų yra, gali kilti klausimas: kur dingo 5 eurai kiekvienam pensininkui?
Kur dingo 5 eurai?
Beveik prieš metus, tvirtinant „Sodros“ biudžetą ir su juo susijusius teisės aktus, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija žadėjo, kad šiais metais vidutinė senatvės pensija sieks 605 eu...
„Sodra“ perskaičiavo stažą ir apskaitos vienetus iš naujo: pažiūrėkite, kokią pensiją gausite
Du kartus per metus „Sodra“ perskaičiuoja ir kiekvieno darbuotojo asmeninėje paskyroje paskelbia, kiek jis iki šiol yra sukaupęs pensijų stažo ir apskaitos vienetų. Antradienį buvo paskelbti atnaujinta informacija pagal šių metų liepos mėnesio duomenis.
Nuo minėtų dydžių priklausys, kokio dydžio senatvės pensiją, perskaičiuotą į eurus, kiekvienas gyventojas gaus pabaigęs savo darbinę karjerą.
Kaip žinoma, senatvės pensiją sudaro bendrosios ir individualiosios dalių suma.
„Sodra“ kiekvienam pensininkui turi po 4,5 tūkst. eurų, bet jų neišmoka – laukia, kol bus blogai
Jau daug metų iš eilės gyventojai „Sodrai“ sumoka daug daugiau pinigų, negu ji išmoka jiems. Ypač didelis perteklius yra sukauptas iš pensijų socialinio draudimo lėšų. Tačiau daugiau yra paimama nei išmokama ir draudžiamiems kitomis draudimo rūšimis: ligos, motinystės, nedarbo.
Valdžios įstaigos nėra pelno organizacijos. Jos neturėtų siekti paimti kuo daugiau pinigų iš žmonių. Dėl to būtų nuoseklu, kad arba „Sodra“ mokėtų daug didesnes išmokas, arba įmokos būtų sumažintos.
Išankstinė pensija Lietuvoje: gavėjų skaičius ir pati išmoka išaugo per 70 proc.
Lietuvos, kaip ir daugelio kitų Vakarų šalių, visuomenės senėja. Jose gimsta vis mažiau vaikų, tad darbingo amžiaus žmonių skaičius traukiasi, o vis daugiau gyventojų, sulaukusių pensinio amžiaus, toliau dirba.
Kita vertus, daugėja ir tų, kurie dėl įvairių priežasčių išeina į pensiją net nesulaukę pensinio amžiaus. Jie priversti tenkintis kur kas mažesnėmis išankstinėmis pensijomis nei tie, kurie išdirba iki pensinio amžiaus.
Išankstinė pensija padidėjo 71 proc.
Pensija Lietuvoje – 1100 eurų, 13-a išmoka ir 400 eurų kelialapiui: štai ką žada nauja valdžia
Jau aišku, kaip pensijos didės nuo 2025 m. pagal galiojantį įstatymą, tačiau naujas Seimas gali priimti ir naujų įstatymų. Vien senatvės pensijų gavėjų Lietuvoje yra 600 tūkst. ir kasmet jų daugėja. Be to, pridėjus ir kitų pensinių išmokų gavėjus, susidarytų gerokai per 1 mln. gyventojų.
Daugelis jų yra politiškai aktyvūs ir dalyvauja kone visuose rinkimuose. Taigi, Seimo rinkimuose dalyvaujančios partijos stengiasi atkreipti jų dėmesį ir laimėti prielankumą.
Paaiškėjo, kiek pensijas ir išmokas didins 2025 metais: gyventojams pridės daugiau pinigų
Senatvės, našlių pensijos, taip pat joms prilygintos vienišo asmens išmokos kiekvienais metais didinamos priklausomai nuo to, kiek gyventojų oficialiai dirba ir kokį gauna oficialų uždarbį, nuo kurio skaičiuojamos „Sodros“ įmokos.
Sprendžiant, kaip sparčiai kelti algas, vertinamas ne tik ankstesnių metų atlyginimų augimas, bet ir prognozės, kaip jie keisis artimiausius metus.
Trečiadienį Finansų ministerija pristatė naujausias tokias prognozes.
Nuo kitos savaitės mokės pensijas ir išmokas iš „Sodros“ – pasižymėkite dienas
Du trečdaliai šios vasaros praėjo ir belieka tik paskutinis jos mėnuo rugpjūtis. Artėjant naujiems mokslo metams dėl vaikų ar anūkų daug kam bus papildomų išlaidų. Dėl to naudinga žinoti, kada galima tikėtis gauti pinigų.
Trečiadienį „Sodra“ kaip tik skelbia, kada pensijas ir įvairias išmokas perves rugpjūčio mėnesį. Pirmųjų pinigų gyventojai turėtų sulaukti jau kitą savaitę.
Pensijai kaupiate papildomai? Gausite mažiau pinigų, nes atlyginimai augo per daug
Senatvės pensijos ir papildomų išmokų iš antrosios pakopos pensijų fondų tikslas yra pakeisti buvusias darbines pajamas, kurių netenkama baigus darbinę karjerą.
Kuo didesnę dalį atlyginimo sudarys išmokos po išėjimo į pensiją, tuo lengviau bus verstis iš esmės pasikeitus gyvenimui. O tai tikrai bus aktualu daugeliui kaupiančių, kurių dabar yra apie 1,4 mln.
Darbuotojus apmokestina 2 kartus, o pensininkus – 0: kodėl skriaudžiama dalis gyventojų?
Kas geriau gyvena: našlė, gaunanti 1 tūkst. eurų pensiją, vieniša mama, kuriai skirta 1 tūkst. eurų motinystės išmoka, ar bedarbė su 1 tūkst. eurų nedarbo išmoka?
Visos jos „Sodros“ įmokas moka nuo vienodo dydžio ir taip pat apmokestinamų pajamų. Dėl to, regis, ir vienoda jiems skiriamų išmokų suma turėtų būti apmokestinama taip pat.
Senatvės ir našlių pensijų didinimas: pridės nuo 3,94 iki 61,51 euro?
Ketvirtadienį Finansų ministerija paskelbė naujausią ekonominės raidos scenarijų su pagrindinių rodiklių prognozėmis. Atsižvelgiant į vieną iš jų, nuo kitų metų pradžios turėtų būti didinamos senatvės ir kai kurios kitos pensijos.
Jeigu ministerijos prognozės išsipildys, vidutinė senatvės pensija Lietuvoje kitąmet turėtų išaugti mažiausiai 61,5 euro. Tai yra kiek didesnis augimas, nei buvo galima numatyti vadovaujantis ankstesnėmis Finansų ministerijos prognozėmis.
Lietuviai nori, kad pensija viršytų 1 tūkst. eurų, jaunimas – dar daugiau
Dirbančių šalies gyventojų poreikius senatvėje patenkintų vidutiniškai gaunama 1 041 euro pensija, parodė „Swedbank“ užsakymu atlikta šalies gyventojų apklausa, rašoma banko pranešime žiniasklaidai.
Per metus vidutinis gyventojų pageidaujamos pensijos dydis išaugo apie 15 proc. Šiuo metu vidutinė pensija šalyje turint būtinąjį stąžą sudaro apie 640 eurų.
Norima pensijos suma išaugo 15 proc.
Pensijas – apmokestinti, o pensinį amžių sieti su gyvenimo trukme: kitaip Lietuvos laukia problemos?
Senatvės pensijos Lietuvoje turėtų būti apmokestintos, o pensinį amžių reikėtų sieti su ilgėjančią gyvenimo trukme. Kitaip mūsų šaliai nepavyks išlaikyti dabartinio pensijų lygio ar jas didinti.
Taip yra įsitikinę Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ekspertai, penktadienį pristatę naujausias rekomendacijas Lietuvai.
Jos nėra privalomos, tačiau anksčiau ar vėliau bent dalį TVF ir kitų tarptautinių organizacijų Lietuva įgyvendina.
Kad dėl pinigų nesigailėtumėte iki pat pensijos: jei nieko nedarysite, tuoj nuspręs už jus
Liko vos mėnesis tūkstančiams gyventojų nuspręsti, ar jie nori būti įtraukti į papildomą pensijos kaupimą II pakopos pensijų fonduose. Už tuos, kurie nieko nedarys, automatiškai bus sudarytos pensijų kaupimo sutartys su fondų valdymo bendrovėmis.
Dėl to iki pensijos jie gaus mažesnį darbo užmokestį, mat dalis jo bus kiekvieną mėnesį nuskaitoma ir pervedama į asmeninę sąskaitą pensijų fonde.
2 tūkst. eurų dydžio senatvės pensija jau mokama ir Lietuvoje: štai ką padarė jų gavėjai
Baigus darbinę karjerą dažnam gyventojui senatvės pensija tampa bene vienintelėmis pajamomis. Šiuo metu vidutinė pensija siekia vos pusę vidutinės algos, tad daug kam tenka gerokai pasispausti su mažesniais pinigais.
Vis dėlto ir Lietuvoje yra žmonių, kurie gauna, galima sakyti, europietišką pensiją, siekiančią 2 tūkst. eurų per mėnesį. „Sodra“ paaiškino, ką tokie gyventojai darė, kad dabar gauna tiek pinigų.
Daug dirba ir nukelia pensiją
Šiuo metu vidutinė senatvės pensija siekia 596 eurus.
Netinka, kad pensija didėjo tik 5 eurais? Valdžia atkerta, kad prieš 20 metų buvo daug blogiau
Nepaisant gražių valdžios kalbų ir pažadų, kai kuriems šalies gyventojams pensija šiemet pakilo vos 5 eurais arba 1 procentu.
Tačiau politikai vis tiek žeria skaičius, kad vidutinė pensija didėjo greičiau, o palyginti su tuo, kas buvo prieš 20 metų, dabar pensininkai gauna 6 kartus didesnes pensijas.
Pensija lietuvių nedžiugina? Trečdalis dirba toliau, nes pinigų neužtenka
Įprasta manyti, kad sulaukę pensijos daugelis gyventojų meta darbus ir džiaugiasi visu laisvu laiku – skiria jį pomėgiams ar padeda vaikams auginti anūkus. Tačiau taip toli gražu nėra. Daugybė lietuvių ir sulaukę pensijos dirba toliau.
Valstybės duomenų agentūra skaičiuoja, kad 2023 m. daugiau nei trečdalis (35,6 proc.) 50–74 metų gyventojų gavo valstybinę socialinio draudimo pensiją.
Didžioji dalis (90,4 proc.
„Sodra“ perskaičiavo stažą ir apskaitos vienetus – pasitikrinkite, kokią pensiją gausite
„Sodra“ jau skelbia kiekvienam darbuotojui pagal individualius duomenis perskaičiuotą sukauptą būtinąjį stažą ir apskaitos vienetus. Nuo šių dydžių priklausys, kokią pensiją gausite senatvėje.
„Sodros“ skelbiami individualūs duomenys, kuriuos galima pamatyti prisijungus prie asmeninės paskyros, leidžia suprasti, kiek laiko dar reikės dirbti, kol bus sukauptas būtinasis stažas senatvės pensijai. Taip pat, maždaug kokio dydžio ji bus.
Aiškėja, kiek pensijos gali didėti nuo kitų metų: pridės nuo 3,67 iki 57 eurų?
Pirmadienį Finansų ministerija paskelbė naujausias pagrindinių ekonomikos rodiklių prognozes. Atsižvelgiant į vieną iš jų, turėtų būti didinamos ir senatvės pensijos.
Jeigu ministerijos prognozės išsipildys, vidutinė pensija Lietuvoje kitais metais turėtų išaugti mažiausiai 57 eurais.
Kokios bus pensijos nuo 2025 m.
Įstatymas numato – kasmet pensijos yra indeksuojamos, t. y. keliamos tam tikru dydžiu, kuris yra susietas su visų šalies darbuotojų darbo užmokesčio fondo pokyčiu.
Šiemet pensijos nepadidėjo tiek, kiek žadėta: aiškina, kad daliai gyventojų dar primokės
Kiekvienais metais senatvės pensijos Lietuvoje nustatyta tvarka yra indeksuojamos arba didinamos. Politikai ir valdininkai mėgsta žadėti ir girtis, kiek pensininkams pridedama pinigų ar kiek didėja vidutinė pensija.
Tačiau penktadienį, „Sodrai“ paskelbus duomenis apie sausį gyventojams išmokėtas jau indeksuotas pensijas, paaiškėjo, kad jos nedidėjo tiek, kiek žadėjo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Lietuviams iki estiškos pensijos toli – didins iki 774 eurų
Estijos socialinių reikalų ministerija pateikė siūlymą valstybės mokamas pensijas nuo balandžio 1 dienos padidinti vidutiniškai 10,6 proc., pranešė jos spaudos tarnyba.
Sulaukus suinteresuotų institucijų pritarimo ir vyriausybės patvirtinimo, vidutinė senatvės pensija didėtų nuo 700 iki 774 eurų.
Toks augimas valstybės iždui papildomai atsieitų 212,3 mln. eurų per metus, tačiau jį pajustų maždaug 325 tūkst. pensininkų.
Naujas ekspertų įspėjimas: Lietuvoje pensijos mažės, teks didinti mokesčius
Šiuo metu pensijų ir atlyginimų santykis mūsų šalyje yra nedidelis, tačiau ateityje jis dar mažės. Tad vidutinė pensija sudarys vis mažesnę dalį vidutinės algos, o tai nėra socialiai tvaru.
Dėl paimtų paskolų Lietuva turės daugiau pinigų skirti palūkanoms už jas mokėti, tad mažiau lėšų liks socialinei apsaugai.
Taigi, mūsų šalyje turės būti didinami mokesčiai ir surinktas lėšas teks leisti efektyviau.
Paaiškino dėl mažų pensijų ateity: vaikai apvagia tėvus, bet vėliau už mus „Sodrai“ mokės robotai?
Neseniai paskelbtas tyrimas rodo, kad ateityje lietuvių pensijos, palyginti su gaunamu atlyginimu, bus vienos mažiausių tarp visų išsivysčiusių šalių.
Tačiau ekonomistas Raimondas Kuodis yra įsitikinęs, kad tokias liūdnas prognozes lemia netinkamas pensijų vertinimas ir jų apmokestinimas.
Pensijos pasirodytų didesnės, jeigu būtų įvertinta, kad pensininkai dažniausiai gyvena nuosavame būste. Be to, jie išleidžia mažiau maistui, nes baigę karjerą nepietauja kavinėse ar restoranuose.
Pasitikrinkite sąskaitas – pradėjo mokėti padidintas pensijas
Nuo sausio 9 d. „Sodra“ pradeda mokėti po indeksavimo padidintas pensijas. Pirmiausia didesnių sumų sulauks senatvės pensijų, netekto darbingumo pensijų, našlių ir našlaičių pensijų gavėjai.
Negalią turintiems senjorams šiais metais bus skirtos didesnės senatvės pensijos – jos bus išmokėtos ne vėliau kaip iki šių metų liepos.
Kiek padidėjo pensijos?
Visų rūšių pensijos, kaip ir kasmet, padidėjo dėl indeksavimo. 2024 metais vidutinis vidutinės pensijos augimas siekia 65 eurus.
Būsimi pensininkai jau turi po 5071 eurą, tačiau retas visus pinigus gaus iš karto
Daugelis darbuotojų kas mėnesį gauna mažiau algos, nes dalis jos pervedama pensijos kaupimui II pakopos fonduose.
2023 m. jų investicinė grąža pernai siekė 14,2 proc., o turto vertė, skaičiuojant ir naujai pervedamas įmokas – 27,3 proc. iki 7,1 mlrd. eurų, rodo preliminarūs Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) duomenys.
Nenustebkite, jei perves mažiau pinigų: dalį algos nuskaičiuos pensijos kaupimui
Tūkstančiai darbuotojų nuo 2024 m. pradžios yra įtraukiami į pensijos kaupimą II pensijų pakopoje. Dėl to dalis jų darbo užmokesčio bus pervedama į pensijų fondus ir į rankas žmonės gaus mažiau pinigų.
Jeigu gyventojai nieko nedarys, mažesnę algą gaus per visą darbinę karjerą iki pat to laiko, kai išeis į pensiją.
Nusiteikite dirbti ilgiau: 2024 m. ilgėja pensinis amžius ir būtinasis stažas
Iki pat 2026 m. Lietuvoje kasmet bus ilginamas laikas, kada žmonės gali išeiti į pensiją, taip pat būtinojo stažo, nuo kurio priklauso ir pensijos dydis, laikas.
Šie terminai tiek vyrams, tiek ir moterims Lietuvoje nuo kelių mėnesių iki pusmečio bus ilginami ir nuo 2024 m.
Nors Lietuvoje palaipsniui ilginamas pensinis amžius ir būtinasis pensijų stažas, šie reikalavimai kai kuriose šalyse jau dabar yra gerokai didesni.
Prastos žinios būsimiems pensininkams: pensija nesieks nė 30 proc. algos
Pensijos yra sugalvotos tam, kad, sulaukęs senatvės ir neturėdamas sveikatos ar nepajėgdamas dirbti, žmogus neliktų be pinigų.
Dėl to, sprendžiant apie pensijų adekvatumą ir žmonių gebėjimą išgyventi iš jų, skaičiuojamas senatvės pensijos ir pajamų, gautų iki išeinant į ją, santykis.
Kuo jis didesnis, tuo senatvės pensija yra artimesnė buvusiam darbuotojo atlyginimui ir tuo jam lengviau išgyventi pabaigus darbinę karjerą.
Kaip gauti didesnę pensiją: daugelis nežino, kad turi teisę gauti net 40 proc. daugiau pinigų
Lietuvoje pensijos indeksuojamos arba didinamos kiekvienais metais. Tačiau lietuviškos pensijos yra mažesnės, nei kai kuriose kitose ES šalyse. Be to, išaugus kainoms, pensijų perkamoji galia mažėja – už tą pačią sumą išeina mažiau prekių ir paslaugų.
Vis dėlto yra visiškai teisėtas ir oficialus būdas, kaip pensiją būtų galima pasididinti papildomai. Žmogui tereikia paprašyti, kad pensija būtų pradėta mokėti bent metais vėliau.
Už tai pensija padidinama 8 proc.
Vyriausybė – prieš siūlymą lengvinti išankstinės pensijos mokėjimo sąlygas
Vyriausybė nepritaria demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narių siūlymui nustatyti sąlygas, kada išankstinę pensiją pasirinkusiems gyventojams vėl galėtų būti mokama nesumažinta jiems priklausanti senatvės pensija. Tokia Vyriausybės išvada bus teikiama Seimui.
Socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisomis siūloma, kad senatvės pensija kas mėnesį būtų mažinama tiek pat, kiek dabar – 0,32 proc.
Prie pensijų pridėjo nuo 9,1 iki 348 eurų: kas ir kiek gavo papildomų pinigų?
Maždaug 1,4 mln. Lietuvos gyventojų kaupia papildomai pensijai II pakopos pensijų fonduose. Į juos kiekvieną mėnesį pervedama dalis žmonių atlyginimo.
Dėl to darbuotojai į rankas gauna mažiau pinigų. Tačiau, baigę darbinę karjerą, jie gali tikėtis papildomų išmokų prie įprastų senatvės pensijų – jos siekia nuo 9,1 iki 348 eurų.
Šie priedai vadinami pensijų anuitetais, o lapkritį juos gavo 2729 gyventojai. Vidutinis anuitetas, jiems mokėtas lapkričio mėnesį, buvo 64,58 euro.
Jau perveda paskutinius pinigus šiais metais – pasitikrinkite sąskaitas
Senatvės pensijų gavėjai šiomis dienomis sulauks paskutinių pinigų 2023 metais. „Sodra“ žada visas pensijas išmokėti iki Kalėdų.
Pirmiausia pinigus gaus tie pensininkai, kuriems pensijos yra pervedamos į sąskaitas bankuose. Vėliau jos bus pristatomos į namus, arba pensijas bus galima atsiimti pašte.
Kada „Sodra“ moka pensijas
Šiuo metu Lietuvoje senatvės pensijas gauna 619,4 tūkst. asmenų. Vidutinė senatvės pensija Lietuvoje yra 538,5 euro.
Kai kurie gyventojai gauna dvi pensijas: įspėja, kad jų gali tekti laukti kelis mėnesius ar metus
Gyventojai, dirbę užsienyje ir sulaukę pensinio amžiaus, apie svetur įgytą stažą turi pranešti „Sodrai“. Tada jiems skiriamos dvi pensijos: vieną moka Lietuva, o kitą – šalis, kurioje žmogus dirbo.
Vis tik kartais surinkti ir suskaičiuoti duomenis užtrunka, tad pensijos gali tekti palaukti keletą mėnesių ar net metų.
Dirbo ir Anglijoje
Portalo tv3.lt skaitytoja Violeta pasakojo, kad po mėnesio sulauks pensinio amžiaus.
„Noriu jau kreiptis į „Sodrą“ dėl pensijos.
Pensijos Estijoje – gerokai didesnės nei Lietuvoje: tik mūsų pensininkams nepatiktų 1 dalykas
Vidutinė senatvės pensija Estijoje trečiąjį šių metų ketvirtį buvo 18,7 proc. didesnė nei prieš metus – 711 eurų per mėnesį, pranešė Estijos statistikos departamentas.
Vidutinė mėnesio pensija, įskaitant išmokas dėl neįgalumo ir panašias, išaugo 18,3 proc. iki 702 eurų.
Per metų ketvirtį (trečiąjį šių metų, palyginti su antruoju) abu rodikliai nežymiai sumenko.
Priedai prie pensijų: skelbia, kam sumokėjo iki 348 eurų per mėnesį
Nemažai Lietuvos darbuotojų kaupia papildomai pensijai II pakopos pensijų fonduose. Į juos kiekvieną mėnesį pervedama dalis žmonių atlyginimo. Dėl to darbuotojai į rankas gauna mažiau pinigų. Tačiau, baigę darbinę karjerą, jie gali tikėtis papildomų išmokų prie įprastų senatvės pensijų – jos siekia nuo 9,1 iki 348 eurų. Šie priedai vadinami pensijų anuitetais, o juo gauna 2,6 tūkst. gyventojų.
„Sodra“ atskleidė: kur į pensiją galima išeiti vos 49 metų, o kur tenka plušti ir iki 68-erių
Kasmet Lietuvoje tūkstančiai gyventojų sulaukia pensinio amžiaus ir, jei tik nori, gali mesti darbus ir išeiti į pensiją. Vis dėlto laikas, kada galima prašyti pensijos, vis tolsta. Palyginti su kitomis šalimis, lietuviai iki pensijos dirbs tikrai ne trumpiausiai, nors pasigirti ilga gyvenimo trukme negali.
Kaip pasididinti pensiją senatvėje: svarbiausi yra šie 2 dalykai – apie juos susimąsto ne visi
Nemažai jaunų žmonių nesitiki sulaukti senatvės ir apie ją negalvoja, tačiau dauguma jos vis dėlto sulaukia. O tada senatvės pensija yra tampa aktuali kiekvienam, nes nuo jos dydžio priklausys pragyvenimo kokybė baigus karjerą ir negaunant įprastinio darbo užmokesčio. Vis tik pensijų skaičiavimas dažnam lietuviui yra nesuprantamas arba ne iki galo aiškus.