Už „Sodros“ biudžeto projektą balsavo 104 Seimo narių, prieš balsavo 3, o susilaikė 8.
Ir vėl daugiau pinigų skirs rezervui
Kitais metais iš gyventojų ir įmonių „Sodra“ planuoja surinkti 8,645 mlrd. eurų, o išmokėti 7,906 mlrd. eurų.
Planuojama, kad „Sodros“ pajamos viršys sąnaudas 739,5 mln. eurų.
Užuot šias lėšas skyrus papildomam išmokų didinimui, jos bus pervestos į rezervą, kuris kaupiamas „juodai dienai“.
Naujai išrinkta valdžia yra žadėjusi peržiūrėti, kiek perteklinių lėšų skiriama į rezervą, o kiek jų papildomai išmokama dabar.
Vis dėlto, jeigu pinigų iš rezervo būtų nuspręsta pensininkams skirti jau kitais metais, tuomet visų valstybės biudžetų ir fondų išlaidos veikiausiai viršytų 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).
Taip būtų pažeisti ES reikalavimai dėl tvarių valstybės finansų ir Lietuvai grėstų sankcijos.
Kiek indeksuojamos pensijos ir išmokos
Kitų metų „Sodros“ biudžeto rodiklių įstatymu patvirtintas pensijų indeksavimo koeficientas – 1,1063.
Tai reiškia, kad bendroji pensijos dalis visiems esamiems pensininkams bus padidinta 10,63 proc.
Įstatymu taip pat patvirtintas papildomo individualiosios socialinio draudimo pensijos dalies indeksavimo koeficientas – 1,014.
Tai reiškia, kad papildomai individualioji pensijos dalis esamiems pensininkams bus padidinta dar papildomai 1,4 proc. Šis papildomas didinimas aktualus tiems, kurių sukauptas stažas viršija būtinąjį stažą.
Numatoma, kad kitais metais pensijų apskaitos vieneto vertės dydis bus 7,16 euro. Nuo šio dydžio priklauso individualioji pensijos dalis tiems, kuriems pensija bus skirta pirmą kartą.
Bazinės pensijos dydis – 298,45 euro. Nuo jo priklauso bendroji pensijos dalis.
Seimo priimtu įstatymu patvirtintas našlių pensijos bazinį dydis – 42,29 euro. Būtent tokias našlių pensijas gaus jų gavėjai nuo naujųjų metų.
Tokio paties dydžio išmokas gaus ir gyventojai, kuriems priklauso vienišo asmens išmokos.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skaičiuoja, kad 2025 m. vidutiniškai pensijų didėjimas sieks 12 proc.
Vidutinė senatvės pensija nuo 2025 m. pradžios ūgtels apie 73 eurais ir pasieks 673 eurus, o vidutinė senatvės pensija tiems, kurie turi būtinąjį stažą, augs 81 euru ir pasieks 721 eurą.
„Sodros“ duomenimis, Lietuvoje yra apie 626 tūkst. senatvės pensijos gavėjų ir apie 7,8 tūkst. išankstinės senatvės pensijos gavėjų. Priimtame įstatymo projekte prognozuojama, kad kitais metais pensininkų skaičius išaugs 7 tūkst.
Pinigų yra, bet žmonės skursta
Kasmet pensijoms skiriama vis daugiau lėšų, tačiau vyresnių žmonių skurdo rizikos lygis beveik nesikeičia jau ne vienerius metus.
„Džiugu, kad Socialinio draudimo fondas tampa pačiu pajėgiausiu finansiniu fondu mūsų valstybėje. Nepaisant to, kad pensijos indeksuojamos darbo užmokesčio augimo tempu, fondams pavyksta surinkti rezervus, kurie yra labai solidūs. Ir tos pertvarkos, kurios įvyko, t. y. „Sodros“ skolų panaikinimas, dalies pensijų perkėlimas į valstybės biudžetą, atrodo, kad suformuoja tokią struktūrą, kuri gali atliepti daugelio lūkesčius tiek šiandien, tiek į ateitį.
Deja, žmonės, kuriems išmokamos išmokos iš fondo, tai yra senjorai ir žmonės su negalia, vis dar yra viename didžiausių skurdo lygių, kuriuos esame turėję ir turime žiūrėti, kaip tos perteklinės lėšos, kurios kasmet yra įnešamos į „Sodros“ biudžetą, dalis jų, būtų skirta šių asmenų grupės nelygybės mažinimui“, – sakė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Linas Kukuraitis.
Bet kaip malonu valdžiai girtis. Rūpinamės pensininkais, vis keliam ir keliam pensijas ir tuoj bėgsim ES priekyje.