• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visuomenei senstant, dalyje šalių amžius, kada gyventojai gali išeiti užtarnauto poilsio, po truputį yra didinamas. Vis tik kai kurie, pvz., Lietuvos, gyventojai jau dabar būna priversti išeiti į išankstinę pensiją, nes dėl sveikatos negali toliau dirbti.

Visuomenei senstant, dalyje šalių amžius, kada gyventojai gali išeiti užtarnauto poilsio, po truputį yra didinamas. Vis tik kai kurie, pvz., Lietuvos, gyventojai jau dabar būna priversti išeiti į išankstinę pensiją, nes dėl sveikatos negali toliau dirbti.

REKLAMA

Visgi įdomu, koks turėtų būti tas pensinis amžius, kad išėję į pensiją gyventojai dar spėtų ja pasidžiaugti. 

Jei vienose šalyse į pensiją išeinama 60-ties metų ir mirštama 62-ejų, tai kai kur į pensiją galima išeiti ir 14 metų anksčiau nei lietuviams arba ja džiaugtis daugiau nei dvi dešimtis.

Būtinasis stažas ir pensinis amžius Lietuvoje

Kaip žinia, Lietuvoje pensinis amžius kasmet yra ilginamas.

„Sodra“ duomenimis, jeigu, pvz., 2012 m. moterys išeiti į pensiją galėjo sulaukusios 60 metų ir 4 mėn., o vyrai – 62 metų ir 8 mėn., tai 2024 m. moterims jau tenka laukti 4 metus ilgiau (iki 64 metų ir 4 mėn.), o vyrams – 2 metus ilgiau (iki 64 metų ir 8 mėn.).

REKLAMA
REKLAMA

Ateinančiais 2025 m. moterys turės dirbti, kol joms sukaks 64 metai ir 8 mėn., o vyrai – kol jiems sukaks 64 metai ir 10 mėn., taigi atitinkamai pensinis amžius prailgės 4 ir 2 mėnesiais.

REKLAMA

Kasmet pensinis amžius tiek ir yra didinamas, moterų – 2 mėn. daugiau, kad 2026 m. jų ir vyrų pensinis amžius susilygintų, taigi abiem iki pensijos tektų dirbti, kol sulauks 65-erių.

Kasmet po 0,5 metų yra didinamas ir būtinasis stažas pensijai gauti.

Jeigu 2017 m. tiek vyrams, tiek moterims iki pensijos reikėjo išdirbti 30 metų, tai šiemet jau reikia 33,5 metų, 2025-aisiais – 34 metų stažo, kol 2027 m. pasieks 35 metus.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvių gyvenimo trukmė ir kiek išgyvens pensininkai

Valstybės duomenų agentūros duomenimis, vidutinė tikėtina lietuvių gyvenimo trukmė pastaruosius 5 metus svyravo tarp 74,3 ir 77,4 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal šiuos skaičiavimus, 2019–2023 m. gimę vyriškosios lyties atstovai gyvens maždaug 9 metus trumpiau, nei šiuo laikotarpiu gimusios mergaitės.

2023 m. vidutinė lietuvių gyvenimo trukmė siekė 77,4 metų. Taigi, pernai gimę vyrai, tikėtina, vidutiniškai gyventų 72,86 metų, o moterys – 81,71 metų.

Remiantis Valstybės duomenų agentūros pateikta 2023 m. informacija, jeigu 65-erių lietuvis vyras dabar išeitų į pensiją, jis vidutiniškai pragyventų 15,4 metų.

REKLAMA

Jeigu į pensiją dabar išeitų 65-erių moteris, vidutiniškai gyventų dar 20,3 metų.

Taigi vidutiniškai tiek laiko lietuviai ir gautų sukauptą senatvės pensiją.

REKLAMA

Pensinis amžius įvairiose pasaulio šalyse

Portale „Trading economics“ galima rasti 69 pasaulio šalių pensinį amžių 2024-aisiais metais.

Taigi, jeigu lietuviai vyrai į pensiją išeina 64 metų ir 8 mėn., tai yra šalių, kur į pensiją jie išeina 2 metais ir 4 mėn. vėliau (Australijoje, Danijoje, Graikijoje, Islandijoje, Izraelyje, Italijoje ir Nyderlanduose) arba net 6 metais ir 8 mėn. anksčiau (Indonezijoje).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Su moterimis yra dar kitaip – jeigu lietuvės šiemet į pensiją gali išeiti būdamos 64 metų ir 4 mėn. amžiaus, tai kitur pensinis amžius ateina 2 metais ir 8 mėn. vėliau (ta pati Australija, Danija, Graikija ir t. t.) ar net 14 metų ir 4 mėn. anksčiau (Kinijoje).

Taip pat kur kas anksčiau nei Lietuvoje į pensiją gyventojai išeina tokiose šalyse, kaip Ukraina (60 metų tiek vyrai, tiek moterys), Rusija (moterys – 58 metų, vyrai – 63 metų) ar Turkija (moterys – 58 metų, vyrai – 60 metų).

REKLAMA

Latvijoje ir Estijoje pensinis amžius tiek moterims, tiek vyrams siekia 64 metus ir 9 mėn.

O Lenkijoje tarp moterų ir vyrų yra gana didelis skirtumas: moterys į pensiją išeina būdamos vos 60–ties, o vyrai – 65-erių.

Tuo metu ES vidurkis yra 64 metai ir 11 mėn. vyrams ir 64 metai ir 5 mėn. moterims, kas atitinkamai yra 3 ir 1 mėn. daugiau, nei pensinis amžius Lietuvoje.

REKLAMA

Kuriose šalyse pensiją gaus ilgiausiai ar trumpiausiai?

Remiantis svetainės „Wordlometer“ viso pasaulio duomenimis, šiemet gimusių žmonių tikėtina gyvenimo trukmė yra 73,3 metų (moterų – 76 metai, vyrų – 70,7 metų).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal šiuos skaičiavimus, lietuviai gyvens 4,1 metų ilgiau nei pasaulio vidurkis (moterys – 5,7 metų ilgiau, vyrai – 2,2 metų ilgiau).

Pagal 2024 m. duomenis, trumpiausiai gyvena įvairių Afrikos šalių gyventojai (pvz., vidutiniškai – vos 54–60 metų).

Pietų Afrikoje vidutinė bendra gyvenimo trukmė siekia 66,3 metų, o į pensiją išeinama sulaukus 60–ties, taigi vyrai ten pensiją vidutiniškai gauna vos 2–3 metus, o moterys – 9–10 metų.

REKLAMA

Latvijoje vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė siekia 76,3 metų, taigi vyrai pensijoje vidutiniškai pagyvena 7 metus, moterys – net 16 metų.

Estijoje vidutinė tiek moterų, tiek vyrų gyvenimo trukmė yra 79,3 metų, taigi vyrai, išėję į pensiją, miršta vidutiniškai po 10 metų, moterys – net po 18 metų.

Lenkijos gyventojai gyvena maždaug 78,8 metų. Todėl vyrai pensijoje vidutiniškai išbūna 10 metų, moterys – net apie 22–23 metus.

Šiemet gimę ukrainiečiai, tikėtina, vidutiniškai turėtų išgyventi 74,7 metų, taigi, jei pensinio amžiaus riba nesikeistų, moterys pensiją gautų beveik 20 metų, vyrai – vidutiniškai 10 metų.

tv3.lt

Nėra gerb. doc.Lazutkos ir prof.Kuodžio
Nėra gerb. doc.Lazutkos ir prof.Kuodžio
Taip ir nėra atsakymo, kur dingsta beveik 40 metų dirbusių ,bet mirusių nesulaukus pensijos, soc. draudimo ir sveikatos draudimo mokesčiai. Juk paveldėtojams jie neišmokami. Juk tokių asmenų labai daug- užtenka nueiti į kapines ir perskaityti gimimo ir mirties datas ant antkapių.
Žmogus reikalingas, tol kol jis yra darbingas ir duoda valstybei naudą, bet kai išeina į pensiją, tai vieniems tampa gailestis, kitiems rakštis subinėje, nes jiems ir pensija maža, ir gydytojai jų negydo, ir niekas jais nesirūpina, Tik va bėda viena, kad dirbdami sunkiai ir siekdami pensijos, nepagalvojame, kad visi prieisime tą ribą ir nepagalvojame apie savo sveikatą, kuri ir yra pagrindinė priežastis mūsų gyvenimo trukmei.
Pirmiau būtina suvaldyti nelegalų darbą. Vaikų globą skirti tik ypatingais atvejais, o ne tada, kai tėvai užsienyje uždarbiauna. Jei tėvai yra, turėtų būti priteisti alimentai globėjams. Vienas atsakingų tėvų vaikas ateity sumokės daugiau mokesčių. O dešimt būsimų bedarbių ir toliau daugins bedarbius
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų