„Sodra“ iš gyventojų ir verslo surenka šimtais milijonų eurų daugiau nei išmoka pensijų ir kitų išmokų. Tačiau, net ir esant didžiuliam pinigų pertekliui, pensininkams neišmokama tiek, kiek pažadama.
Pensininkams neišmoka milijonų eurų
Primename, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skaičiavimais, pernai vidutinė senatvės pensija Lietuvoje turėjo pakilti iki 605 eurų. Tačiau iš tiesų ji nesiekė ir 600 eurų, rodo „Sodros“ duomenys.
Be to, vidutinė pensija su būtinuoju stažu pernai kilo ne iki 644 eurų, kaip buvo žadėta, o iki 638 eurų.
Taigi, vidutiniam pensininkui nebuvo pridėta vidutiniškai po 5–6 eurus per mėnesį arba 60–72 eurai per metus.
Ministerija gyventojams taip pat žadėjo, kad nuo šių metų pradžios vidutinė pensija padidės iki 672 eurų. Tačiau sausio mėnesio „Sodros“ duomenys rodo, kad ji pakilo iki 667 eurų ir vėlgi buvo 5 eurais mažesnė.
Po pensijų indeksavimo 2025 m. pradžioje turintiems būtinąjį stažą vidutinė pensija turėjo pakilti iki 721 euro, tačiau iš tikrųjų pakilo iki 715 eurų.
Vidutinės senatvės pensijos augimas priklauso ne tik nuo pensijų indeksavimo, bet ir nuo kalendoriniais metais įsigaliojusių teisės aktų pakeitimo.
Skaičiuojant, kad Lietuvoje yra maždaug 620 tūkst. pensininkų, pernai jiems neišmokėta suma siekė mažiausiai 37,2 mln. eurų. Šiemet neišmokėta suma gali būti panaši.
Galbūt iš dalies tai būtų pateisinama, jeigu „Sodroje“ trūktų pinigų. Tačiau pernai ji surinko 956,7 mln. eurų daugiau nei išmokėjo, o užpernai jos biudžeto perteklius siekė 790,9 mln. eurų.
Teisinasi, kad pensijas ne taip suskaičiavo
Kaip naujienų portalą tv3.lt informavo Socialinės apsaugos ir Darbo ministerija, skaičiuojant 2024 m. vidutinės senatvės pensijos didėjimą, buvo įvertintas ir kasmetinis pensijų indeksavimas, ir negalios reforma, dėl kurios didėjo senatvės pensijos asmenims su sunkia negalia.
„Nesant duomenų, kiek senjorų 2024 m. ir vėlesniais metais galėtų kreiptis dėl sunkios negalios nustatymo (prilyginimo) ir vertinant finansų poreikį reformai įgyvendinti, buvo vadovautasi prielaidomis“, – nurodė ministerija.
Pasak jos specialistų, pagal šias prielaidas buvo skaičiuojama, kad 2024 m. apie 43 tūkst. pensinio amžiaus asmenų kreipsis dėl sunkios negalios nustatymo (prilyginimo) ir įgis teisę gauti didesnes senatvės pensijas.
Esą šių asmenų pensijų didėjimui buvo numatyti 58 mln. eurų. Atitinkamai ir 2024 m. planuojamos vidutinės senatvės pensijos dydis buvo skaičiuojamas, įvertinus šį papildomą pensijų didėjimą.
Vertinant faktinius duomenis apie negalios nustatymą (prilyginimą) pensinio amžiaus asmenims, metų eigoje laukiamas 2024 m. vidutinės senatvės pensijos dydis buvo koreguojamas.
Socialinių fondų biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymo lydimojoje medžiagoje nurodoma, kad 2024 m. laukiama vidutinė senatvės pensija yra 600 eurų.
Iki negalios reformos buvusį specialiųjų poreikių lygį asmenys gali prisilyginti dalyvumo lygiui iki 2027 m. gruodžio 31 d.
Atitinkamai ir pensijos jiems bus perskaičiuotos už visą praėjusį laiką, išmokant dydžių skirtumą nuo pat 2024 m. sausio 1 d.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!