Sveikata

 

Tai naujienos apie svarbiausius atradimus, tyrimus, gydymo metodus ir sveikatos priežiūros politikos pokyčius. Skaitykite naujienas ir straipsnius apie ligų prevenciją, mitybą, fizinį aktyvumą, psichologinę gerovę ir naujausias medicinos technologijas. 

Protu nesuvokia, kuo užsiima gydytojai, o eilės netirpsta: išklojo, ką reikia keisti nedelsiant

Nors gyventojai nepaliauja skųstis eilėmis ir sunkiu prieinamumu pas medikus, šie pasakoja, kad dalį jų darbo apskritai sudaro ne klinikinių problemų, o biurokratinių ir socialinių klausimų sprendimas. „Įsivaizduokite, susirgęs nedarbingumo pažymėjimo ateina bedarbis, nes to reikalauja Užimtumo tarnyba, skamba kaip absurdas“, – pažymi šeimos gydytoja Alma Astafjeva.

Atpažinkite grėsmingą kraujotakos sutrikimą: gydytoja papasakojo apie stiklinės metodą

Vaikai kiaurus metus daug dažniau nei suaugusieji serga įvairiomis infekcinėmis ligomis. Gydytojai patikina – tai neišvengiama, mat jų imuninė sistema tik susipažįsta su aplinka. Vis tik laiku nereaguojant tam tikros ligos gali baigtis ir labai liūdnai.  VUL Santaros klinikų, Pediatrijos centro Vaikų infekcinių ligų skyriaus vedėjos doc. dr. Ingos Ivaškevičienės aiškinimu, gimę vaikai niekuomet nėra susidūrę su įvairiais mikroorganizmais – virusais, bakterijomis ir kitais patogenais.
REKLAMA
Jaučiate įtampą ir stresą? Šie būdai padės pasirūpinti savo dvasine ramybe (nuotr. Shutterstock.com) Jaučiate įtampą ir stresą? Šie būdai padės pasirūpinti savo dvasine ramybe (nuotr. Shutterstock.com)

Jaučiate įtampą ir stresą? Šie būdai padės pasirūpinti savo dvasine ramybe

Kuo naudinga meditacija? Kokių puikių savybių ji turi ir kokias dovanas mums dovanoja? Galbūt tai pats tinkamiausias būdas, galintis padėti Jums susigrąžinti vidinę pusiausvyrą? O kokia natūrali priemonė, vartojama kartu su reguliariais meditacijos užsiėmimais, gali pagelbėti valdant lengvą nerimą ir yra tinkama, norint pagerinti miegą, kurio sutrikimai gali atsirasti būtent dėl jau minėto lengvo nerimo? Savo minčių bijoti nereikia, bet naudinga jas išmokti kontroliuoti Ar teko ką nors girdėt...
Sveikata Prieš 4 val.

Pernai paaukota daugiausia kraujo Lietuvos donorystės istorijoje

Praėjusiais metais neatlygintinai paaukota daugiausia kraujo šalies donorystės istorijoje, antradienį pranešė Nacionalinis kraujo centras (NKC). Jo duomenimis, pernai atlikta maždaug 6 proc. daugiau donacijų nei 2023 metais, iš viso surinkta 34,6 tūkst. litrų kraujo. Tai patys geriausi skaičiai nuo pat kraujo donorystės Lietuvoje pradžios 1923-iaisiais, nurodė centras. 2024 metais kraujo aukojo 41,2 tūkst. žmonės, atlikta 76,9 tūkst. donacijų.
Sveikata Prieš 4 val.
REKLAMA
Trys klausimai apie vieną dažniausių mirties priežasčių pasaulyje – lėtinę obstrukcinę plaučių ligą (nuotr. Shutterstock.com) Trys klausimai apie vieną dažniausių mirties priežasčių pasaulyje – lėtinę obstrukcinę plaučių ligą (nuotr. Shutterstock.com)

Trys klausimai apie vieną dažniausių mirties priežasčių pasaulyje – lėtinę obstrukcinę plaučių ligą

Lėtine obstrukcine plaučių liga visame pasaulyje serga apie keturis - penkis šimtus milijonų žmonių, o galbūt net ir daugiau, nes daugybė atvejų gali būti nediagnozuota vien dėl tylios ligos eigos bei vėliau pasireiškiančių simptomų ignoravimo. Pasirodo, kad LOPL yra ketvirtoji, o paskutiniu metu – jau trečioji mirties priežastis ir vien nuo jos pasaulyje kasmet miršta apie tris milijonus žmonių.
Sveikata Prieš 4 val.

Apie šį virusą kalbama per mažai: manoma, kad dabar JAV itin sparčiai plinta per pieną

B raupai, COVID-19, tymai, gripas – visos šios visuomenėje žinomos ligos yra sukeliamos virusų. Nors atrodo, kad nuo visų jų yra skiepai, o nuo kai kurių – ir antivirusiniai vaistai, vis tik kai kurios gripo atmainos, sparčiai plintančios tarp gyvūnų, jau kurį laiką kelia nemažą grėsmę.

Užpernai Lietuvoje mirė mažiausiai žmonių per 13 metų: įvardijo pagrindines priežastis

Higienos institutas skelbia pristatęs naują interaktyvią švieslentę „Mirties priežastys Lietuvoje“, kurioje pateikiama informacija apie 2010–2023 m. mirusius nuolatinius Lietuvos gyventojus, pagrindines jų mirties priežastis, mirusiųjų pasiskirstymą pagal lytį, amžių ir gyvenamąją vietovę. Švieslentės duomenimis, 2023 m. Lietuvoje iš viso mirė 37 005 žmonės – tai mažiausias metinis mirusiųjų skaičius per visą 2010–2023 m. laikotarpį. Palyginimui – 2022 m. Lietuvoje mirė 42 884 žmonės.
Sveikata Prieš 20 val.

Skaudi savaitė – dar 5 gripo aukos, 3 mirė nuo koronaviruso

Lietuvoje sausio 13–19 d. (3-ąją savaitę) bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis padidėjo ir siekė 1597,3 atvejo 100 tūkst. gyventojų (2-ąją savaitę buvo 1435,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų), praneša Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). Praėjusį sezoną tokiu pat metu (2024 m. 3-ąją savaitę) bendras sergamumo rodiklis siekė 1310,1 atvejo 100 tūkst. gyventojų.
Sveikata Prieš 22 val.

Pusamžiui šiauliečiui nusišypsojo laimė: medikai išgelbėjo pirmąkart atlikę tokią operaciją

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje (RŠL) pirmąkart atlikta operacija, kurios metu pažangaus srovės nukreipiklio pagalba embolizuota galvos smegenų arterijų aneurizma. Per šiek tiek mažiau nei valandą operaciją pusamžiam vyrui atliko Respublikinės Šiaulių ligoninės intervencinis radiologas ir Kauno klinikų Intervencinės radiologijos skyriaus vadovas Andrius Pranculis.
Sveikata Prieš 22 val.

Kūdikiui atsidūrus Panevėžio ligoninėje įspėja visus: pirmos sekundės būna svarbiausios

Vaikų odos nudegimai – tai vienos iš skaudžiausių traumų, kurios dažniausiai įvyksta netikėtai ir greitai, ypatingai pirmaisiais vaiko gyvenimo metais. Dr. Saidas Žukauskas, Kauno klinikų Vaikų chirurgijos klinikos Vaikų ortopedijos traumatologijos skyriaus vadovas, pabrėžia, kad daugelio šių traumų galima išvengti, jei tėvai atidžiau įvertintų aplinką ir imtųsi prevencinių priemonių.

Iš ligoninės – svarbus prašymas: neskubėkite lankyti artimųjų

Augant sergamumui gripu ir kitų virusų sukeltomis ligomis, VUL Santaros klinikos pasidalino svarbiu prašymu. Pacientai, jaučiantys bent menkiausius ligos simptomus, raginami nelankyti savo artimųjų ligoninėje.

Šio vėžio beveik galima išvengti, tačiau Lietuvoje sergamumas itin aukštas

Gimdos kaklelio vėžys Lietuvoje išlieka viena didžiausių sveikatos problemų: sergamumo ir mirtingumo rodikliai yra itin aukšti ir gerokai viršija Europos Sąjungos vidurkį. Lietuvoje gimdos kaklelio vėžiu kasmet suserga apie 400 moterų, miršta – daugiau, nei 200. Sausis – gimdos kaklelio vėžio žinomumo mėnuo.  Anot Nacionalinio vėžio centro Onkoginekologijos skyriaus vedėjos, gydytojos akušerės ginekologės dr.

Sveikatos viceministras – Danielius Naumovas, ministerijos kancleris – Evaldas Raistenskis

Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandą papildė nauji nariai – viceministru tapo buvęs Biobanko vadovas Danielius Naumovas, ministerijos kancleriu paskirtas Evaldas Raistenskis, patarėja – Neringa Grigutytė, antradienį darbus pradės patarėjas Nerijus Černiauskas, pirmadienį pranešė ministerija. „Lyginant su kitomis Europos Sąjungos šalimis, Lietuvos sveikatos priežiūros sistema vis dar turi kur tobulėti. Galima laukti pokyčių, o galima juos daryti.

Būtinų vaistų trūkumas – per patį ligų piką: reikia dabar, o siūlo laukti iki balandžio

Per patį plaučių uždegimų piką Lietuvoje pradėjo trūkti vieno populiaraus antibiotiko – klaritromicino. Pacientai jo ieškodami laksto po vaistines, o neradę grįžta pas šeimos gydytoją prašyti, kad išrašytų receptą kitam antibiotikui. Kai kurie tiekėjai šio antibiotiko parūpinti žada tik balandžio pabaigoje, kai jo mažai ir bereikės, ligos bus pasibaigusios.

Lietuvos gyventojams būtina įsidėmėti: taip besielgiantiems kyla ir infarktų bei insultų rizika

Tyrimai atskleidė – lietuviai išgeria kritiškai per mažai vandens. Net kas trečias lietuvis per parą vandens suvartoja mažiau nei litrą. Specialistai teigia, kad vanduo turi įtakos kiekvienam kūno organui ir ląstelei, todėl geriant nepakankamai, gali sutrikti visų organų veikla, kyla ir infarktų bei insultų rizika.  Daugiau apie tai – TV3 Žiniose. Vanduo ne tik būtinas, bet ir gyvybiškai svarbus mūsų sveikatai.

Kritinė padėtis: dėl medikų trūkumo uždarytas Alytaus Kudirkos ligoninės Vaikų reanimacijos ir intensyviosios terapijos poskyris

Nuo sausio pradžios nebeveikia Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės Vaikų reanimacijos ir intensyviosios terapijos poskyris. Kaip praneša „Alytaus naujienos“, jis buvo panaikintas po to, kai iš pareigų pasitraukė jame dirbę pensinio amžiaus gydytojai. Ligoninės direktoriaus pavaduotoja medicinai Bernadeta Navalinskienė naujienų portalui tikino, kad šiame poskyryje pagalbą galinčių teikti medikų neatsirado, nors jų buvo ieškota labai intensyviai.

Pacientai – apie eiles pas gydytojus: „Atleiskit, Viešpatie, gal aš to mėnesio neišgyvensiu“

Dėl ilgų eilių besiskundžiantiems pacientams medikai siūlo išeitį – apmokestinti vizitus pas šeimos gydytojus ir specialistus. Taip, kaip yra, pavyzdžiui, Danijoje ir Prancūzijoje. Priemoka už vizitą esą galėtų būti apie 20 eurų. O jei neatėjai užregistruotu laiku – mokėk 30 eurų. Kai kurie kalbinti pacientai sutiktų mokėti dešimt, dvidešimt eurų, o kiti stoja piestu – mokame mokesčius, todėl medicina turi būti nemokama. Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.

Medicinos laimėjimas: moteriai sėkmingai persodinti kiaulės inkstai

Kiaulės inkstai Niujorke persodinti inkstų nepakankamumu sergančiai amerikietei. Net 7 valandas trukusi operacija praėjo sėkmingai. Gyvulio organo transplantacija šiai amerikietei buvo vienintelė išgyvenimo viltis, mat jos organizmas nepriėmė kito žmogaus organų. Nors amerikietės dar laukia ilgas gijimo kelias, operaciją atlikę specialistai sako, kad gyvūnų organų transplantacija yra medicinos ateitis. Niujorko ligoninėje chirurgų komanda operuoja kiaulę.

Tokie bėrimai išduoda klastingą infekciją: štai kas gali nemokamai pasiskiepyti

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, I b potipio beždžionių raupų (b raupų) atvejis 2025 m. sausio mėn. užregistruotas Prancūzijoje asmeniui, kuris nesilankė Afrikos šalyse, tačiau užsikrėtė artimo kontakto metu nuo kito asmens, kuris lankėsi Afrikos b raupų endeminėse šalyse anksčiau. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai atkreipia dėmesį, kad kiekvienas, turintis artimą sąlytį su b raupais sergančiu asmeniu, gali užsikrėsti.
Sveikata 2025-01-17

Gyventojams blaškantis po vaistines – naujausia žinia dėl populiarių vaistų trūkumo

Išaugus sergamumui gripu ir kitomis peršalimo ligomis gyventojai pradėjo skųstis nerandantys reikiamų vaistų. Paprastai kalbama apie antibiotikų stygių, tačiau tarnybos ramina – yra kuo pakeisti šiuos vaistus. Pastaruoju metu viešoje erdvėje itin daug kalbant apie išaugusį antibiotiko klaritromicino poreikį ir šio vaisto tiekimo sutrikimus, Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) atkreipė visuomenės dėmesį, kad yra alternatyva šiems vaistams.
Sveikata 2025-01-17

Ši sveikatos paslauga priklauso nemokamai: ragina pasinaudoti

Specialistai, vertindami Lietuvos gyventojų sergamumą, pastebi, kad 97 proc. susirgimų sudaro per orą plintančios infekcijos, iš kurių daugiausia – sezoninis gripas ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Skiepijimas nuo sezoninio gripo yra ne tik ekonomiškai efektyvus, nes sumažėja apsilankymų pas gydytojus skaičius, prarastų darbingų darbo dienų, antibiotikų, skirtų bakterinėms gripo komplikacijoms gydyti, vartojimas.
Sveikata 2025-01-17

„Stebėjausi, kaip jis išvis gyvas“ – profesorius prabilo apie neeilinį pacientą rekordininką

Kalbėdamas apie paprastai daug pastangų reikalaujantį lėtinių ligų gydymą ir jų komplikacijų rizikas patyręs profesorius Julius Kalibatas prisiminė ir neeilinį atvejį – kai buvo net sunku išmatuoti kraujo spaudimą. „Mano nuostabai, žmogus buvo ne tik gyvas, bet ir neturėjo jokių skundų ir kategoriškai atsisakė važiuoti į ligoninę“, – prisiminė medikas. Plačiau apie tai – Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidento prof. habil. dr. J. Kalibato komentare.

Siekia, kad vaistinėse atsirastų seniai laukta paslauga: SAM neskuba – tai būtų gerokai per drąsu

Vaistinėse jau kuris laikas galima ne tik nusipirkti vaistų ar medicinos priemonių, pasimatuoti kraujo spaudimą, bet ir pasiskiepyti. Vis tik patys vaistininkai skundžiasi, kad tą daryti jiems leidžiama tik tam tikrais atvejais. Jų teigimu, jie galėtų paskatinti pasiskiepyti daug daugiau žmonių, tarp jų – ir vaikus. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tuo metu kol kas nepuola aklai palaikyti tokių siūlymų ir siūlo sėsti prie bendro diskusijų stalo.
REKLAMA
Radvilų klinika šventė gimtadienį   Radvilų klinika šventė gimtadienį

Kaune įsikūrusi Radvilų klinika gimtadienį šventė dėkodama medikams ir bendruomenei

Pačiame Kauno centre, Žaliakalnyje, sausio 10-ąją įvyko privačios Radvilų klinikos antrojo gimtadienio šventė. Ta proga gimtadienis paminėtas su svečiais ir gausia medikų bendruomene. Vakaro svečiams pasirodymą atliko dainininkė Gabija Veronika.   Pasidžiaugė pasiekimais „Malonu, kad mūsų kolektyvas sparčiai plečiasi. Visi kartu džiaugiamės klinikos ir kiekvieno iš mūsų individualiais pasiekimais.
Sveikata 2025-01-16

Nesulaukęs pagalbos savo šalyje airis atvyko į Lietuvą: medikai ryžosi iššūkiui

Kauno klinikų medikai pakeitė Airijoje gyvenančio Stefano gyvenimą, atlikdami jam skrandžio mažinimo operaciją. Priežastis, kodėl šios operacijos neatliko Airijoje dirbantys medikai – didžiulė pilvo sienos išvarža. „Stefano istorija unikali – vyras buvo patekęs lyg į užburtą ratą: dėl nutukimo niekas nesutiko operuoti pilvo sienos išvaržos, o dėl išvaržos – atlikti skrandžio mažinimo operacijos“, – aiškina prof.

Nedarbingumą galite gauti neiškėlę kojos iš namų: štai kam galioja tokia tvarka

Iškrenta ištisos šeimos, tuštėja kolektyvai, o skambučiai poliklinikose netyla – tokia dabartinė gydymo įstaigų realybė susirgimams gripu ir kitais virusais kopiant į viršų. Nors daug įstaigų pageidauja, kad pacientai gyvai atvyktų išsitirti, kuo susirgo, tvarkos numato, kad nedarbingumą dėl ligos galima gauti ir nuotoliu. Portalas tv3.lt plačiau pasidomėjo, kas ir kokiais atvejais nedarbingumo pažymėjimą gali išduoti nuotoliu.

Mįslingai atsistatydino Žalgirio klinikos vadovas Dalius Matkevičius

Iš Žalgirio klinikos vadovo pareigų atsistatydino vienerius metus įstaigai vadovavęs Dalius Matkevičius. Teigiama, kad toks sprendimas buvo netikėtas, o vadovas kol kas nieko daugiau nepaaiškino. Pasak Žalgirio klinikos komunikacijos vadovės Viktorijos Urbonaitės, šis klinikos vadovo sprendimas įstaigos bendruomenei buvo netikėtas.

Gyventojus šokiravo vadovas tėvams: išleista knyga, kaip auginti vaiką be skiepų

Naujas aistras ir pasipiktinimą sukėlė leidyklos „Obuolio“ dar tik planuojama išleisti Wendy Lydall knyga „Auginu vaiką be skiepų. Išsamus vadovas tėvams, siekiantiems saugiai auginti neskiepytą vaiką“. Socialiniame tinkle žmones stebino ne tik tai, kad knygos autorė neturi jokio medicininio išsilavinimo, bet ir yra rekomenduojama farmakologo dr. Rimo Jankūno, kuris ką tik buvo išrinktas į Seimą. Užsienyje ši prieštaringai vertinama knyga buvo išleista dar 2005-iais, rašo Delfi.

NTB: pernai šalyje atlikta 521 organų transplantacija

Praėjusiais metais LSMUL Kauno klinikose ir VUL Santaros klinikose atlikta 521 organų transplantacija – 13 proc. daugiau nei 2023-iaisiais, ketvirtadienį pranešė Nacionalinis transplantacijos biuras (NTB). NTB duomenimis, pernai atliktos 108 inkstų transplantacijos, iš jų –  4 vaikams. 20 atvejų transplantuotos kepenys, 8 –širdis, 3 – plaučiai, 80 – ragenos.
Sveikata 2025-01-16

Šį sezoną padaugėjo mirčių nuo gripo, nuo COVID-19 mirė 47 asmenys

Šį sezoną padaugėjo mirčių nuo gripo, nors gyventojai gana aktyviai skiepijasi nuo šios užkrečiamosios ligos, tuo metu nuo COVID-19 mirė 47 žmonės, o pasiskiepijo mažiau nei procentas gyventojų, rodo Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) duomenys.
59
Sveikata 2025-01-15

Dėl galimos vėžio rizikos JAV uždrausta naudoti raudonos spalvos maisto dažus

JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) trečiadienį paskelbė uždraudžianti naudoti eritroziną – prieštaringai vertinamą ir gyvūnams vėžį galintį sukelti maisto dažą, apie kurio žalą sveikatai mokslininkai skelbia jau dešimtis metų. „FDA atšaukia maisto dažiklių naudojimą reglamentuojančiuose teisės aktuose numatytus leidimus maisto produktuose ir per burną vartojamuose vaistuose naudoti eritroziną“, – rašoma trečiadienį federaliniame registre paskelbtame sveikatos departamento dokumente.
Sveikata 2025-01-15

Nuo šių metų – pokyčiai dėl Nacionalinio vėžio instituto: štai kas laukia pacientų

Nuo sausio reorganizavus Nacionalinį vėžio institutą (NVI) ir dalį jo pavertus Santaros klinikų filialu, darbą sveikatos įstaigoje tęsia beveik visi darbuotojai, auga suteiktų paslaugų skaičius. „Labai džiaugiamės dėl to, kad daugiau kaip 97 proc.
Sveikata 2025-01-15

Plinta itin užkrečiamas virusas: suaugusiems gali baigtis ypač liūdnai

Nors daugelis vis dar mano, kad vėjaraupiai yra lengva liga, kuria būtina persirgti, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) specialistai pabrėžia, kad pagrindinė šios ligos prevencijos priemonė yra skiepai. Todėl rekomenduojame skiepytis tiek vaikams (nuo 1 metų amžiaus), tiek suaugusiems, kadangi pastariesiems vėjaraupiai dažnai pasireiškia sunkesne forma.

Pažadėjusi tęsti Dulko reformą ministrė ėmė aiškintis: štai kur „užtrauks rankinį stabdį“

Viešojoje erdvėje dėmesio dėl užmojo tęsti ne kartą socialdemokratų kritikuotą Arūno Dulkio sveikatos reformą sulaukusi naujoji ministerijos vadovė Marija Jakubauskienė tikina – nekonstruktyvūs sprendimai bus peržiūrėti. „Procesas reformų, konkrečiai kalbant apie savivaldybių sveikatos centrus, yra prasidėjęs. Absoliuti dauguma savivaldybių jau yra sukūrusi sveikatos centrus ir finansavimas jiems yra skirtas.

Medikei atsisakant teikti konsultacijas rusų kalba – ministrės reakcija

Žinomai šalies medikei pareiškus, jog nebeteiks konsultacijų rusų kalba, Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė tikina, jog pagalba ligoniams turėtų būti prieinama jų nediskriminuojant kalbos pagrindu. Kita vertus, ministerijos vadovė pripažįsta, kad medikai, nemokantys rusų kalbos, tokių konsultacijų teikti ir neprivalo. „Sveikatos priežiūros paslaugų teikimas Lietuvoje yra paremtas žmogaus teisių principais. Ir tai yra labai svarbu.

Ministrė ieškos būdų kalio jodido tablečių suteikti Vilniuje neregistruotiems studentams

Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė žada ieškoti būdų, kad kalio jodido tabletes galėtų atsiimti ir Vilniuje gyvenantys, bet čia savo gyvenamosios vietos neregistravę studentai. „Studentų klausimas ir kurie atvyksta (į Vilnių – BNS) bus peržiūrimas atskirai, kad jie jeigu čia yra, taip pat galėtų gauti pagalbą, kada reikalingos tos tabletės“, – žurnalistams trečiadienį sakė M. Jakubauskienė.
Sveikata 2025-01-15

Iš SAM – žinia dėl slaugytojų: štai kaip ketina spręsti trūkumą

Lietuvoje trūkstant kelių šimtų slaugytojų, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlys didinti valstybės finansuojamų vietų skaičių slaugytojo padėjėjo profesinio mokymo programai.

Sparčiai judame epidemijos link: gydytoja įspėjo – gripas šiemet „piktas“

Šalyje toliau sparčiai auga sergamumas gripu ir kitomis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Gripas per savaitę nusinešė 5 žmonių gyvybes, taip pat 2 pacientai užgeso dėl koronavirusinės infekcijos. Gydytojai įspėja, kad sparčiai judama gripo epidemijos link. Skelbdamas naujausius skaičius Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) nurodo, kad sergančiųjų gripu ir kitais kvėpavimo takų virusais kas savaitę tik auga. Sausio 6–12 d. sergamumas siekė 1435,9 atvejo 100 tūkst.

Nepaisant ankstesnės socdemų kritikos, naujoji ministrė tęs Dulkio sveikatos reformą

Nepaisant ankstesnės socialdemokratų kritikos pokyčiams, naujoji sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė žada tęsti buvusios vadovybės inicijuotą reformą. „Reforma jau toli pažengusi. Vienas iš rezultatų – savivaldybėse įsteigti sveikatos centrai. Savo kadencijoje, be abejo, užtikrinsime jos tęstinumą“, – trečiadienį paskelbtame interviu LRT naujienų portalui sakė ministrė. Vis tik ji pabrėžė, kad dalį pokyčių teks koreguoti.

„Nuo šiandien nebeteiksiu konsultacijų rusų kalba“ – sostinės gydytoja žengė žingsnį: nebeaptarnaus rusiškai

„Visame pasaulyje gydytojai neturi mokėti rusų kalbos. Kodėl Lietuvoje šitoks pasipiktinimas?“ – svarstė vaikų gydytoja Indrė Plėštytė-Alminė po to, kai kilo ažiotažas dėl medikės apsisprendimo nebeteikti konsultacijų rusų kalba. Gydytoja socialiniame tinkle pirmadienį pranešė, jog konsultacijas rusų kalba teiks tik neseniai atvykusiems ukrainiečiams, kuriems reikalinga skubi pagalba. Kitiems rusakalbiams paslaugos bus teikiamos tik su kvalifikuoto vertėjo pagalba.

Pas dalį gydytojų šio rajono gyventojai pateks be eilių

Norintieji užsiregistruoti pas Vilniaus rajono poliklinikoje dirbančius gydytojus specialistus tą galės be ilgo laukimo eilėse.  Pasak Vilniaus rajono savivaldybės, konsultacijoms pas tam tikrus specialistus pacientai bus priimami ir tą pačią dieną. „Dirbame, kad Vilniaus rajone sveikatos paslaugų prieinamumas nuolat gerėtų. Skatiname naujus specialistus prisijungti prie mūsų poliklinikų, o pacientams siekiame suteikti reikalingas paslaugas greitai ir kokybiškai.

Gyventojams užplūdus ligoninę skubiai kreipiasi į visus: nesakykite, kad neįspėjo

Dalies Lietuvos miestų gatvėms vėl pasidengus ledu pasipylė įvairiausios traumos. Sostinės ligoninė jau skelbia sulaukusi gerokai daugiau pacientų. Gyventojai raginami atidėti nebūtinas keliones arba joms tinkamai pasiruošti. Kaip portalą tv3.lt informavo Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) atstovė, skubios pagalbos skyrius dėl šiandien ledu padengtų gatvė sulaukė intensyvesnio, nei įprasta, pacientų, patyrusių traumas skaičiaus.

Kenčiate nugaros skausmus? Įvardijo, kuri populiari sėdėjimo poza pavojingiausia

Nors mūsų stuburai nėra pritaikyti ilgam sėdėjimui, sėdimo darbo amžiuje to išvengti, deja, nepavyksta. Ilgas sėdėjimas iššaukia nugaros skausmus ir problemas, kuriomis skundžiasi ne tik vyresni žmonės – pacientų amžius jaunėja. Specialistės papasakojo, kaip išvengti nemalonių potyrių, kaip susikurti ergonomišką darbo vietą, kokie pratimai ir preparatai malšina nugaros skausmus ir atskleidė, kuri pamėgta sėdėjimo poza nugarai yra itin kenksminga.
Sveikata 2025-01-14

Būsimų medikų studijoms – daugiau valstybės finansuojamų vietų

Susiduriant su specialistų poreikiu, būsimiems medikams planuojama skirti daugiau valstybės finansuojamų studijų vietų. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymu, 2025–2026 mokslo metais į finansuojamas medicinos rezidentūros studijas numatoma priimti 20 papildomų studentų, o į odontologijos rezidentūros studijas – 10. „Medikų trūkumas šalyje yra aktuali problema, todėl labai svarbu pasitelkti tikslingas priemones, kurios į darbo rinką pritrauktų jaunuosius medikus.

Gera žinia Vilniaus rajono gyventojams: į ambulatorijas grąžina svarbius tyrimus

Gera žinia gyventojams – penkiose Vilniaus rajono ambulatorijose grąžinami laboratoriniai tyrimai. Rudaminos, Juodšilių, Kalvelių, Skaidiškių ir Pagirių ambulatorijose gyventojai ir vėl galės atlikti laboratorinius tyrimus, pranešė Vilniaus rajono savivaldybė. Pasak jos, šiose ambulatorijose bus atliekami bendro kraujo, CRB bei bendro šlapimo tyrimai. „Laboratorinių tyrimų pasiekiamumas gyventojams yra labai svarbus, todėl pagal turimas galimybes juos sugrąžinome.
Sveikata 2025-01-14

Dietologė apie protarpinį badavimą: atskleidė, kada tikrai nepadeda

Nors atrodytų sausis yra tas mėnuo, kai duodame sau pažadą sveikiau gyventi ir maitintis, nebūtinai šį mėnesį imamasi pažadus įgyvendinti. Gydytoja paaiškina, kad bet kuriuo atveju, dietos labiau žaloja nei padeda, tad reikėtų ieškoti būdo pokyčius pasiekti pamažu.

Per savaitę gripas pražudė 5, koronavirusas – 2 asmenis

Pastarąją savaitę Lietuvoje nuo gripo mirė 5 asmenys, dar 2 gyventojus pražudė koronavirusas, pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). NVSC duomenimis, nuo gripo mirę asmenys priklausė 70–79 m., 80–89 m. vyresnių nei 90 m. amžiaus grupėms, taip pat visi turėjo lėtinių ligų. Per savaitę susirgimų gripu ir ŪVKTI skaičius padidėjo, tuo metu COVID-19 – sumažėjo. Bendras sergamumo gripu, ŪVKTI ir koronavirusu rodiklis sausio 6–12 dienomis buvo 1435,9 atvejo 100 tūkst.

Toliau pildosi SAM vadovybės gretos: darbus pradeda ministrės patarėjas Krunkaitis

Pirmadienį darbą Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) pradeda naujasis ministrės Marijos Jakubauskienės patarėjas Skirmantas Krunkaitis. Ministerijos teigimu, jis bus atsakingas už sveikatos apsaugos sistemos atsparumo ekstremaliems ir ypatingiems civiliniams įvykiams, hibridinėms ir karinėms grėsmėms formavimą. „Ačiū už pasitikėjimą ir kvietimą dirbti ministrės komandoje.

Skaudi žinia: mirė gerbiama Lietuvos gydytoja Vijoleta Savickienė

Penktadienį po sunkios ligos mirė vaikų gydytoja kardiologė Vijoleta Savickienė, 32 gyvenimo metus skyrusi gydytojos darbui Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. Tai – produktyviausi gydytojos gyvenimo metai, kuriuos skyrė vaikų gydymui. Daug metų V. Savickienė buvo vienintelė gydytoja vaikų kardiologė, pirmoji apskrityje pradėjo dirbti gydytoja echoskopuotoja, rašoma Respublikinės Šiaulių ligoninės pranešime. Biržuose gimusi ir užaugusi Vijoleta mokytis specialybės išvyko į Vilnių.

Pasakė, koks yra normalus kraujospūdis: kiti to nežino

Ar žinojote, kad sveiko suaugusio žmogaus širdis suplaka 60–80 kartų per minutę? Reguliarus kraujospūdžio ir pulso matavimas yra vienas esminių aspektų, rūpinantis savo sveikata ir siekiant užkirsti kelią įvairioms širdies ir kraujagyslių ligoms. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Justina Metlovienė paaiškina, kaip teisingai matuoti kraujo spaudimą bei pulsą, kas gali iššaukti šių rodiklių pasikeitimus ir ko reikėtų imtis, kad išlaikytume juos normų ribose, rašoma pranešime spaudai.
Į viršų