Jos „Instagram“ puslapis rodo, kad ji bent jau nesistengia suvesti galo su galu. Peskovos socialiniuose tinkluose gausu nuotraukų, kuriose ji pozuoja su aukštakulniais ir dizainerių suknelėmis meno galerijose, ilsisi kurortiniame Sočio mieste, ir demonstruoja savo prabangų gyvenimo būdą, rašo businessinsider.com.
„Puikiai suprantu, kad turiu daugiau galimybių nei kiti, nes, žinoma, nesu kilusi iš paprastos šeimos, – ketvirtadienį telefonu iš Maskvos sakė Peskova. – Bet, žinote, be smegenų negalite paversti šių galimybių kažkuo.“
Teigti, kad Peskova nėra kilusi iš „paprastos šeimos“, yra per menka. Štai kodėl kovo 11 d. JAV iždo departamentas paskelbė įvedantis sankcijas Peskovai ir jos broliui.
Jų tėvas yra Dmitrijus Peskovas (sankcionuotas prieš savaitę), kurį JAV valstybės departamentas apibūdina kaip „vyriausią Rusijos Federacijos propagandistą ir Vladimiro Putino atstovą spaudai“. Jis yra tas žmogus, kuris priima Putino žodžius ir bando padaryti juos skanesnius Vakarų publikai – šį darbą jis dirbo daugiau nei du dešimtmečius.
„Idealiu atveju Ukraina turėtų būti išlaisvinta, apvalyta nuo neonacių, nuo žmonių, kurie dalijasi pronacistinėmis nuotaikomis ir idėjomis“, – Rusijos invazijos dieną sakė Peskovas, išreikšdamas oficialią poziciją dėl Rusijos operacijos prieš žydo prezidento vadovaujamą šalį.
JAV teigimu, Jelizaveta pasipelnė iš savo šeimos ryšių su valdžia. Oficialiame pranešime apie jai skirtas sankcijas pažymima, kad ji turi „dešimtis tūkstančių sekėjų socialiniuose tinkluose, kur demonstruoja savo prabangų gyvenimo būdą“.
Sankcijas vadina „nesąžiningomis“
Kiek pinigų ji ar jos tėvas iš tikrųjų turi, neaišku. Tačiau 2019 metais „The Guardian“ pranešė, kad Peksovo žmona sukaupė nekilnojamojo turto už daugiau nei 10 mln. Sankcijos taip pat buvo skirtos Tatjanai Navkai, čiuožikei ant ledo, kuri 2006 m. olimpinėse žaidynėse pelnė aukso medalį, o 2015 m. ištekėjo už Peskovo.
Peskova, kuri sakosi esanti savadarbė moteris, „Insider“ sakė, kad ją apakino sankcijos ir ypač kaltinimas, kad ji „įgalina karą“.
„Tai visiškai nesąžininga ir nepagrįsta, – sakė ji. – Tikra nesąmonė, nes keista įvesti sankcijas žmogui, kuriam 24 metai ir kuris neturi nieko bendra su situacija“.
Ji sakė, kad tai neturės jokios įtakos jos finansams – nors, kaip ir kiti rusai, ji pajuto platesnių sankcijų ir šalies izoliacijos nuo pasaulinės finansų sistemos poveikį, tačiau tai reiškia, kad daugiau nebebus kelionių į tokias vietas kaip Niujorkas, kurias ji prisimena iš vaikystės kelionių.
„Esu nusiminusi, nes norėčiau keliauti ir mėgstu skirtingas kultūras“, – sakė ji.
Šią savaitę kalbėdamas V. Putinas išjuokė rusus, kurie „gyvena ten – gyvena ne geografine prasme, o savo minčių, vergiško mąstymo prasme“, ir apibūdino juos kaip „šlamštą“ ir „išdavikus“.
Peskova nekalbėtų apie politiką. Tačiau į tai ji pasakytų: „Aš esu pasaulio pilietė ir nieko negaliu padaryti“.
Ir ji atkakliai tvirtina, kad nors ir turi „labai gilų ryšį su savo tėvu“, jis nėra jos tėtis ir ji neturėtų būti laikoma atsakinga už Rusijos vasario 24 d. invaziją į Ukrainą, kurią jis kasdien gina.
Nepaisant jos ryšių su Kremliumi, Peskova teigė, kad ją taip pat įspraudė į kampą tai, ką jos tėvas ir jo viršininkas apibūdina kaip „specialią karinę operaciją“, per kurią, pasak Jungtinių Tautų, žuvo daugiau nei 700 civilių Ukrainos gyventojų. Tikėtina, kad tikrasis skaičius yra daug didesnis, nes Rusija apkaltinta tyčia nusitaikiusi į ligonines, butus ir prieglaudas tiems, kurie bando pasislėpti nuo jos bombų.
„Manau, kad visi nustebo, ir nėra ko gėdytis. Stebėtis šioje situacijoje yra gerai“, – sakė D.Peskova.
Išpuolio dieną Peskova, regis, kritikavo vyriausybę, nuo tada ištrintoje „Instagram“ transliacijoje paskelbdama žodžius „karui ne“. Nuo tada Rusija uždraudė platformą (paskutinis jos įrašas nukreipia sekėjus į jos „Telegram“ paskyrą). Šiandien ji tvirtina, kad nebūtinai norėjo sukritikuoti konfliktą.
„Kai tai sakau, aš turiu omenyje taiką ne tik Ukrainoje, bet ir visame pasaulyje“, – sakė ji. Konkrečiai apie Ukrainą, ji sakė „nekalbėsianti apie situaciją – galiu kalbėti tik apie sankcijas ir galiu pasakyti tik tai, ką jaučiu ir ką galvoju apie jas“.
Net jei ji norėtų pasakyti daugiau, yra priežastis, kodėl ji gali bijoti tai padaryti, net jei jos privilegija suteikia tam tikrą saugumo lygį, kurio neturi tūkstančiai įkalintų prieškarinių protestuotojų. Pasisakymas prieš Rusijos invaziją – net vadinant jį „karu“, o ne „specialiąja karine operacija“ – dėl naujo įstatymo, kurį valstybės Dūma priėmė kovo pradžioje, žmogus gali būti įkalintas iki 15 metų už „melagingų“ naujienų skleidimą.
Atskleidė pagrindinį tikslą
Atsižvelgiant į didėjančias represijas Rusijoje, gali būti per vėlu, kad sankcijos sukurtų skilimą tarp jos elito.
Maria Snegovaja, Naujojo Amerikos saugumo centro vyresnioji bendradarbė, sakė, kad pagrindinis JAV sankcijų tikslas šiuo metu yra ne tiek paskatinti elito skilimą, kiek „kad Kremliui pritrūktų išteklių ir parodytų elitui“ kitose autokratinėse valstybėse, kas atsitiks, jei jos šiurkščiai pažeidžia tarptautines taisykles“.
Snegovaja įtaria, kad Rusijos politinio elito vaikai, kurių daugelis daug laiko praleido keliaudami ir gyvendami užsienyje, tikriausiai pirmenybę teikia kultūrinėms ir demokratinėms vertybėms, su kuriomis susidūrė kitur.
„Manau, kad dėl to pirminiai atsakymai gali būti prieškariniai. Tačiau jei jie Putino elito vaikai, jie išlieka lojalūs ir laikosi Putino politikos“, - sakė ji. Po to, kai Peskova paskelbė savo pirminį atsakymą į invaziją „Ji greitai jį ištrynė, tikriausiai todėl, kad tėvas jai pasakė: „Ei, ką tu darai?“
Finansinės baudos ir draudimai keliauti – vienas iš būdų priversti Rusijos elitą atidžiau pagalvoti, kurią pusę renkasi.
„Jūs turite pasirinkti pusę, - sakė Snegovaja. – Ir tai, ką matome iš Jelizavetos elgesio, tai tikrai veikia. Skaudu. Ji nepatenkinta sankcijomis. Tai bent jau pakankamai gerai.“
Peskova savo ruožtu nesutinka su tokia logika – ir ji, žinoma, yra linkusi manyti, kad sankcijos jai ir kitiems rusams yra nesąžiningos, ateinančios iš šalies, kuri įsiveržė į Iraką. Ji teigia, kad jie neduos norimo efekto, o tai, kad toks elitas kaip ji gali turėti įtakos Rusijos politikai, yra klaidinga prielaida.
„Jie mano, kad turėsime įtakos, bet tai tik kliedesiai, – sakė ji. – Vakarų šalys tiesiog nesupranta, kaip veikia Rusijos sistema“.
Tačiau jei sankcijų tikslas yra paskatinti elitą kalbėti (kita dalis yra tiesiog nubausti juos už tai, kad jie yra elito dalis), tada, nesvarbu, ar ji nori tai pripažinti, ar ne, jos bent jau gali paskatinti susimąstyti.
Kol kas Peksova daugiau nekalbės apie savo šalies „specialią karinę operaciją“ – jos neišprovokuotą agresijos karą prieš kaimynę. Nors ji pripažino, kad neturi ką pasakyti apie Rusijos įvykdytą gimdymo namų Mariupolyje bombardavimą ar jos smūgį prieš teatrą Ukrainos uostamiestyje, kuriame glaudėsi moterys ir vaikai, tai gali priversti žmones mažiau užjausti sunkią Rusijos visuomenininko padėtį.
„Nenoriu, kad mano žodžiai būtų iškreipti, ir niekuo nepasitikiu, – sakė ji. – Tiesiog nenoriu dabar apie tai kalbėti. Galbūt po savaitės ar dviejų savaičių. Nes aš taip pat esu šokiruota. Taip pat esu labai nusiminusi. Galbūt po savaitės ar dviejų, kai pradėsiu matyti visumą, kai pradėsiu suprasti, ne – galbūt dabar tiesiog netinkamas laikas.“