O Vilniaus ir Kauno viešojo transporto valdytojai skundžiasi, kad iš bilietų ir taip surenka per mažai pinigų, tenka vežėjus dotuoti iš miesto biudžeto, tad apie pigesnius bilietus nenori nė girdėti. Visgi Vilnius bent Naujųjų metų naktį žada keleivius pradžiuginti nemokamomis kelionėmis. Tačiau vilniečiai beda pirštu į Taliną, kur gyventojai viešuoju transportu keliauja nemokamai jau 10 metų.
Atpigus degalams ir artėjant savivaldos rinkimams, Klaipėdos valdžia nusprendė atpiginti miestiečiams keliones ir penktadaliu mažina metinio bilieto kainą.
„20 proc. nuolaida, bilietas kainuos 205 eurus vietoje 255 eurų, kaip dabar kainuoja“, – teigia „Klaipėdos keleivinis transportas“ atstovė Aušra Bacevičienė.
Tiesa, norint gauti nuolaidą, miestiečiai turės įsigyti naują Klaipėdiečio kortelę ir pirkimą atlikti internetu. Tad klaipėdiečiai stebisi tokiomis papildomomis sąlygomis, piktinasi, kad miesto valdžia pigina tik vienintelį metinį bilietą ir reikalauja pigesnių visų rūšių bilietų – ir mėnesinių, ir dieninių, o dar geriau – nemokamų:
„Jei kalba eina apie metinį bilietą, tikrai reikėtų pagalvoti ir apie vienkartinius bilietus, savaitės, kelių dienų. Verta pagalvoti apie visus variantus.“
„Ne, aš neturiu interneto.“
„Taline visiems nemokamas transportas viešasis, labai gerai, ten mažiau mašinų ir teršia, dažnai ten būnu.“
Vilniaus viešojo transporto valdytojai sekti klaipėdiečių pavyzdžiu nesirengia. Savivaldybės įmonės „Susisiekimo paslaugos“ atstovai tvirtina, kad pajamos už bilietus nepadengia vežimo išlaidų, paslauga yra dotuojama iš savivaldybės biudžeto, tad esą reikia džiaugtis, kad bilietai nebrangsta.
„Svarstymų nėra nei branginti, nei piginti. Kainos Vilniaus miesto transporto išliks tokios pačios. Atlygio mokėjimas vežėjams yra toks – dalis padengiama iš bilietų, kita dalis kompensuojama, dotuojama savivaldybės“, – aiškina Vilniaus transporto organizavimo skyriaus vadovė Loreta Levulytė-Staškevičienė.
Tačiau vilniečiams tokie valdininkų pasiteisinimai – nė motais. Pingant degalams, vieni reikalauja pigesnių i bilietų, o kiti iš viso nori nemokamai važiuoti – kaip Talino gyventojai:
„Aš noriu visai nemokamai pensininkams.“
„Tai būtų geras žingsnis mieste nemokamai.“
„Jei savivaldybė skirtų nuolaidą, būtų puiku kiekvienam žmogui.“
„Mažesnė būtų – būtų geriau. Į parduotuvę užeinu, žiūriu, kur akcijos yra, ir ten ir ten taupai, o čia nesutaupysi, akcijos nebūna.“
Sostinės transporto valdytojai tokių reikalavimų tvirtina negalį patenkinti, tačiau išimtį padarys rytoj. Štai naujametinį vakarą ir naktį visas Vilniaus viešasis transportas bus nemokamas visiems juo važiuojantiems ir kursuos iki 4 val. ryto.
„Gruodžio 31 dieną nuo 20 val. iki sausio 1d. 4 val. nakties viešasis transportas vilniečiams ir svečiams yra nemokamas. Kviečiu naudotis. Maršrutų bus prailgintas darbo laikas“, – sako L. Levulytė-Staškevičienė.
Kaune metinis viešojo transporto bilietas kainuoja pigiau nei Vilniuje, tačiau yra brangesnis nei Klaipėdoje, tačiau sekti klaipėdiečių pavyzdžiu ir Kauno viešojo transporto valdytojai nesiruošia. Esą jei kainas keistų, tai tik į didesnę, o ne mažesnę pusę.
„Apie mažėjimą tikrai nesvarstome, vien dėl to, kad resursai labai pabrango, įmonė dirba nuostolingai. Ne. Dėl branginimo kol kas idėjų nėra, bando įmonė visais būdais mažinti išlaidas, kad išliktų ta pati kaina“, – kalba „Kauno autobusų“ atstovas Rimas Stankaitis.
Autobusų įmonės atstovas sako, kad keleivių srautai dar negrįžo į priešpandeminį lygį. Tad net ir nemažindama bilietų kainų įmonės vadovybė viliasi, kad vis daugės keleivių, kurie dar labiau papildys įmonės biudžetą pirkdami bilietus.