• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karo Ukrainoje pasekmės: Lietuvos daugiabučių statytojus slegia aukštos metalo kainos, darbuotojų trūkumas, o dalis pirkėjų prasidėjus karui išsigando ir atidėlioja planus pirkti naują bustą. Visa tai jau keičia nekilnojamojo turto kainas.

Karo Ukrainoje pasekmės: Lietuvos daugiabučių statytojus slegia aukštos metalo kainos, darbuotojų trūkumas, o dalis pirkėjų prasidėjus karui išsigando ir atidėlioja planus pirkti naują bustą. Visa tai jau keičia nekilnojamojo turto kainas.

REKLAMA

Ekonomistai aiškina: butų kainos Lietuvoje priklausys nuo Ukrainos sėkmės. Ką prognozuoja specialistai ir kokiu atveju butų kainos sostinėje galėtų mažėti?

Sostinės Skroblų gatvėje Vilkpėdės mikrorajone kyla daugiabučiai. Pirmuoju statybų etapu iki 2022-ųjų spalio-gruodžio turėtų atsirasti 122 naujutėliai butai ir komercinės patalpas. Projekto vystytojai stengiasi darbus atlikti laiku, tačiau karas Ukrainoje šią užduotį apsunkina.

„Didžiausias galvos skausmas yra statybinių medžiagų, konkrečiai armatūros, metalo problema, nes absoliuti dauguma šios medžiagos buvo tiekiama iš tų trijų šalių, kurios dalyvauja kare. Tie kurie turi tos armatūros, jie kainas kelia. Kartais vos ne, du, tris kartus, nežinom, kur ta čia kaina nusistovės“, – kalba „Eika“ plėtros direktorius Martynas Žibūda.

REKLAMA
REKLAMA

Nekilnojamojo turto ekspertai abejoja, ar visoms bendrovėms pavyks įgyvendinti savo tikslus. Mat, statybų verslą slegia ir kita problema: darbuotojų trūkumas.

REKLAMA

„Iš keleto plėtotojų teko girdėti. Dalis jų darbuotojų grįžo į Ukrainą kovoti, kariauti. Mes prieš porą mėnesių, metų pradžioje prognozavome, kad bent jau Vilniaus būsto rinkoje bus pastatyta iki metų pabaigos 4800 naujų butų. Akivaizdu, kad prie šiandienių sąlygų spėti pastatyti bus sudėtinga. Ypatingai ankstyvos plėtros stadijoje mato, kad netilps nei į terminus, nei į kainas, pardavimus ir stabdo. Vidutinė butų pardavimo kaina miestuose skiriasi. Šių metų vasarį Klaipėdoje ji siekė 1414 eurų už kvadratinį metrą. Kaune – 1495 eurus. Vilniuje daugiausiai – 2142 eurus už kvadratinį metrą“, – teigia „Ober-Haus“ generalinis direktorius Audrius Šapoka.

REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau ekspertai prognozavo, kad butų kainos 2022-aisiais bent jau sostinėje turėtų šokti maždaug dešimtadaliu, nes paklausa gerokai viršija pasiūlą: pirkėjų daugiau nei naujų butų. Tačiau karas Ukrainoje kainų augimą lėtina. Norinčiųjų pirkti sumažėjo.

„Rezervacijos, kurios buvo padarytos, yra atšauktos. Šiuo metu yra toks pasimetimas, galbūt jis mažėja, jeigu žiūrėti, kas buvo prieš 3 savaites, tai jau dabar susilaukiam skambučių, susilaukiam užklausų“, – sako M. Žibūda.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pirmą kovo savaitę Vilniaus butų rinkoje buvo rezervuota apie 45, 60 naujų butų. Paprastai per savaitę jų yra apie 100, 150“, – kalba A. Šapoka.

Trys galimi scenarijai

Ekonomistas Žygimantas Mauricas pateikia 3 scenarijus, kaip karas paveiks butų kainas. Jei Ukrainą lydės sėkmė, jai toliau pavyks sėkmingai gintis, išvaryti okupantų kariuomenę, nekilnojamasis turtas turėtų brangti taip, kaip ir buvo prognozuota anksčiau maždaug dešimtadaliu per metus.

REKLAMA

Tačiau jei karas tęsis ištisus mėnesius, per metus kaina augti turėtų mažiau nei planuota, apie 5-7 procentus.

„Faktas tas, kad pasivažinėsim amerikietiškais kalneliais. Jeigu konfliktas įsišaldo ilgesniam laikui, tai aišku tą duobelė ilgesnė bus, tada forma panašės į U formą, ten tokio augimo tokio didelio neturėsim, tiesiog grįšim į tą lygį prieš įneriant į tą duobę“, – komentuoja Ž. Mauricas.

REKLAMA

Vienintelis scenarijus, anot ekonomistų, kuris sumažintų kvadratinio metro kainą Lietuvoje – Rusijos sėkmė kare.

„Jeigu Rusijai visgi pavyksta įgyvendinti didžiąją dalį savo planų, tas neapibrėžtumas tęsis ir toliau. Tada rinkos perspektyvos būtų pakankamai niūrokos. Tarkime kaip pavyzdys, Kijevas krenta arba didieji miestai ir matome, kad įsisiautėja Rusija toliau. Gali būti visko ir minus 10, ir minus 20“, – teigia Ž. Mauricas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ilguoju periodu kainos turėtų didėti, nebent čia pas mus įvyks kataklizmas baisus. Turėtų būti visiškas kolapsas ekonomikos, kad kainos pradėtų kristi, nes žaliavos labai smarkiai kyla ir tai reiškia, kad pastatyti naujus būstus bus tik tai sunkiau ir brangiau“, – aiškina ekonomistas Marius Dubnikovas.

Sunkiausi laikai laukia tų nekilnojamojo turto vystytojų, kurie nėra pradėję realių statybos darbų.

REKLAMA

„Jeigu yra parduodamas pastatas iš brėžinio tai dalis vystytojų gali to pastato apskritai nepabaigti, ir tai reiškia, kad sumokėtas avansas gali negrįžti. Statytojo patikimumas yra numeris 1, ką reikėtų tikrinti“, – teigia M. Dubnikovas.

Nekilnojamojo turto ekspertai priduria, kad nuo karo pradžios praėjo per mažai laiko. Esą tikslesnės kainų prognozės turėtų atsirasti dar po 4-6 savaičių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų