Premjerė Ingrida Šimonytė žmones įspėja ir dėl ilgojo Vėlinių savaitgalio, kuomet vaikai lankys tėvus, senelius ir virusas plis nevaldomai. O po tokių pasivažinėjimų epidemiologai ir vėl fiksuos naują užsikrėtimų COVID-19 bangą.
Matematikos pamokoje Panevėžio rajono Velžio gimnazijos dešimtokai pluša iš peties. Ten nėra kada ilsėtis, mat reikia mokytis naujų formulių ir semtis žinių.
Nors pedagogai stengiasi iš paskutiniųjų padėti moksleiviams užlopyti žinių spragas, koronavirusas ir vėl kiša koją ugdymui. Pasak gimnazijos direktoriaus, netylančios kalbos apie rudens atostogų ilginimą naudos neduos – ir vėl nukentės mokslai.
„Galvojant apie tai, koks bus gruodis, sausis, vasaris, gali būti rimti protrūkiai, tai šiai dienai dar nėra taip baisu ir, sakyčiau, kad atostogų nereikėtų prailginti. Moksleiviai kalbasi susėdę ant sofutės“, – direktorius Rimtas Baltušis.
O po matematikos pamokos – gimnazistai šurmuliuoja ir kalba apie būsimas rudens atostogas. Dešimtokai išgirdę, kad atostogos šiemet galėtų trukti savaitę ilgiau, neslepia džiaugsmo:
„Mums krūvis eina gan didelis, norėtume atsipalaiduoti per tas atostogas, kad negalvotume apie mokslus.“
„Dabar jau truputį vargina tie mokslai ir visas tas stresas.“
„Nepakenktų, bet reikės pasimokyti, kad neužmirštume tų mokslų. Nes ateiname į mokyklą po atostogų visi viską užmiršę.“
Matydama vis prastėjančią epidemiologinę situaciją, vyriausybė svarsto ilgesnėmis atostogomis užkardyti viruso plitimą ugdymo įstaigose. Šiuo metu visoje Lietuvoje serga apie 2700 mokinių, izoliuojasi dar apie 3 tūkstančiai.
Atostogos šiemet prasidėtų lapkričio 3 dieną ir truktų iki lapkričio 15 dienos.
„Mes svarstome galimybę pratęsti rudens atostogas. Artėja Vėlinės, rimtos dienos, kada daug šeimų susirenka kartu. Tai svarstome, kad būtų racionalu viena savaite prailginti atostogas“, – švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
Tačiau tėvams tokia žinia tarsi perkūnas iš giedro dangaus.
„Papildoma savaitė, aišku, kad tėvams grius ant pečių. Tai kažkam reikės pasiimti atostogas ir tai sukels papildomų nepatogumų“, – kalba Lietuvos Tėvų forumo pirmininkas Kęstutis Mikolajūnas.
Apie ilgesnį vaikų atokvėpį nuo kontaktavimo su kitais vaikais prabyla ir Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė. Maža to, premjerė sako, kad užsikrėtimų bangą kaip ir pernai gali atnešti ir artėjantis 4 dienų Vėlinių savaitgalis, jei žmonės vėl plūstels lankyti gimines, artimuosius, senelius ir tėvus.
„Kadangi šiais metais Vėlinės yra keturių dienų – savaitgalis ir dar dvi nedarbo dienos. Todėl gerai apgalvoti, kur yra vykstama ir galvojant apie įvairius susitikimus su giminaičiais įvertinti, kokia yra rizika tuos gimines ir artimuosius užkrėsti“, – aiškina ji.
O kol valdžia tik įspėja gyventojus, kai kurios šalies mokyklos jau dabar užveria duris. Ten visiškai tuščios sostinės darželio-mokyklos „Saulutė“ klasės. Dar praėjusią savaitę į ugdymo įstaigą įsisukęs virusas išplito tarp vaikų ir pasiskiepijusių pedagogų. Iš viso susirgo 10 mokytojų ir 20 pradinukų. Po tokio protrūkio ugdymo įstaigą teko iškart uždaryti.
„Buvo labai neramu, kad pradėjo sirgti pedagogai, kurie turi skiepus ir tiesiog kiekvieną dieną sulaukdavom skambučio, kad žmogus negali išeiti į darbą ir susidūrėm, kad nėra kam dirbti“, – sako direktoriaus pavaduotoja ugdymui Irena Gontovnik.
Epidemiologai skaičiuoja, kad daugiausia užsikrėtimų Lietuvoje fiksuojama ugdymo įstaigose. O tuo esą nereikėtų stebėtis, mat vaikai yra skiepijami tik nuo 12 metų, tad ir virusui plinta mokyklose daug sparčiau.
„Apie 70 procentų protrūkių šiuo metu registruojama ugdymo įstaigose, o kita dalis – gamyklose, pramonės sektoriai ir panašiai. Šiuo atveju lyderiauja mokyklos“, – teigia užkrečiamųjų ligų skyriaus specialistė Greta Gargasienė.
O Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad jau nuo šiandien 18 metų ir vyresni gyventojai, kuriems po pilnos vakcinacijos praėjo 6 mėnesiai, gali registruotis trečiajam pastiprinančiam skiepui nuo koronaviruso.