Vyriausybės parengtomis pataisomis įtvirtinti, kad sveikatos patikrinimas dėl užkrečiamosios ligos, dėl kurios paskelbta ekstremali padėtis arba karantinas, esant vakcinos prieinamumui, būtų finansuojamas darbuotojo arba darbdavio lėšomis.
Nustatytos dvi išimtys, kai sveikatos patikrinimai ir toliau būtų finansuojami valstybės: kai neužtikrintas vakcinų prieinamumas; kai darbuotojas negali pasiskiepyti dėl medicininių kontraindikacijų.
Priėmime 65 Seimo nariai balsavo už, 2 – prieš, 3 susilaikė.
Nenori mokėti už sąmokslo teorijas
Ragindamas kolegas balsuoti už, liberalas Eugenijus Gentvilas akcentavo, kad Lietuva neturėtų apmokėti testavimo dėl COVID-19 asmenims, kurie kuria sąmokslo teorijas apie skiepus.
„Seimas ir visuomenė negali būti sąmokslo teorijų įkaitai, kai vengiantys testų sako, kad testavimo metu į smegenis įdiegia čipus (ang. mikroschemas) ir taip toliau. Siūlote, kad Lietuva apmokėtų už testus sąmokslo teorijų teoretikams? Tegul jie patys susimoka“, – kalbėjo E. Gentvilas.
Tuo metu „darbietis“ Mindaugas Puidokas ragino balsuoti prieš įstatymo pataisas, sakydamas, kad pasiskiepiję ir nepasiskiepiję asmenys neturėtų būti skirstomi.
„Galimybių pasai tokia forma, kokia buvo įvesti, visiškai neveikia. Vadinasi, reikia ieškoti kitokių priemonių, kurios sutelkia visuomenę. Turime kalbėti apie tai, kad distancijos laikymasis, testavimas, higienos priemonės, kaukės ir kiti dalykai tikrai veikia, kad tuos dalykus naudoja visa visuomenė, kada jos neskirstome į pasiskiepijusius ir nepasiskiepijusius“, – sakė M. Puidokas.
Nepritarė laisvadieniams už skiepus
Kartu su įstatymo pakeitimais Seimui siūlyta pritarti laisvadieniams už skiepus, vadinamųjų „skiepadienių“ idėjai. Idėjos iniciatorius Tomas Tomilinas mano, kad papildoma laisva diena už COVID-19 skiepą gali paskatinti skiepijimąsi.
„Skiepadienio“, kaip ir vadinamojo „mamadienio“, pranašumas yra tai, kad žmogus ir gydytojai nėra apkraunami biurokratinėmis procedūromis suteikiant nedarbingumą.
Kaip ne kartą minėjo už pandemijos valdymą atsakingi ministrai, augant užsikrėtusių skaičiui ir ieškant naujų būdų kaip paskatinti skiepytis vakcinacijos skeptikus, svarbus kiekvienas papildomas pasiskiepijusių procentas, todėl turi būti svarstomi visi nestandartiniai sprendimai“, – pasiūlymą aiškino T. Tomilinas.
Tačiau Seimas nepritarė parlamentaro pasiūlymui. 60 Seimo nariai balsavo už, 7 – prieš, 58 susilaikė.
Kas privalo testuotis?
Šiuo metu periodinis testavimas dėl COVID-19 šiuo metu privalomas darbuotojams, kurie nėra pasiskiepiję, bet verčiasi:
- asmens sveikatos priežiūros paslaugos ir veikla;
- socialinės paslaugos ir veikla;
- švietimo paslaugos ir veikla;
- laisvalaikio ir (ar) pramogų, kultūros, meno paslaugų teikimo veikla (renginių organizavimas ir lankytojų aptarnavimas);
- vaistinių darbuotojų veikla;
- krovinių tarptautinio vežimo veikla;
- viešojo transporto ir keleivių vežimo veikla;
- viešojo administravimo subjektų veikla;
- profesinė karo tarnyba;
- veikla, susijusi su masinio užsieniečių antplūdžio, dėl kurio paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija, valdymu (tiesioginis kontaktas su užsieniečiais);
- gamybos įmonių darbuotojų veikla.
Tikrintis būtina kas 7–10 dienų.
Įstatymas įsigalios gruodžio 1 d. – iki to laiko darbuotojai, kurie privalės skiepytis, turės pakankamai laiko pasiskiepyti bent viena vakcinos doze ir įgyti imunitetą nuo COVID-19.