Žalią šviesą Žygimanto Pavilionio grįžimui į prarastą postą užžiebė Laima Liucija Andrikienė – ji palieka Seimą dėl pelningesnio darbo, išvyksta į Europos Audito rūmus su 22 000 eurų kasmėnesine alga. Andrikienė Pavilionį buvo pakeitusi, kai jis įsisuko į rietenas ne tik su partijos pirmininku Gabrieliumi Landsbergiu, bet ir prezidento patarėjais, kurie diplomatą net apskundė Seimo etikos sargams. Dabar viskas apsivertė aukštyn kojomis – frakcija vėl išrinko Pavilionį Užsienio reikalų komiteto pirmininku. Vienbalsiai.
„Iš esmės, mes neturėjom nesutarimų. Buvo taktiniai nesutarimai, kaip tam tikrus dalykus spręsti, strategiškai mes visada buvom vienoj valty“, – teigia Ž. Pavilionis.
Frazės apie bendrą valtį prieš metus neskambėjo. Pavilionis grasino net apskųsti savo vadus amerikiečiams paaiškėjus, kad per Lietuvą praėjusį gruodį vis dar keliavo vagonai su „Belaruskalij“ trąšomis.
„Jeigu lengviausias sprendimas yra nukirsti Pavilioniui galvą, kad jis nebekalbėtų, nes daug kas to nori, gerai. Man niekas burnos neužkimš, aš nueisiu pas amerikiečius ir sakysiu – chebra, įveskit sankcijas, nes politiniu būdu neįmanoma susitvarkyti“, – 2021 metų gruodžio 9-ąją kalbėjo Ž. Pavilionis.
Patikėjęs, kad kalbasi su rusų opozicionieriais, o iš tiesų – apsimetėliais, politikas dar pareiškė, kad turi draugų Amerikoje, kuriuos įvardijo „Kubos mafija".
„Niekada nebuvo karo. Viena iš pamokų, kurias po 8 metų opozicijoje turime išmokti visi, tai išmokti dirbti kartu, palaikyti, paremti“, – sako užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
„Taip, šitoj partijoj yra labai daug stiprių, intelektualių žmonių, taip, mes dažnai ginčijamės. Bet jeigu mes užsienyje visiems sakome, kad lietuvių užsienio politikos tvirtybė yra vienybė, tai sugebėkime tai patys ir savo šeimose demonstruoti. Man tai irgi buvo pamoka, kad, jei yra nesutarimas, nespręsk jo viešai, spręsk šeimoj“, – tvirtina Ž. Pavilionis.
Kone krikščionišką atlaidumą Pavilioniui demonstruoja ir 48-ąjį gimtadienį šiandien švenčianti premjerė Šimonytė.
„Visko buvo, bet pagrindinis klausimas yra, ar žmonės daro išvadas, ar ne. Man atrodo, kad Žygimantas padarė išvadas. Buvo vienintelis kandidatas, kiti kandidatai savęs nekėlė arba niekas nekėlė kitų kandidatų, frakcija pritarė jo kandidatūrai“, – kalba I. Šimonytė.
Pernai gruodį konservatoriai net grasino nepaklusnų partietį mesti iš frakcijos. Paskutinėmis savo pirmininkavimo dienomis Pavilionis net nesirodė Seime, o kolegos nė nežinojo, kur jis.
„Tos pirmosios dienos po atleidimo iš komiteto pirmininko pareigų jam buvo labai sunkios, teko ir kalbėtis. Bet po to jis viską teisingai įvertino“, – teigia konservatorius Jurgis Razma.
„Jokių žodžių mūšių, viskas buvo nurimę, tikrai stengėsi kolega“, – tikina konservatorius Paulius Saudargas.
Opoziciją tokie atlaidumo viražai stebina – esą Pavilionis įneš dar daugiau painiavos užsienio politikoje.
„Matyt, geresnių nėra ir apsukęs ratą, atlikęs rekolekcijas, išpažinęs savo nuodėmes, Žygis Pavilionis grįžta į poziciją. Bet tokiame amžiuje netikiu, kad žmonės keičiasi. Jis savo principų neatsižadės, bus aštrus, karštas ir suteiks galimybę kritikai“, – kalba socialdemokratas Gintautas Paluckas.
„Laiko klausimas, kada jis vėl pratrūks, kada pradės įgyvendinti dar vieną užsienio politiką. Šiandien jau turime prezidentūros, užsienio reikalų ministro asmeninę, valdančiųjų, tai dar turėsime vieno komiteto pirmininko užsienio politiką“, – tvirtina „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
Konservatoriai visą laiką kartojo, kad į pirmininko postą turi daug kandidatų. Pasak apžvalgininko Tado Ignatavičiaus, galiausiai partija turėjo pripažinti, kad yra ir dar mažiau sukalbamų.
„Dar yra Audronius Ažubalis ir Emanuelis Zingeris, tai, ko gero, mažiausia blogybė iš visų, nes Ažubalis ypač aršiai kimba į atlapus užsienio reikalų ministrui ir partijos pirmininkui Landsbergiui, tai tas pasirinkimas būtų daug sudėtingesnis“, – komentuoja T. Ignatavičius.
Galutinį sprendimą dėl Pavilionio grįžimo į postą priims Seimas. Greitai parlamentarai balsuos ir dėl Landsbergio atsakymų į interpeliacijos klausimus. „Interpeliacija“ dabar – dažnas žodis Seimo narių galvose, net ir švenčiant gimtadienius.
„Galvojau, gal opozicija bus įregistravusi man interpeliaciją. Bet ne“, – sako I. Šimonytė.