Perlojos miškuose priskynusi riešutų ir Vilniaus centre juos parduodanti Ieva neatsidžiaugia – šiemet metai tikrai derlingi.
„Aš surinkau 4 kilogramus, 4,5 kilogramo, per 4,5 valandos. Tikrai daug. Ir svarbiausia, kad ant tokių aukštų didelių nėra, o ant tokių, kur silpnos vytelės tos, kaip tik ant tų“, – sako pardavėja Ieva.
Moteris džiaugiasi, kad gamtos dovanos leis šiek tiek papildyti šeimos biudžetą. Gražuolius ji parduoda jau išlukštentus iš luobelės.
„Nu, prašau, už litrą 5. Gvildentų… Aš taip prašysiu.“
O perkančiųjų, kaip sako Ieva, netrūksta. Jau parduoda likučius. Būtų riešutavusi daugiau, tačiau, kaip sako moteris, į mišką išsiruošė visai ne jų, o uogų ir grybų. Tiek riešutų rasti nė nesitikėjo.
Riešutų šiemet užderėjo kone visuose šalies miškuose. Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo dendrologė paaiškina, kas tai lėmė.
„Kiekvienais metais yra atitinkamos klimato sąlygos. Turi būti pakankamai šilumos, pakankamai drėgmės. Pavasaris labai svarbus yra, kad nebūtų apšalę ūgliukai“, – pasakoja dendrologė Asta Malakauskienė.
Tiesa, nors derlius gausus, tačiau kokybe lazdynai pasigirti šiemet negali. Dalis branduolių yra sukirmiję arba kevalai iš viso tušti.
„Šiemet iš tikrųjų labai daug yra vabzdžių, ligų, manau, kad šiemet turėtų būti riešutai pakirmiję šiek tiek. Nebent, kas augina soduose ir purškia, kažkiek pasisaugo, bet natūraliai turėtų būti tam tikras procentas sukirmijusių“, – teigia A. Malakauskienė.
O ką pavyko apsaugoti nuo kirmėlių ir voverių, kaip sako mitybos specialistai, būtina valgyti kasdien. Mat riešutai mums tiesiog būtini. Riešutų branduoliuose, pasak gydytojos, gausu baltymų, riebalų, mineralinių medžiagų, B grupės vitaminų, šiek tiek angliavandenių – jie padeda net ir sustiprinti imunitetą, mat tvarko žarnyno funkcijas, o nuo jo veikimo priklauso ir mūsų bendra sveikata.
O kasdien suvalgydami po riešutų saują išvengsime širdies ligų, ir organizme sumažinsime cholesterolio. Tiesa, riešutai tinka ne visiems.
Alergiškiems žmonėms jų valgyti negalima. O štai, jeigu sveikata leidžia, dietologė pataria kasdien suvalgyti maždaug trisdešimt, keturiasdešimt gramų riešutų. 100 gramų riešutų yra apie 500 kalorijų.
„Čia didžioji paslaptis ir yra, kada valgoma rieškutėmis. Ir dar yra valgomi skaninti riešutai. Arba būna kepinti, arba jie būna sūdyti. Vertingiausi yra švieži, žali produktai“, – kalbėjo gydytoja dietologė.
Tačiau pietų, kaip sako dietologė, riešutais geriau nekeisti. Tinkamiausi jie – kaip užkandis, tarkim, tarp pietų ir vakarienės. Valgyti riešutus, bent jau vyresniems, geriau mirkytus. Ir ne tik lazdynų. Dar geriau, jeigu valgysime mišinius.
„Pekano riešutai, kurie labai panašūs į graikiškus, jie iš tokių dviejų skiltelių, o ne garbanų garbanos, jie turi labai didelius kiekius Omega-3 riebalų rūgščių“, – sako J. Dobrovolskienė.
Bertoletijų arba braziliški riešutai turi gausiai seleno. Mažiausiai vertingi yra žemės riešutai, jie, pasak dietologės, yra labiau ankštinė kultūra nei riešutas.