Panevėžietis Arvydas į „Ignitis“ padalinį atvyko aiškintis dėl naujų elektros tarifų. Vyras nerimauja, kad jo pasirašyta nepriklausomo tiekimo sutartis dėl neaiškių priežasčių neįsigaliojo ir jam nuo šiol elektra kainuos brangiau.
„Į teismą duotis ar kur, man 6 centai per daug, plėšia paskutinius centus nuo kailio, paskutinę odą. Už ką gyventi?“, – piktinasi Arvydas.
Nuo šiandien elektra brangsta ir daugeliui kitų lietuvių – įsigalioja nauja visuomeninė kaina, nepriklausomų tiekėjų sutartys. Pritaikius vyriausybės 9 centų kompensaciją elektra brangsta apie 40 proc. ir kilovatvalandė kainuos 24 centus. Gyventojai piktinasi:
„Jei man reikės vietoje 20 eurų mokėti 35 eurus, tai atsiprašau.“
„Negalėsim šaldytuvo, televizoriaus įsijungti, tik radiją, naudoja mažiau elektros.“
„Sunku, ypač pagyvenusiems, labai sunku.“
„Dujų ir elektros rinkose ženkliai išaugo kainos, dujų augimas 6 kartai, elektros – 3–4 kartai. Elektros kainos rinkos išaugusios, tai sąlygojo tarifų buitiniams vartotojams padidėjimą“, – aiškina Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.
Beveik 100-as tūkst. elektros vartotojų, kurie praleido terminą pasirinkti nepriklausomą tiekėją, už elektrą turės mokėti beveik dvigubai brangiau nei iki šiol. Ir beveik 40 procentų brangiau nei tie, kurie tiekėją pasirinko.
„Garantiniam tiekime pagal birželio rinkos kainą, elektra kainuos 9 centus brangiau palyginti su tais, kurie tai pasirinkę“, – sako R. Pocius.
Nuo šiandien iki 40 procentų brangsta ir dujos buitiniams vartotojams, o per pusantrų metų jos pabrango jau beveik trigubai. Pritaikius valstybės subsidiją, dujas maistui gaminti naudojantiems pirmos grupės vartotojams kubinio metro dujų kaina didėja ketvirtadaliu iki 1,02 eurų, o namų šildymui dujas naudojantiems vartotojams tarifai didėja 40 procentais – antrai grupei kainuos 77 centus, trečiai – 75 centus.
Vyriausybė iš biudžeto skyrė per pusę milijardo eurų kompensacijoms, kad gyventojai už elektrą ir dujas mokėtų mažiau nei dabartinės kainos Europos rinkoje. Kompensacijų gali pririekti ir kitais metais.
„Kiekvienas žmogus turėtų mokėti drastiškai augančias kainas – tai nėra tvaru. Ir žmonių gerovė, ir pragyvenimo lygis nukentėtų, tai atlieptų visai ekonomikai“, – tvirtina energetikos ministras Dainius Kreivys.
„Laukiam rudens, kokios energetikos kainos numatomos kitiems metams. Tikėtina, jei išliks tendencijos tokios, kad kainos turėtų augti 2–3 kartus, reikės priimti papildomus sprendimus, kad kainos augtų maždaug tolygiai, tokia pačia trajektorija, kaip būdavo iki šiol ir tokio drastiško augimo nebūtų“, – teigia finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Tebesitęsiant ES ir Rusijos konfliktui dėl Ukrainos, ekonomistai ir energetikos ekspertai kainų mažėjimo artimiausią pusmetį neprognozuoja.
„Stovi stabiliai aukštame lygyje. Dujų kaina lieka aukšta, nes Rusija dirbtinai riboja dujų pasiūlą Europai. Vokietijoje pradėtos naudoti dujų atsargos, įtampa dėl dujų pasiūlos šokdina dujų kainą, o ji šokdina ir elektros kainą“, – komentuoja ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
„Lietuvai labai nepasisekė, kad liberalizaciją darome, kai tokios nematytos didelės kainos, svyruoja neįtikėtina amplitude“, – sako energetikos agentūros direktorius Virgilijus Poderys.
Stabdyti elektros rinkos liberalizavimo Vyriausybė ir toliau nesirengia, ir ragina tiekėjo pasirinkimu pradėti domėtis ir likusius to dar nepadariusius gyventojus, kurių liko pusė milijono, tai yra apie trečdalis visų vartotojų.