Paukščių gripo protrūkis prie Lietuvos dar niekada nebuvo taip arti kaip dabar. Štai Lenkijoje trijose vietose užfiksuoti 9 paukščių gripo židiniai. Pirmieji buvo užfiksuoti Liublino vaivadijoje, dabar paukščių gripo protrūkis nustatytas jau ir Vroclave. Lenkijoje jau sunaikinta beveik 130 tūkstančių naminių paukščių. Veterinarijos tarnyba praneša ir apie naujausią paukščių gripo atvejį Slovakijoje.
Pasak veterinarų, labai sunku nustatyti, kaip buvo užkrėstas pirmasis lenkiškas kalakutų ūkis. Tačiau įtariama, kad virusą galėjo pernešti ir laukiniai paukščiai.
„Šalia vieno ūkio pas vanagą buvo nustatytas virusas tas pats, kuris buvo ir tame užsikrėtusiame ūkyje. Ir iš tikrųjų didžiausia rizika su laukiniais vandens paukščiais – antys, žąsys, gulbės, jie pagrindiniai ligos šaltiniai“, – sako tarnybos direktorius Darius Remeika.
Lenkijos specialistai atlieka tyrimą, ar laukinis paukštis pernešė virusą į kalakutų ūkį, ar atsitiktinai užsikrėtė paukščiu gripu ūkyje.
Kyla didžiulė grėsmė, kad paukščių gripą į Lietuvą gali pernešti ne tik migruojantys paukščiai, bet ir pats žmogus. Veterinarijos tarnyba griežtina paukštienos, pašarų įvežimo kontrolę iš Lenkijos, taip pat ketina vykdyti patikrinimus parduotuvėse bei turgavietėse.
„Žiūrėsime, iš kur ta paukštiena atkeliauja, ar tikrai vykdoma Lenkijos tvarka, nes pagal Europos Komisijos taisykles apribojimai nustatyti nemažom zonom, ir ar į Lietuvą nepatenka paukščiai, paukštiena, kiaušiniai ir kiti produktai, kurie negali patekti“, – pasakoja D. Remeika.
Lenkija yra didžiausia paukštininkystės produktų gamintoja Europoje. Tačiau nustačius paukščių gripą šalies ūkiuose, Lenkijos paukštininkystės produktų jau atsisakė Pietų Afrikos Respublika, Ukraina. Prognozuojama, kad dėl paukštienos produktų perviršiaus vidaus rinkoje, į Lietuvą iš Lenkijos gali būti bandoma įvežti jau užsilaikiusią, nekokybišką produkciją.
„Reiškia, šitie produktai lieka Lenkijoje ir juos bus stengiamasi išleisti į kitas rinkas. Tame tarpe ir į Lietuvos rinką įvairiais būdais, numetant kainą, perlaikant. Žinoma, gali ir nekokybiška produkcija bandyti šičia patekti, kur ji ilgai bus perlaikyta, kad ją realizuoti“, – teigia asociacijos vadovas Vytautas Tėvelis.
Taip pat žemės ūkio ministerija ragina ūkininkus, kurie paukščius laiko kiemuose, šiuos uždaryti į vidų. Mat užkratui plisti gali pakakti ir vieno pro tokį atvirą ūkį praskridusio užsikrėtusio paukščio. Baiminamasi, jei tokioje zonoje būtų užfiksuotas paukščių gripo atvejis, apribojimai būtų taikomi ir šalia esantiems stambiems paukštininkystės ūkiams.
„Toje zonoje realiai ir dideli ūkiai bus iš karto apriboti eksportu ir savo produkcijos pardavimu. Tai tikrai bus didelė žala pačiai Lietuvai“, – kalbėjo ministras Andrius Palionis.
Pasak paukštininkystės asociacijos, jei paukščių gripas užfiksuojamas 3 kilometru spinduliu nuo paukštininkystės ūkio, atsiranda itin griežti apribojimai ūkyje gaminamai produkcijai.
„Mėnesį laiko negali niekur išvežti savo produkcijos. O gamybinis konvejeris juda, reikia turėti, kur padėti tą produkciją, nutrūksta prekiniai ryšiai su vartotojais. Čia yra labai didelės pasekmės“, – sako V. Tėvelis.
Žemės ūkio ministerija planuoja paukštininkams skirti apie 6 milijonus eurų apsisaugoti nuo gripo. Tiek stambūs, tiek ir smulkūs ūkiai turėtų pildyti paraiškas ir galėtų pretenduoti į finansinę paramą. Šie pinigai būtų skirti ūkių biosaugos, dezinfekcinėms priemonėms įsigyti.