• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iš daugiabučio sostinėje dėl pastebėtų skilimų evakuotiems žmonėms ekspertai jau leido grįžti namo. Tačiau ne visi savuose butuose jaučiasi saugūs. Virš parduotuvės suręstas daugiabutis – abejonių kelia jau ne vienus metus. Sienos name, anot gyventojų, skyla nuolat. Dar prieš septynerius metus ekspertai teigė, kad statybų pradžioje pastatas buvo avarinės būklės. 

Iš daugiabučio sostinėje dėl pastebėtų skilimų evakuotiems žmonėms ekspertai jau leido grįžti namo. Tačiau ne visi savuose butuose jaučiasi saugūs. Virš parduotuvės suręstas daugiabutis – abejonių kelia jau ne vienus metus. Sienos name, anot gyventojų, skyla nuolat. Dar prieš septynerius metus ekspertai teigė, kad statybų pradžioje pastatas buvo avarinės būklės. 

REKLAMA

Gausios ugniagesių ir policijos pajėgos, greitoji pagalba ir gyventojų evakuacija… Vilniaus Gabijos gatvėje virš parduotuvės stūksančio 30 numeriu pažymėto daugiabučio gyventojai pirmadienį patyrė išties siaubingą vakarą: buvo pranešta, kad namas skyla ir kyla grėsmė žmonių saugumui.

Iki pusės dešimtos vakaro namas jau buvo tuščias. Paprastai tariant – buvo baimintasi, kad namas gali sugriūti.

Pastatas per naktį, visa laimė, nesugriuvo. Virš prekybos centro stovintis 72 butų daugiabutis. Po pirminės ekspertų apžiūros, savivaldybė paskelbė, kad gyventojai jau gali grįžti.

REKLAMA
REKLAMA

„Ekspertams apžiūrėjus dar kartą visas patalpas – buvo parašyta išvada, kad namas šiaip yra saugus eksploatuoti ir gyventojams kažkokio pavojaus nėra. Nėra grėsmes, kad namas skils ir sugrius, kad nukristų ar kiltų grėsmė gyventojams“, – sako Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.

REKLAMA

Dalis gyventojų per naktį glaudėsi pas draugus ir artimuosius. Beveik dvi dešimtys – įkurdinti viešbučio prie oro uosto numeriuose. Bet ir gavę leidimą grįžti namo gyventojai nesijaučia visiškai saugūs:

„Nežinau, mes vaikštom, kaip su plunksnom dabar. Nežinau. Baisu."

„Reikės spręsti. Nepavydėtina situacija, kas butus nupirkęs su paskola. Liūdesys.“

Pastato koridoriuose vaizdas liūdnas. Vakar vienoje vietoje pakilusi plytelių danga ir sukėlė baimes ir evakuaciją. Anot gyventojų, ir kitose vietose atsirado naujų įtrūkimų. Juos pikti gyventojai rodo ir atvykusiam aplinkos ministrui ir statybų inspektoriams.

REKLAMA
REKLAMA

Ministras atvirai sako – naujas namas neturi taip aižėti. Esą jo rangovai ir vystytojai privalės sutaisyti defektus.

„Brokas akivaizdus, gyventojai jau patyrė žalą visų pirma emocinį. Visų antra – kiekvienas yra nuosavybės savininkas ir ne vienas iš esančių nenorėtų prie savo namo tiek kamerų pamatyti ir kad plačiai nušviesta, kad pastatas su broku“, – pasakoja aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O inspektoriai užsimena apie galimą pastato statytojų ir ekspertų piktnaudžiavimą prieš keliolika metų, bet namo būklės nedramatizuoja.

„Plytelės irgi turi savo gyvavimo laikotarpį. Galimai nekokybiškai klijai buvo priklijuoti. Antra – yra vis vien konstrukcijos dėl temperatūrų skirtumų vaikšto, ir kiekviena medžiaga plėtimosi ir traukimosi skirtinga ir dėl to plytelės nuo klijų sluoksnio lengvai atšoka“, – teigia Valstybės teritorijų planavimo ir statybų inspekcijos atstovas Aidas Valys.

REKLAMA

Tik vietinių tai nenuramina: „Aš žinau, kaip plytelės atšoka, jos suskyla ir nuvažiuoja. Jos atsistojo.“

Ir tai suprantama: name plyšius sienose filmavome ir prieš daugiau nei septynerius metus. Jau tuomet namo projektą tikrinę VGTU inspektoriai mums pasakojo apie deformacijas pamatuose, kolonų sėdimą. Esą pastatas statybos pradžioje buvo avarinės būklės.

„Ar jie ištaisė tas pastabas, ar neištaisė, bet statybos pradžioje padėtis buvo avarinė“, – kalbėjo VGTU profesorius Gediminas Marčiukaitis.

REKLAMA

Prieš 7-erius metus su mumis bendravęs profesorius dabar sako, kad pastatas, panašu, vis dar turi problemų.

„Vadinasi vyko deformacijos ir jų, matyt, nestebėjo – vystėsi toliau. O dabar nusėdo ir blogai tada, o čia jau avarinė būklė. Žinoma, jis gali ir negriūti dėl to. Vertikaliai, žinote, pasislenka, plyšiai yra. Bet reikia jau kapitališkai stiprinti“, – sako G. Marčiukaitis.

Tuo metu namą vysčiusios bendrovės vadovas ramina, esą dabar kilęs triukšmas – perdėtas, mat pagrindinės pastato konstrukcijos esą tvarkingos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Turime visą dokumentaciją pastato, turime visas ekspertizes ir jos buvo ne kartą darytos. Ir buvo pastatas priimamas eksploatuoti ir visi reikalavimai buvo išpildyti. Ir jis kitaip nebūtų priimtas eksploatuoti. O šiandien Vilniuje bet kokiam pastate galima rasti įplyšimų. Tai konstruktorius gerai ir pasakė – tada reikėtų uždaryti visą Vilnių“, – pasakoja „Tadlita“ vadovas Stasys Šliažas.

REKLAMA

Namo administratoriai su tuo nesutinka.

„Tokių namų tikrai nėra daug. Čia net ne tas žodis, kad nedaug – čia yra vienetai. Kadangi pripažinkime: evakuacija – ar ji buvo reikalinga, ar nereikalinga – bet kiekvieną dieną tokių dalykų nepasitaiko. Namas, kaip ir minėjo valdžios institucijos – yra tikrai išskirtinis“, – teigia „Mano būstas“ atstovas Paulius Ugianskis.

Savivaldybės ekspertai šiuo metu atlieka pakartotiną pastato ekspertizę saugumui nustatyti. Jos metu žada pakelti ir su namo statybomis ir ekspertizėmis susijusius dokumentus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų