Jei parlamentarų pataisos būtų priimtos, už šaulius atsakinga būtų ne Krašto apsaugos ministerija, o Vyriausybė, kuri anksčiau šaulių pagalbos prašydavo prireikus stabdyti nelegalius migrantus Lietuvos pasienyje ar kontroliuoti žmonių judėjimą karantino metu.
„Šalmas Lietuvoje kainuoja 200–300 eurų. Vienas iš brangiausių elementų, tai yra medicinos krepšelis, kurio turinys, įvertinus šitą krepšelio kainą, tikrai bus 200–300 eurų“, – pasakoja Donatas apie ekipuotę, kurią naudoja koviniai šauliai.
Donatas Šaulių sąjungoje yra nuo karo Ukrainoje pradžios, 2014-ųjų metų.
„Išlaidas skaičiuoju dešimtimis tūkstančių eurų. Tikrai daugiau negu 10, bet mažiau negu 20. Brangiausiai kainuoja ginklai. Jeigu skaičiuosime ginklą su optika, tai jis kainuos, tai jis kainuos 3–5 tūkstančius“, – kalba šaulys Donatas Giknius.
Koviniams šauliams dalį ekipuotės skiria ir pati Šaulių sąjunga, tačiau likusius daiktus tenka pirkti patiems.
„Šauliai yra įvairūs, nuo brangiai apmokamo juristo iki bibliotekos darbuotojo, jų galimybės įsigyti tą pačią įrangą skiriasi“, – sako D. Giknius.
Seimo nariai teikia pataisas, norėdami palengvinti šauliams tenkančią finansinę naštą ir pertvarkyti visą organizaciją.
„Ateidamas į Šaulius tu nelauki, kad tau kažką duos, tu pats investuoji, perki uniformą, perki ginklus, ekipuotę. Ne visi tą gali, todėl dabar iš to finansavimo bus galvojama apie papildomą krepšelį šauliui, ekipuotei, ginklui, uniformai, pagrindinėms priemonėms, pratyboms, ruošiantis dienai „X“, – kalba Seimo narys, konservatorius Paulius Saudargas.
Šaulių sąjunga po pertvarkos taptų organizacija prie Vyriausybės, pinigus gautų nebe per Krašto apsaugos ministeriją, o atskirai. Šauliams valdžia planuoja skirti 2 procentų Krašto apsaugos ministerijos biudžeto dydžio sumą.
Dabar šauliai dirba su 5 milijonų eurų biudžetu, po pertvarkos iš valstybės kišenės organizacija gautų 6 kartus daugiau, apie 30 milijonų eurų pirmaisiais metais.
Norima, kad šaulių padaugėtų nuo 11 iki 50 tūkstančių
Seimas kelia tikslą iki 2030-ųjų šaulių skaičių padidinti nuo 11-os iki 50-ies tūkstančių.
„Vien dėl poreikio esmingai prisidėti prie ekipuotės pirkimo, prie kuro, prie ginklo ir t. t. Daugeliui žmonių šaulių sąjunga tampa mažiau patraukli. Tai dabar tai, kas yra patvirtinta, ir šaulio krepšelis ir daugelis kitų dalykų, paskatins visuomenę jungtis prie Šaulių sąjungos“, – teigė šaulys Edmundas Jakilaitis.
Šalių sąjunga už papildomus milijonus taip pat planuoja statyti mokymų centrų tinklą Lietuvoje, kuriame būtų mokomi ne tik koviniai šauliai.
„Yra inžinierių būriai, kurie gali padėti ruošti sprendimus, kontramobilumo priemones, dabar jau yra būriai, kurie dirba su KASP, ruošia siurprizų. IT specialistai gali turėti vaidmenį kibernetinio saugumo. Ateik į Šaulių sąjungą, parodyk, kuo tu stiprus, ir ten galėsi tą vaidmenį surasti“, – kalbėjo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.
„Tas pats kokybiškas pasirengimas žmonių, mokymo bazė, šaudyklos, mokomieji laukai, klasės. Galimybė kiekvienam piliečiui pagal savo kompetencijas rasti vietą šitoje organizacijoje, neapriboti mes esame nei ribiniais skaičiais, nei sveikatos stoviu, nei amžiumi“, – sakė Lietuvos šaulių sąjungos vadas Albertas Dapkus.
Šaulių sąjunga po pertvarkos taip pat daugiau dėmesio skirs civilinėms užduotims, savanoriams, kurie jau Lietuvos pasienyje stabdo nelegalius migrantus, ar karantino metu ribojo žmonių judėjimą tarp miestų.
„Šauliai gali bendradarbiauti su policija, su ugniagesiais gelbėtojais su pasieniečiais, viešojo saugumo tarnyba“, – teigė P. Saudargas.
Sąjungos pertvarką palaiko tiek Seimo valdantieji, tiek opozicija.
„Yra daug žmonių atėję naujų, kurie nori prisijungti prie šaulių sąjungos, bet juos visus reikia apmokyti, paruošti, šauliai turi būti struktūruoti, organizuoti“, – komentavo Seimo narys, šaulys Aurelijus Veryga.
Šaulių sąjungos pertvarkos klausimas Seimo posėdžių salę turėtų pasiekti dar šios pavasario sesijos pabaigoje. Įstatymų pataisas parlamentarai planuoja priimti rudenį, tokiu atveju didesnis finansavimas šaulius pasiektų jau kitąmet.
Neaišku ko Veryga čia taip džiūgauja? Atrodo toks nekvailas vyras, tačiau nesuvokia tikrųjų konservatos tikslų, nesupranta kam ta Šimonytei pavaldi armija bus panaudota ir pasimauna ant konservų pasakų: bus apmokyti, paruošti, struktūruoti, organizuoti. O kas dabar tai trukdo padaryti? Kodėl būtinai tam reikia keisti pavaldumą?
Lietuviai, sveiki pasukę Putino ir Lukašenkos keliais. Tam prireikė tik dviejų konservatos valdymo metų. O kas mūsų dar laukia per du likusius metus - ieškokite informacijos per googlą įvedę raktinius žodžius: Lukašenka, Rusija, protestų malšinimas, protestuotojų suėmimai ir kankinimai.