Kokios pasekmės būtų Ukrainai, jei paramos nepatvirtintų ir Jungtinių Valstijų Kongresas, laidoje „Dienos komentaras“ atsakė Rytų Europos studijų centro vadovas Linas Kojala.
Kokios perspektyvos, kad Ukraina gaus 55 mlrd. eurų paramą iš JAV?
Šiokio tokio optimizmo yra, nepaisant to, kad šią savaitę Kongresas baigia darbą ir išsiskirsto Kalėdų atostogoms. Tokiu atveju galimybė susitarti tampa beveik neįmanoma, nebent reikėtų šaukti neeilinę sesiją.
Bet vis tik abiejų partijų didžioji dalis atstovų remia Ukrainą ir yra linkę pritarti sprendimui toliau siųsti paramą. Bėda, kad respublikonai, dalis jų, susiejo paramą Ukrainai su visiškai nesusijusia tema – su migracija Jungtinėse Valstijose.
Jie reikalauja Bideno administracijos nuolaidų šioje politikos srityje tam, kad atlaisvintų paramą Ukrainai. Tokia sąsaja sunkina procesą. Nors kaip ir minėjau, tokio atsargaus optimizmo yra, situacija tikrai yra labai sudėtinga. O JAV karinė parama yra absoliučiai būtina, be jos Ukrainai netgi tęsti gynybą, net nekalbant apie kontrpuolimą, bus be galo sudėtinga.
Kodėl respublikonai taip elgiasi?
Tai yra politinio šantažo forma. Matome, kad amerikiečiams svarbiausi du klausimai yra ekonomika ir migracija Jungtinėse Valstijose. Respublikonai būtent tuo naudojasi spausdami administraciją ir sakydami, kad kol jūs nenusileisite mums migracijos politikoje, tol nebus jokių sprendimų su Ukraina.
Temos nėra susijusios, bet tai yra būdas įgelti Bidenui, kuris yra tvirtas Ukrainos rėmėjas ir laiko tai asmeniniu garbės reikalu. Bet tuo pačiu tai ir pasirengimas kitų metų rinkimų ciklui. Tai yra be galo svarbu ir tame kontekste, kad kitais metais Ukrainai tikėtis naujų didelių paramos paketų bus labai sudėtinga, jeigu apskritai įmanoma. Tai, dėl ko pavyktų susitarti šiemet arba kitų metų pradžioje, turės labai didelę reikšmę.
Jei Kongresas blokuotų šią paramą, ką tai reikštų Ukrainai?
Drastiškai apsunkintų Ukrainos pastangas atsiimti okupuotas teritorijas. Turbūt galėtume kalbėti apie tai, kad tai iš esmės yra nebeįmanoma, nes ir dabar yra akivaizdu, jog kontrataka yra išsikvėpusi. Bus dilemų, ar Ukrainai pavyks atlaikyti spaudimą tose vietose, kur jie dabar kontroliuoja teritorijas. Kitaip tariant, atsidarytų galimybės Kremliui plėsti okupuotą teritoriją.
Ar Vakarai turi Planą B – kas, jeigu Ukraina neatsikovoja teritorijų, o Rusija puola ir NATO valstybes?
NATO keičiasi iš vidaus, yra atnaujinami gynybos planai tam, kad būtų atgrasoma Kremliaus agresija ir jos eskalacija platesniame regione. Bet be abejo, šiandien yra svarbiausia Ukraina.
Manau, kad Vakarų šalys jau ilgą laiką siunčia signalą, jog kažkada šis karas turės virsti derybomis. Bet dėl to nuspręs tik pati Ukraina. <...>
Visi puikiai suvokia, kad jeigu bus paskelbtos trumpalaikės paliaubos, jos tikrai bus į naudą agresoriui, nes jis galės atkurti savo pajėgumus, o ambicijų plėsti okupuotas teritorijas nebus atsisakęs.
Visą pokalbį išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.