Tačiau ne tik kinų valdžia įtūžusi dėl Jungtinių Valstijų Atstovų rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizito Taivane – ir patys kinai teigia, kad dabar puiki proga atsiimti Taivaną.
Kinijos Pingtan saloje – vienoje arčiausiai Taivano esančių šalies vietų – skraido kariniai kinų sraigtasparniai.
Tai tik dalis didelio masto kovinių pratybų, kurias pradėjo Kinija. Savo karinę galią Kinija demonstravo ir Jungtinių Valstijų Atstovų rūmų pirmininkei Nancy Pelosi dar viešint Taivane. O štai dabar Kinijos įniršis toks smarkus, kad šalis nesidrovi paleisti ir bandomąsias balistines raketas. Belieka tikėtis, kad šios raketos, skriejančios Taivano sąsiaurio link, nenukris kur nors Taivane.
Kinijos komunistų partijos valdomas dienraštis „Global Times“ skelbia, kad šios pratybos – „susivienijimo operacijos“ repeticija. O ir patys kinai mano, kad tai puiki proga atsiimti tai, kas neva priklauso Kinijai: „Manau, kad Pelosi vizitas – geras dalykas. Tai suteikia galimybę apsupti Taivaną ir pasinaudojus galimybe anksčiau nei tikėtasi užimti Taivaną jėga.“
„Aš nebijau Kinijos grasinimų, nes bent šiuo metu, nes jie jau seniai sako, kad nori aneksuoti Taivaną, tačiau nieko nedaro. Manau, kad jie tiesiog bando savo žmonių pyktį nukreipti į Taivaną, o mums niekas negresia“, – teigia Taivano gyventojas Chen Ming-Cheng.
Kinijos veiksmai jūroje kai kuriose vietose pažeidžia Taivano teritoriją. Be to, Taipėjus skelbia, kad į jo oro gynybos zoną įskrido dvidešimt septyni Kinijos kariniai lėktuvai. Baltieji rūmai jau skatina įniršusią Kiniją, kuri grasino, kad Jungtinėms Valstijoms Pelosi vizitas smarkiai atsirūgs, deaskaluoti situaciją. O Taivanas – pasiruošęs gintis, jei pratybos peraugtų į realią karinę agresiją.
„Nėra jokios priežasties Pekinui šį vizitą, atitinkantį mūsų politiką, paversti kokia nors krize ar panaudoti jį kaip pretekstą agresyviam karinio aktyvumo didinimui Taivano sąsiauryje ar aplink jį“, – kalba Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karine Jean-Pierre.
„Priešiškos užsienio pajėgos ir jų kibernetinė armija gali bet kada pradėti atakas. Tad Užsienio reikalų ministerija išlieka budri. Jei toks scenarijus taps realus, mes nedelsdami reaguosime“, – tvirtina Taivano užsienio reikalų ministerijos atstovė Joanne Ou.
Kinija įtūžo po to, kai nepaklausiusi kinų grasinimų ir raginimų nevykti į Taivaną, jame nusileido Pelosi. Pekinas tikina, kad Jungtinės Valstijos taip trypia oficialiai pripažįstamą „vienos Kinijos“ politiką, nors Baltieji rūmai ne kartą pabrėžė, kad apsilankymas skirtas Taivano demokratijai paremti, o Jungtinės Valstijos vis dar nepripažįsta Taivano kaip nepriklausomos valstybės.