Į neregėtas aukštumas šokusios kai kurių maisto produktų kainos kelia nerimą. Agrarinės ekonomikos institutas skaičiuoja, kad kiauliena vidutiniškai per metus brango 30 procentų, brango ir sviestas bei kiti pieno produktai maždaug 5-7 procentais, nors pasaulyje sviestas pigo.
Šoktelėjusios šių produktų kainos bado akis ir akylesniems pirkėjams:
„Sviestas labai ryškiai pabrango, automatiškai ir varškė, ir kiti pieno produktai pakilo.“
„Sviestui labai dažnai yra nuolaidos. Tai tikrai galima pirkti truputį daugiau ir su nuolaida.“
„Brango, brango, bet ką darysi, valgyti tai reikia ir perki žmogus. “
„Kad pelną didesnį gautų mūsų prekybininkai. O taip, nematau kitų priežasčių, čia tos kainos visą laiką keičiasi. “
„Jautiena, tai vat vienintelė iš mėsų, kur vartojama ir tą pabrangimą aš visą laiką pastebiu. Aš renkuosi tą mėsytę ir atkreipiu dėmesį. “
Rekordiškai per metus didėjo kiaulienos kaina – vidutiniškai apie 30 procentų. Pagrindinė priežastis, kodėl pabrango kiauliena – tai kiaulių maras Kinijoje, kur yra auginama pusė viso pasaulio kiaulių. Pavasarį pasaulinėse rinkose pasijuto kiaulienos trūkumas, dėl kurio ir pradėjo brangti kiauliena.
„Europos Sąjunga apie 50 procentų viso eksporto būtent siunčia į Kiniją, tai tas turi įtakos, augančios kainos pasaulinės. Iš kitos pusės mes į savo šalį irgi įsivežame apie 60 procentų kiaulienos ir esame priklausomi nuo Europos Sąjungos šalių“, – sako instituto ekspertas Albertas Gapšys.
Tačiau ateities prognozės yra dar liūdnesnės. Jeigu ir toliau kils kiaulienos kaina, greičiausiai bus daugiau vartojama paukštienos arba jautienos. Tokiu atveju prognozuojama, kad didės ir šios mėsos kaina. Juo labiau, kad kaimyninėje Lenkijoje siaučia ir paukščių gripas.
Mėsos perdirbėjų asociacija jau dabar įspėja, jei situacija Kinijoje nesikeis, tuomet didės ir kiaulienos produktų kaina.
„Jeigu nebus korekcijų Kinijoje, tai galutinės produkcijos, jau tos perdirbtos produkcijos, dešrų ir viso kito, panašių produktų kainos gali kilti dar iki 20 procentų“, – pasakoja asociacijos vadovas Egidijus Mackevičius.
Nors sviestas užsienyje atpigo maždaug dešimtadaliu, Lietuvoje pastebima visiškai kita tendencija – tiek sviestas, tiek ir kiti pieno produktai pabrango.
„Dabartiniu metu pasaulyje mažėja sviesto kaina ir atrodytų ir pas mus tas turėtų būti, tačiau mes matome kitus pokyčius. Greičiausiai jie susiję dėl vietinės reikšmės augimo – materialinių išlaidų, darbo užmokesčio augimo. Tai gali būti, kad ir dėl to ta sviesto kaina didėjo“, – teigia A. Gapšys.
Prekybos įmonių asociacija šnairuoja į pieno perdirbėjus, kurie esą jau kuris laikas nori didinti kainas.
„Prekybininkai indikuoja, kad priežasčių reikia ieškoti pas perdirbėjus, nes jie nori savo pardavimo kainą kelti. Tai būtent pas juos yra priežasties šaknis glūdinti“, – kalbėjo asociacijos direktorė Rūta Vainienė.
Vienas didžiausių prekybos tinklų „Maxima“ skaičiuoja, kad sviesto kaina nežymiai didėjo nuo 2 iki 9 procentų ir kainą didino tik keli gamintojai. O esą didžioji dalis sviesto savo kategorijoje išlaikė tą pačią kainą. Viena didžiausių šalyje pieno perdirbimo bendrovių „Vilkyškių pieninė“ tikina, kad per metus sviesto kaina nepasikeitė.
„Praeitais metais sviesto kainos iš „Vilkyškių pieninės“ parduodamos į tinklus ir kitiems pirkėjams nesikeitė. Ir kiek, mūsų pastebėjimu, tinkluose, lentynose irgi kainos „Vilkyškių“ sviesto nekito“, – sako generalinis direktorius Gintaras Bertašius.
Pastaruoju metu kai kurie prekybininkai sviestui taiko itin dideles akcijas, todėl ir kaina atrodo gerokai mažesnė.
Tačiau ekspertai prognozuoja, kad maisto produktų kainos ir toliau ateityje gali didėti dėl pasaulinių tendencijų, ypač brangstančių degalų.