334-ių metrų amerikiečių lėktuvnešis Trumanas vadinamas geriausiai mūšiams aprūpintu ir jiems pasiruošusiu Jungtinių Valstijų karo laivyno laivu. Jis skirtas karinėms misijoms visame pasaulyje, tačiau šiuo metu – Rusijos agresijos akivaizdoje – jis yra dislokuotas Europoje. Adrijos jūroje Trumanas vykdo pratybas.
„Dabar mūsų čia reikia labiausiai. Rengiame operacijas su NATO ir esame pasiruošę būti čia“, – teigia admirolas Curtas Renshaw.
O Pentagonas pasisakė apie vakarykštį prezidento Joe Bideno sprendimą Europoje dislokuoti 3000-ius amerikiečių karių.
„Susiklosčiusi padėtis reikalauja sustiprinti atgrasomąją ir gynybinę poziciją NATO rytiniame flange. Prezidentas Bidenas visada pabrėžė, kad Jungtinės Valstijos reaguos į didėjančią grėsmę Europos saugumui ir stabilumui“, – sako Pentagono atstovas Johnas Kirby.
Rusijai ir toliau atsisakant atitraukti daugiau nei 100 tūkstančių prie Ukrainos sienos sutelktų karių, Vašingtonas 1000 Vokietijoje dislokuotų amerikiečių karių siunčią į Rumuniją.
„Išgyvename itin įtemptą laikotarpį, kai išaugo rizikos ir grėsmės regioniniam, Europos ir euroatlantiniam saugumui, įskaitant Rumunijos saugumą. Akivaizdi tendencija yra ta, kad siekiama grįžti prie jėgos politikos, siekiama mesti iššūkį dabartinei liberaliai tarptautinei tvarkai, taip pat po Šaltojo karo sukurtai Europos saugumo architektūrai“, – kalba Rumunijos prezidentas Klaus Iohannis.
Dar 2000-ius karių iš Jungtinių Valstijų skraidina į Vokietiją ir Lenkiją.
„Amerikiečių kontingento didinimas 1700-ais karių Lenkijoje yra stiprus solidarumo signalas, reaguojant į galimą Rusijos agresiją prieš Ukrainą“, – kalba Lenkijos gynybos ministras Mariuszas Blaszczakas.
Visgi Vašingtonas pabrėžia – amerikiečių kariai Europoje dislokuojami laikinai.
„Noriu pabrėžti. Tai – laikini veiksmai, skirti reaguoti į dabartinę saugumo situaciją. Be to, šios pajėgos nesiruošia kariauti Ukrainoje. Jos ketina užtikrinti tvirtą mūsų NATO sąjungininkų gynybą“, – teigia J. Kirby.
Rusija dėl šio Amerikos žingsnio niršta.
„Mes nuolat raginame amerikiečių agentus liautis kursčius įtampą Europos žemyne. Akivaizdu, kad tai žingsniai ne įtampai mažinti. Priešingai, tai veiksmai, vedantys prie šios įtampos didinimo“, – sako Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.
Tačiau apie tai, ką daro Baltarusijoje, Kremlius neužsimena. Tiesa, 30 tūkstančių karių į Baltarusiją pasiuntęs V. Putinas saugosi ne tik NATO, bet tikriausiai ir koronaviruso. Didelio atstumo laikydamiesi jiedu su Vengrijos premjeru kėlė šampano taures.
„Pastarosiomis dienomis stebime reikšmingą Rusijos karinių pajėgų judėjimą Baltarusijoje. Tai didžiausias Rusijos karių dislokavimas ten nuo Šaltojo karo laikų. Ten sukaupta 30 tūkstančių karių, Spetsnazo specialiųjų operacijų pajėgų, naikintuvų, įskaitant SU-35, „Iskander“ raketų ir S-400 oro gynybos sistemų. Taigi kalbame apie platų šiuolaikinių karinių pajėgumų spektrą“, – sako NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.
Beje, ketvirtadienį prieš abiejų šalių pratybas Minske kaip tik apsilankė Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu.
„Labai svarbu, kad mūsų kariai šią techniką ne tik pamatytų paveikslėlyje, bet ir prie jos prisiliestų, kad kartu su rusais, savo broliais, pasimokytų naudotis šia technika. Mums tai labai svarbu, nes beveik visą techniką, kuri yra čia, mes iš jūsų ketiname pirkti“, – kalba neteisėtas prezidentas Aliaksandras Lukašenko.
Rusijai ir toliau iš visų pusių Ukrainą supant savo kariais ir technika, šiandien į Kijevą atvyko Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas. Pasinaudodamas savo gerais santykiais su V. Putinu, tačiau kartu rodydamas paramą ir V. Zelenskiui, jis imasi tarpininko vaidmens.
Tuo metu naujasis Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas greitu metu ketina vykti į Rusiją derėtis su V. Putinu.