• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Oksfordo universiteto mokslo žurnale išspausdintame straipsnyje – liūdnos prognozės žmonijos ateičiai. Paaiškėjo, kad vyrų sėklidėse dabar aptinkama tiek mikroplastiko, kiek jau gali daryti įtaką vaisingumui.

Oksfordo universiteto mokslo žurnale išspausdintame straipsnyje – liūdnos prognozės žmonijos ateičiai. Paaiškėjo, kad vyrų sėklidėse dabar aptinkama tiek mikroplastiko, kiek jau gali daryti įtaką vaisingumui.

REKLAMA

Mokslininkai mikroplastiko vengti siūlo kelis dešimtmečius, tačiau, regis, problemų tik daugėja. Vaisingumo specialistai taip pat nerimauja, mat priežasčių, kodėl vyrai tampa nevaisingi, irgi pastebi vis daugiau. 

Daugiau apie tai – TV3 žiniose. 

Oksfordo universiteto mokslininkai skelbia radę tiesioginį ryšį tarp sėklidėse aptinkamo mikroplastiko ir nevaisingumo problemų. Vaisingumo specialistai sako, kad tokie rezultatai nestebina, mat mikroplastiko jie jau randa praktiškai kiekviename žmogaus kūno organe. 

„Su plastiku iš tikrųjų yra rasta irgi sąsajos, kad ir spermatozoidų tas pats kiekis, judrumas ir morfologija kinta“, – teigia vaisingumo specialistė Brigita Vaigauskaitė-Mažeikienė. 

REKLAMA
REKLAMA

„Jei užsikemša tam tikri latakėliai, tai sperma, kad ir gaminasi, bet ji negali pasišalinti į išorę“, – paaiškina vaisingumo specialistė Gražina Bogdanskienė. 

REKLAMA

Nors, pasak mokslininkų, visiškai išvengti mikroplastiko nepavyks, žmonės planuojantys kurti šeimą, turėtų į tai pažvelgti rimtai. 

„Kiek įmanoma mažiau jo naudoti, tai yra, tarkime, ir vandenį gerti ne iš plastikinių pakuočių, žiūrėti, kiek jo yra aplinkoje, kosmetikoje ir stengtis mažinti tą kiekį, bent jau planuojant vaikus“, – pataria B. Vaigauskaitė-Mažeikienė. 

Apie mikroplastiką plačiau pasakoja mokslininkė Gintarė Jansonaitė. Ji paaiškina, kaip šios dalelės patenka į maisto grandinę, o vėliau ir į žmogaus organizmą. 

REKLAMA
REKLAMA

„Pavyzdys būtų planktonas, kuris mikroplastiko daleles galėtų supainioti su žuvų ikrais ir praryti. Planktoną gali praryti kiti gyvūnai ir taip tas plastikas keliauja maisto grandine“, – sako biologijos mokslų krypties doktorantė G. Jansonaitė. 

Mokslininkė pastebi, kad vyrauja klaidingas įsitikinimas, jog mikroplastikas randamas tik vandens gyvūnuose. 

„Mikroplastikas patenka ir į augalus, per jų šaknis gali patekti į valgomąsias augalo dalis, ir vėlgi į visą maisto grandinę ir galų gale – iki žmogaus“, – teigia G. Jansonaitė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasakodama apie konkrečius būdus, kaip sumažinti mikroplastiko patekimą į organizmą, mokslininkė teigia, kad reikėtų vengti sintetinių drabužių, vienkartinių plastikinių pakuočių, vengti naudoti plastikinius indus.

Mažinti mikroplastiko patekimą į aplinką, pasak mokslininkės, galima įvairiais būdais – rūšiuoti atliekas, stengtis pirkti kuo mažiau plastikinių pakuočių, jei yra galimybė, rinkti plastiko šiukšles gamtoje.

Vardina kitas priežastis

Mikroplastiko poveikis sveikatai neginčijamas. Apie įtaką vaisingumui mokslininkai dar tik pradeda kalbėti, tačiau vaisingumo specialistai sako, kad priežasčių, dėl ko vis daugiau vyrų tampa nevaisingi, yra begalė ir kitų. 

REKLAMA

„Rūkymas. Jis veikia ir spermatozoidų kiekį, ir judrumą, ir netgi morfologija, jau galvojama, kad netgi keičiasi nuo rūkymo. Tai sakyčiau vienas toks iš svarbiausių aspektų“, – teigia B. Vaigauskaitė-Mažeikienė. 

„Tai yra dažniausiai infekcija vyrų atžvilgiu, yra įvairūs cheminiai preparatai esantys aplinkoje, maiste, tai yra rūkymas, alkoholis“, – sako G. Bogdanskienė. 

Deja, statistika nedžiugina – tyrimai rodo, kad kasmet vis daugėja tiek vyrų, tiek moterų, susiduriančių su vaisingumo problemomis. 

REKLAMA

„Per pastaruosius jau kelis dešimtmečius yra pastebėta, kad nevaisingumas auga. Čia yra ne mūsų vienų problema, visam pasaulyje, Europoje, visuose žemynuose jo tiesiog daugėja“, – teigia B. Vaigauskaitė-Mažeikienė. 

Praėjusių metų Pasaulio sveikatos organizacijos duomenys rodo, kad viena iš šešių reprodukcinio amžiaus porų susiduria su vaisingumo sutrikimais. Tačiau gydytojai mano, kad realūs skaičiai gali būti dar didesni, nes ne kiekviena pora nusprendžia išsitirti. 

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

tv3.lt

Plastiko pilna ir smegenyse, užtat daugėja neadekvačių.
Tas mikroplastikas ne tik nevaisingumą didina, bet yra ir kitų ligų sukėlėjas. Jei per savaitę sukvėpuoji ore banko kortelės dydžio mikroplastiko, tai kaip tai gali nepakenkti? O mikroplastikas patekęs į kraujoatkos sistemą atpažįstamas kaip virusas ar bakterija ir imuninė sistema reaguoja nuolat į tai. Jo iš ten neišvalysi. Blogiausia, kad nuo to niekur nebegali apsisaugoti, nes plastikas yra naudojamas visur. Net mūsų vandentiekio sistemoje yra plastiko. Net Evereste jo aptinkama. Todėl visokie turtingi ir perka iš šiaurės atgabentą vandenį, kur išgaunamas iš aisbergų sušalusio vandens, kuris virto ledu prieš visą tą pramonės revoliuciją ir plastiko naudojimą.
Bet visiškai prastai bus ateityje
Bet visiškai prastai bus ateityje
To mikroplastiko neišvalysi, nes jis nesuyra. Vadinasi jo tik kaupsis ir daugės. Gyvenimas tikrai pasunkės, nes vystysis daugiau ligų. Žmonijai kol kas rūpi tik vartotojiškumas. O visa kita dzin..
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų