TV3 žinių „Dienos komentare“ ekonomistas Nerijus Mačiulis atsakė, kaip gyvensime artimiausiu metu.
Kelintas mėnuo girdime, kad infliacija mažėja ir kai kurios kainos krenta. Ar tai reiškia, kad artimiausiu metu vėl gyvensime gerai?
Kainų fronte naujienos yra geros ir stebint mėnesinius pokyčius, jie nebėra tokie akis badantys, kaip matėme praėjusių metų viduryje. Kainos šiek tiek padidėjo, bet jau atsiranda tokių prekių ir paslaugų, kurių kainos nebedidėja ar net sumažėja. Žiūrint, pavyzdžiui, į žaliavų tendencijas, kiek nuo piko atpigo kviečiai, tai kainos sumažėjo maždaug trečdaliu, žaliavinio pieno kainos pastaraisiais mėnesiais pradėjo šiek tiek mažėti, transportavimo išlaidos iš Kinijos sumažėjo – atgabenti konteinerį kainuoja 80 proc. pigiau nei prieš metus.
Visos tos tendencijos parduotuvių lentynose turėjo atsispindėti jau iki šiol, tačiau tai nelabai matėsi, todėl, tikėtina, dabar tai bus akivaizdu. Turbūt viena iš pagrindinių priežasčių, dėl ko kainos nebegali didėti, tai, kad pradėjo mažėti mažmeninė prekyba – gyventojai nebeįperka daugelio prekių ir paslaugų.
Kada žmonės tai pajus?
To nematėme ilgą laiką, nes netrūko pirkėjų. Mažmeninė prekyba laikėsi aukštumose, net ir pakilus kainoms pirkėjų netrūko, todėl gamintojai ir pardavėjai nereaguodavo į tas pingančias žaliavas, atpigusias energijos kainos kai kuriuo atveju. Dėl to iš karto ir neatsispindėjo parduotuvių lentynose, tačiau gruodžio mėnesio statistika yra labai iškalbinga – mažmeninė prekyba, lyginant su tuo pačių laikotarpiu prieš metus, krito 6 proc., mažmeninė prekyba maisto produktais sumažėjo dešimtadaliu, o žiūrint į kai kurias elektronikos prekes – sumažėjo ketvirtadaliu.
Čia yra pats aiškiausias signalas, kad kai kuriems gyventojams jau yra per brangu ir būtent dėl to ir gamintojai, ir prekybininkai jau turės ieškoti, kaip sumažinti tas galutines kainas.
Ar tos kainos sumažės reikšmingai?
Kad kainų mažėjimas pasirodytų ryškiai – to reiškinio mes nesulauksime. Per daugiau nei 3 dešimtmečius nepriklausomos Lietuvos buvo tik 2 metai, kai kainos mažėjo, bet tam reikėjo labai rimto žaliavų kainų kritimo ir rimtos krizės, kada pakyla nedarbo lygis ir daliai gyventojų trūksta pinigų daugeliui pirmo būtinumo prekėms.
Tai žiūrint į žaliavų tendencijas, kol kas atpigusias energijos kainas, elektrą ir dujas, galima tikėtis, kad artimiausiu metu turėtume matyti kai kurių prekių, ypač maisto produktų, kurie labiausiai pabrango, kainų korekcijas, bet nebus taip, kad, jeigu pernai kainos pakilo 20 proc., tai šiemet nukris 10 proc.
Kai kurios prekės keliais procentais gali atpigti, bet tuo pačiu metu mes turime sparčiai augančius atlyginimus, todėl paslaugos ir toliau brangs, nes minimalus atlyginimas padidėjo 15 proc., tai mes prognozuojame, kad vidutinis darbo užmokestis šiemet didės beveik dešimtadaliu. Dėl to, atitinkamai, visos paslaugos, kurių sąnaudos yra darbo sąnaudos, ir toliau brangs.
Daugiau sužinokite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.