• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiekvieną savaitę daugybė lietuvių vyksta apsipirkti į Lenkiją. Daugelis pastebi, kad maisto produktai ir gėrimai ten daug pigesni nei Lietuvoje, ypač jeigu jiems dar taikoma nuolaida. Mūsų prekybos tinklai tikina, kad imasi priemonių mažinti maisto produktų kainas, kurios jau pasiekė ES vidurkį.

Kiekvieną savaitę daugybė lietuvių vyksta apsipirkti į Lenkiją. Daugelis pastebi, kad maisto produktai ir gėrimai ten daug pigesni nei Lietuvoje, ypač jeigu jiems dar taikoma nuolaida. Mūsų prekybos tinklai tikina, kad imasi priemonių mažinti maisto produktų kainas, kurios jau pasiekė ES vidurkį.

REKLAMA

Apie tai, kodėl Lietuvoje maistas nepinga, kai Lenkijoje – didžiulės nuolaidos, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja „Pricer.lt“ maisto krypties vadovas, kainų specialistas Petras Čepkauskas ir SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas.

Pone Povilauskai, matėme, kad lenkų prekybos tinklas „Biedronka“ paskelbė, kad mažins dalies produkcijos kainas beveik penktadaliu. Mūsų prekybos tinklai pasakė, kad to nedarys ir pas mus neįmanoma to padaryti, nes Lenkijoje ir Lietuvoje skiriasi mokestinė politika. Ką jūs manote, ar iš tiesų Lietuvoje kainos visada pasmerktos būti didesnėmis negu Lenkijoje?

T. Povilauskas: Reikia sulaukti faktų, kiek iš esmės, ką kalba „Biedronka“, yra tiesa, kiek infliacija per artimiausius mėnesius sumažės. Jeigu žiūrėsime į gegužės ir birželio mėnesių duomenis, tai Lietuvoje birželį maisto kainų mėnesinis pokytis buvo -0,2 proc. Lenkijoje buvo labai panašiai.

REKLAMA
REKLAMA

Kol kas sakyti, kad pastarųjų kelių mėnesių tendencijos yra Lenkijos naudai, na – taip nėra. Lietuvoje taip pat daugelio maisto produktų kainos liepos mėnesį yra sumažėjusios ir mes tikrai turėsime maisto kainų defliacija, nes tai yra primityvus sezoniškumas, agurkų kainos yra sumažėjusios, pomidorų taip pat.

REKLAMA

Aš nemanau, kad liepos mėnesio defliacija Lietuvoje bus kitokia nei Lenkijoje, o paskui pasižiūrėsime. Aišku, norėtume, kad maisto kainos pas mus grįžtų į tą lygį, koks buvo prieš du metus, bet to nebus. Tačiau žiūrint į artimiausius kainų pokyčius, tai daugelio maisto produktų kainų pokyčiai bus nuliniai arba šiek tiek mažesni, gali padidėti tik tų produktų, kuriems įtakos turi sausra. 

REKLAMA
REKLAMA

Pone Čepkauskai, bet gi visada Lenkijoje kainos buvo mažesnės ir vis tiek jie sugeba dar jas mažinti.

P. Čepkauskas: Taip, jos visą laiką buvo mažesnės ir dėl mokestinių dalykų, ir dėl masto ekonomikos, nes šalyje virš 30 milijonų gyventojų, o ne 3.

Ir taip, praeitais metais, kai buvo kainų krizė, lenkai sumažino pridėtinės vertės mokestį (PVM) iki nulio, bet ir tai tas PVM buvo 5 proc., tai nuo 5 proc. sumažinti iki 0 proc. nebuvo didelė problema.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabar mažina kainas tokioms prekėms kaip aliejui, grūdams, duonai, makaronams – tai šie produktai yra susiję su nupigusiomis žaliavomis. Vienas prekybos tinklas pradėjo tas kainas mažinti, tai ir kiti pasekė, nes Lenkijoje konkurencija yra didesnė. 

Pone Povilauskai, kai kilo elektros ir dujų kainos, tada prekybos tinklai ir iš esmės visi gamintojai aiškino, kad kainas jie yra priversti didinti, nes labai brangi energetika. Dabar energetikos kainos yra sumažėjusios, kodėl mes to nematome ir maisto kainose?

REKLAMA

T. Povilauskas: Na, tai yra verslo logika. Kol konkurencija nėra pernelyg aštri, tol per daug nereaguojama. Kas priverčia greičiau mažinti kainas? Tai dažniausiai būna konkurencija.

Turbūt ir perdirbėjai nenori mažinti kainų, nes reikia atsigriebti už praėjusius metus, mažmenininkai irgi stengiasi per daug neskubėti. Normalu, kad visose grandyse norima kuo ilgiau pratempti laiko ir uždirbti daugiau.

REKLAMA

Sakykite, pone Petrai, ar Lietuvoje tos maisto kainos kris sparčiau, ar jos laikysis?

P. Čepkauskas: Pagrindiniai naudos gavėjai – perdirbėjai, prekybininkai, valstybė – nėra suinteresuoti kainų mažinimu. Bus maksimaliai stengiamasi fiksuoti dabartinį esamą kainų lygį, plius infliaciją pora procentų.

Dabar sako, kad infliacija mažėja, bet mes matuojame su praeitų metų piku, kai maisto kainos šokinėjo ir pasiekė plius 30 proc. Bet jeigu sudėtume tris metus, tai sausio mėnesį mes turime maisto produktų infliaciją 44,8 proc. per tris metus, o birželio mėnesį mes turime 43,7 proc., tai yra fiksuojamas šitas lygmuo ir bandoma jį išlaikyti.

Kaip vėliau pasiskirstys vartotojai tarp gamintojų, tai iš šito verslas galvos apie tolimesnį elgesį, ar mažins kainas, ar laikys. Vienareikšmiškai teigti, kad čia ateis gėris ir bus mažinamos maisto kainos, negaliu ir to tikrai nebus. 

Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.

tv3.lt

Reik pirkt ko maziau , ir fsio , bet yra tokiu kur perka bet ka uz bet kiek nes mano ,kad turi saibu , man toks atrodo avinas , tave durina ir tau px , pvz angluose lietuvisku lt ledu kaina 1 svaras , lt 6 eurai tai cia tik begalvis gali pirkt
Nuvaziuokite i Lenkijos prekybos centrą stokrotka ( priklauso maximai) nei vienos masinos . O zinote kodel ? Nes maxima Lenkijoje bando ivesti Lietuvoje naudojamą metodą, kaivienas pabrangina prekes( be jokios rimtos priežasties) o kiti prie jo prisitaiko. Net lidlas Lietuvoje prisitaike prie brangių prekių. Bet Lenkijoje toks metodas neveikia. Todel stokrotka tures arba taikytis prie kitų, arba trauktis is Lenkijos
Viskas priklauso nuo valdzios priimamu sprendimu. Taip pat nuo "zurnalistu"...O kadangi korupcija pasieke auksciausia lygi, tai reikia laukti dar didesnio brangimo, nes suniukas pirstelejo...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų