Pokalbis su A. Avuliu – naujienų portalo „tv3.lt“ laidoje „Dienos pjūvis“.
Vienas iš pokyčių, numatomas jau artimiausiu metu, yra visuotinis NT mokestis. Teko girdėti, kad verslininkai dalyvauja diskusijose apie tai, koks jis turėtų būti ir išdėsto savo poziciją. Tačiau spaudoje jau mačiau, kad jūs sakote, jog ne visą laiką yra atsižvelgiama į jūsų argumentus ir kai kas yra neišgirstama. Ar galėtumėte įvardinti, kokie tie argumentai, kurie lieka neišgirsti?
Iš tikrųjų, NT mokestis kada nors bus – įstatymas bus priimtas arba dabar, arba vėliau. Daugelyje Europos šalių jis egzistuoja ir tai yra visuotinis mokestis. Mes visumoje pritariame tokio mokesčio įvedimui, pritariame įstatymui, bet su tam tikrom pataisom.
Viena iš jų buvo ta, kad jeigu NT mokestis yra visuotinis, tai jį turi mokėti visi. Tačiau šiuo atveju pateiktame įstatymo projekte yra numatyta, kad didžiausias NT valdytojas Lietuvoje to mokesčio nemokės.
Kas tas valdytojas?
Valstybė ir valstybės institucijos, kurios turi nemažai NT. Mes esame ne kartą pabaksnoję ir parodę, kur tas turtas yra ir jis nelabai reikalingas, įskaitant Seimo autoūkio garažą 500 metrų nuo Gedimino pilies. Kam reikalingas Seimo autoūkis, jei automobiliius jau nuomojasi iš kitų kompanijų? Tai mes tokius dalykus rodome, aiškiname, tačiau traukinys važiuoja, mūsų pasiūlymus ir patarimus kažin ar priims, nes kol kas panašu, kad nenorima atsižvelgti.
Tai kaip vyksta diskusija? Jūs tiesiog kviečiami pasisakyti, pasisakote ir viskas?
Viskas labai paprasta. Turi galimybę pakalbėti, bet toliau kiekvienas lieka prie savo nuomonės. Jeigu NT mokestis turėtų būti visuotinis, tai aš manau, kad jį mokėti turėtų visi – įskaitant ir paprastą žmogų, ir kompanijas. Na, o kodėl turėtų būti atleista valstybė, kuri nelabai efektyviai šiai dienai naudoja NT?
Noriu paklausti dėl šešėlio statybų versle. Tikrai dirbate teisėtai, bet matote, kad yra ir daugybė pažeidėjų. Kaip jūs vertinate situaciją? Ar ji gerėja? Ar pavyksta neteisėtai dirbančius ištraukti iš šešėlio?
Šiemet įsigaliojo skaidriai dirbančiojo kortelė. Aš manau, kad ji daug padėjo ir dar daug padės. Mano nuomone, visumoje situacija gerėja, nes tai, kas buvo prieš 10 ar 20 metų, dabar yra visiškai pasikeitę.
Čia mums turbūt reikėtų spręsti dar ir kitus klausimus, kurie susiję su tuo, kad yra didžiulis darbo jėgos trūkumas. Kai trūksta darbo jėgos, tai kai kurios kompanijos gali eiti ir į tam tikrus pažeidimus vien vardan to, kad prisitrauktų žmones. Yra dalis darbininkų, kurie nenori dirbti legaliai. Jie turi tam tikras priežastis, kai kurie nenori mokėti alimentų savo šeimos nariams, ar turi bėdų su anstoliais ir taip toliau. Jie tiesiog nenori. Kai trūksta darbo jėgos, būna pasirinkimas – ar vis dėlto daryti mažiau, bet skaidriai ir gerai, ar padaryti daugiau, bet pasinaudojus tais ne visai skaidriai dirbančiais žmonėmis.
Čia ir būtų mano prašymas ir palinkėjimas, kad vis tik mes turėtume sąlygas įsivežti darbo jėgos, ją forminti legaliai, oficialiai ir tada mes turėtume dar mažesnį spaudimą. Dabar mes patiriame spaudimą – trūksta darbo jėgos, trūksta darbininkų ir ką daryti? Darbus gi reikia atlikti. Visi nori, kad būstai būtų mažesne kaina, o ne aukštesne. Ir mes to norime. Bet kaip tai padaryti?
O iš kur galima atsivežti darbo jėgos?
Šiai dienai didžiausias darbo jėgos tiekėjas yra Baltarusija. Ukraina šiuo metu yra aprimusi ir užsidariusi. Taip pat pastebime, kad daug darbo jėgos atvažiuoja iš Gruzijos, iš egzotiškų šalių. Bet pagrindinis darbo jėgos šaltinis Lietuvoje kol kas yra Baltarusija. Čia mums reikėtų spręsti tą klausimą lanksčiau, jeigu norime, kad nereikėtų kiekvieną mėnesį didinti atlyginimų.
Kiekvienais metais matome, kaip didėja statybos darbų kainos. Ir jos didėja ne tik dėl to, kad brangsta žaliavos, jos didėja dėl to, nes mums labai trūksta darbo jėgos.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Lietuviams mokėkite žmogiškas algas ir nebus problemos.