• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyriausybė pritarė šildymo kompensacijoms iš karto šešiems mėnesiams, o ne trims, kaip yra dabar. Jei pritars Seimas, dėl šildymo kompensacijų gyventojai galės kreiptis jau rugsėjo pabaigoje. Tačiau sparčiai brangsta ne tik šildymas, bet ir elektra ir net maisto produktai.

Vyriausybė pritarė šildymo kompensacijoms iš karto šešiems mėnesiams, o ne trims, kaip yra dabar. Jei pritars Seimas, dėl šildymo kompensacijų gyventojai galės kreiptis jau rugsėjo pabaigoje. Tačiau sparčiai brangsta ne tik šildymas, bet ir elektra ir net maisto produktai.

REKLAMA

Tačiau buvęs Lietuvos premjeras Gediminas Vagnorius skatina nepanikuoti ir netiki, kad kainos gali kilti dar daugiau, nei pakilo dabar.

Pokalbis su buvusiu premjeru – TV3 žinių „Dienos komentare“.

Vyriausybė pritarė šildymo kompensacijoms ne 3, o 6 mėnesiams. Tos kompensacijos bus ne tik pensininkams, bet ir žemesnes ir vidutines pajamas gaunantiems gyventojams. Kaip jūs manote, kiek tai padės žmonėms?

Bet kuriuo atveju, tai yra tradicinės priemonės ir jos kažkiek padės. Bet ko aš pasigendu. Jeigu turime infliaciją, tai yra visuotinai priimta, kad jos metu reikia automatiškai kompensuoti pasekmes. Turime eurą, kurio mes nevaldome, ir infliacijos mes nereguliuojame, tai reikia atstatyti pažeistas proporcijas.

REKLAMA
REKLAMA

Manyčiau, kad ypač šitokiu laikotarpiu turėtų būti kiekvieną ketvirtį automatiškai indeksuojami visi baziniai rodikliai. Ne didinami, o indeksuojami patirtos infliacijos dydžiu – ir bazinė alga, ir minimali mėnesinė alga, ir bazinė pensija, ir visi kiti socialiniai rodikliai pašalpom mokėti. Tada gal reikėtų turėti mažiau specifinių priemonių, kaip kompensuoti šilumą ir kitus dalykus. Čia mano patarimas.

REKLAMA

Bet šiuo metu yra keli veiksniai. Infliacija yra vienas, bet yra ir kylančios elektros kainos, artėja šildymo sezonas. Kaip daryti šitoje vietoje?

Turime pripažinti, kad nuo mūsų, nuo Lietuvos, mažiukės dalies euro zonoje, infliacija nepriklauso. Pritariu Vyriausybei, kuri atsisakė to populizmo ir nepasidavė spaudimui neva reguliuoti infliaciją, kai žinome, kad mes nevykdome monetarinės politikos. Aišku, mes galime vieną kartą sumažinti kokį nors mokestį, bet nuo to infliacija nesumažės. Ji atsistos ir toliau važiuos. Tai Vyriausybė gerai padarė, atsilaikė nuo populizmo.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat mes nelabai galime reguliuoti ir elektros kainą. Bent jau tol, kol yra ta birža.

Žiema artėja, šildymo sezonas ant nosies. Kaip jūs manote, kokia žiema laukia visų mūsų, o ypač mažesnes pajamas gaunančių žmonių? Jau nekalbant apie elektros ir šildymo kainas, sako, kad ir geriamas vanduo brangs, maisto kainos taip pat kyla. Kas mūsų laukia?

Netikiu, kad pakils daugiau, negu pakilo dabar. <...> Aš tikrai nepanikuočiau ir nekurčiau kokių nors tragedijų. Nieko baisaus jau neįvyks. Viskas, kas baisiausia, jau įvyko. Dujos pakilo 10 kartų, elektra – 6 kartus. Manau, kad nereikia panikuoti, bet galvoti, kaip padėti išgyventi socialiai remtiniems ir mažas pajamas gaunantiems.

Bet neturėtų būti daromi proginiai dalykai – vieną kartą už elektrą, kitą kartą už šilumą. Bet tiesiog nuolatinis mechanizmas, kad žmonės jaustųsi patogiau ir žinotų, kad jeigu infliacija pakils, aš kitą ketvirtį gausiu daugiau.

Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.

Anekdotas. Pesimistas sako: - nu jau blogiau negali būti, nu jau blogiau negali būti.
Prieina optimistas ir sako: - gali, gali!
Leisim naujo nominalo eurines vagnorkes?
Jo, kai infliacijos profas aiskina, kad reikia nepanikuoti - tai skamba labai blogai. Gelbėkitės kas galite, trumpai sakant.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų