Dalinimosi daiktais aikštelės operatorius Artūras rodo kelių dešimčių kvadratinių metrų patalpas. Taip atrodo pirmoji šalyje dalinimosi naudotais, bet dar gerais daiktais aikštelė, kuri duris atvėrė pernai vasarą. Dabar čia sunku apsisukti.
Dalinimosi aikštelės sostinėje operatoriai sako, kad visi šioje patalpoje esantys daiktai čia atsirado praktiškai per pastarąją savaitę. Čia galima rasti įvairių daiktų, pavyzdžiui, taburečių komplektą. Kėdės dar neišklerusios, šiek tiek senamadiškos, bet dar puikiai gali tarnauti. Taip pat yra įvairiausių daiktų kūdikių auginimui, maitinimo kėdutės ir vežimėliai, kurie gerai atrodo, nėra nudėvėti.
Pernai birželį tokia aikštelė sostinėje buvo pirma ir vienintelė – šiandien jų jau 16. Panašu, kad galimybė vieniems atsikratyti dar gerų daiktų, o kitiems susirasti reikalingų – pasiteisino. Vien per vasarį Vilniuje atsirado 4 naujos dalinimosi stotelės prie stambių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių. Šioje – seniausioje – per dieną apsilanko ir 60, ir 70 žmonių.
„Būna ir veikianti (buitinė technika – aut. past.), tai mes iš karto žmogaus stengiamės klausti, ar ji dar gera, ar tinkama naudojimui, tada stengiamės dėti taip, kad žmonės galėtų apsižvalgyti ir kažką pasiimti“, – sako aikštelės operatorius Artūras Katkovskis.
Jau kita aikštelė – sostinės Pilaitės rajone. Viena populiariausių, todėl iš čia greitai dingsta daiktai, ir taip pat staigiai pasipildo naujais:
„Va čia pasiėmiau „Mind Your Business“ pasiskaityt. Čia kažkokia verslo kalbos mokymo knyga. Ir anatomija žmogaus. Pažiūrėsim, paskaitysim. Ir radom, va, kaip tik minti dviratį naminį. Pasportuosim.“
„Yra knygų būrelis, kiekvieną ketvirtadienį pasiima maišelį knygų, kitą ketvirtadienį atneša atgal. Arba tas pačias ar kitas ir jie keičiasi knygomis, yra tokie žmonės. Yra indai – labai keista, kai žmonės atneša savo maišelį indų, o kitus indus susikrauna ir išsineša. Daug yra atvejų, kai atvažiuoja žmogus ir sako: vat, atsikraustė močiutė iš užsienio, turi kambarį, ir nieko jame neturi. Duokit ką galit – fotelį, lovą, stalą, sekciją… ką nors“, – pasakoja savanorė Marija.
Per dieną, pasak savanorės, vien šioje aikštelėje atsiranda 20 naujų stambesnių daiktų ir tiek pat iš jos žmonės gali išsivežti:
„Ką tik išsivežė treniruoklį vieną. Praėjusią savaitę vienas žmogus pasiėmė jį, sutvarkė, mamai paruošė, tikrai jis buvo baisesnės būklės. Sutvarkė, sujungė laidus, baterijas įdėjo, viską paruošė ir mama nusprendė, kad ne – ji tikrai nedirbs šituo klausimu. Ir jis parvežė jį šiandien, tiesiog kažkas kitas pasiėmė.“
Vilniaus apskrities aplinkos tvarkymo centras skaičiuoja, kad per kiek daugiau nei pusmetį dalinimosi aikštelėse naujus namus rado per pusšimtį tonų vien stambių daiktų, smulkmenos net neskaičiuojamos.
„Tai tie stambieji daiktai – jų iš viso mes skaičiuojame, kad buvo 3000. Tiek stambių daiktų atrado naują šeimininką. Čia šitame skaičiuje nėra visokiausių smulkmenų, nėra knygų, nes jų yra daug. Tiesiog jas suskaičiuoti sudėtinga ir per didelė našta. Iš esmės tai yra apytiksliai skaičiuojant, mes nesveriam daiktų, bet apytiksliai skaičiuojant, tai yra apie 60 tonų daiktų“, – teigia Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro direktorius Tomas Vaitkevičius.
Tai yra per tuziną pilnų sunkvežimių daiktų, kurie galėjo tiesiog atsidurti sąvartynuose. Planuojama, kad po metų Lietuvoje tokių aikštelių jau bus per 20. O netrukus jose žmonės galės rasti ir daugiau drabužių. Nežinia tik, kaip į tai sureaguos dėvėtų drabužių verslas.