Penktadienį socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, finansų ministrė Gintarė Skaistė pristatė priemones, kaip gyventojams bus padedama dėl išaugusių kainų.
„Vyriausybė teikia daugiau kaip 2 mlrd. eurų vertės paketą. Šiuo metu norime sustiprinti gyventojų perkamąją galią“, – kalbėjo G. Skaistė.
Anot jos, bus didinamos pensijos, kitos išmokos, kompensuojamos energetikos išteklių kainos gyventojams ir verslui.
G. Skaistės teigimu, taip pat bus greitinamas perėjimas prie atsinaujinančių energijos šaltinių.
Ministrės teigimu, dėl Rusijos karo prieš Ukrainą visame pasaulyje padidėjo energetikos produktų kainos. Dėl neapibrėžtumo, lėtės Lietuvos ekonomikos augimas, ne taip greitai taisysis padėtis darbo rinkoje.
G. Skaistė pristatė Finansų ministerijos prognozes, pagal kurias kainų augimas šiemet bus gerokai greitesnis, tačiau kitąmet esą turėtų sulėtėti.
Ministrė pripažino, kad Vyriausybės siūlomi sprendimai „bus labai brangūs“, tačiau jų nepriėmus padėtis būtų blogesnė.
Kiek augs pensijos ir algos
Siūlomos priemonės apims tris sritis: energetikos kainų šoko amortizavimo, gyventojų pajamų didinimo ir energetinės nepriklausomybės stiprinimo.
Pirmai sričiai, t.y. kainų kompensavimui planuojama skirti iki 570 mln. eurų. Verslui šioje srityje būtų skirti iki 120 mln. eurų.
Virš 300 mln. bus skirta gyventojų pajamų didinimui. Senatvės pensijas žadama papildomai kelti 5 proc. Vidutiniškai pensijos dėl to augtų 24 eurais per mėnesį.
Taip pat atgaline data siūloma didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį iki 540 eurų (dabar 460 eurų). Uždirbantiems minimalią algą pajamos į rankas dėl to padidėtų 16 eurų.
Be to, žadama kelti ir valstybines, šalpos pensijas.
Didinant energetinę nepriklausomybę, žadama išleisti 677 mln. eurų, kurie būtų skirti renovacijai, saulės elektrinių įrengimui ir kt.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė M. Navickienė pasakojo, kad nuo birželio bus didinamos mažiausios išmokos.
Nuo šių dydžių priklauso vadinamieji vaiko pinigai ir kitos išmokos. Vaiko pinigai didėtų iki 80,5 euro.
Kita vertus planuojama didinti ir šalpos pensijų, tikslinių kompensacijų bazę, valstybės remiamų pajamų dydį.
Statistikos departamento duomenimis, išankstinis metinės (2022 m. kovą, palyginti su 2021 m. kovu) infliacijos įvertis sudaro 15,6 proc.
Metinei infliacijai daugiausia įtakos turėjo būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro prekių ir paslaugų, maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų, transporto prekių ir paslaugų kainų padidėjimas.
Taip pat žiūrėkite pokalbį apie augančias kainas su ekonomistu Nerijumi Mačiuliu:
Eik tu sau ! Šimonyte, grižk į buhalteriją dirbt, nes Seime šikną pasodinus kaip skaičiuot jau pamiršai...