Jų teigimu, naujose vaistinėlėse atsiras 5 naujos priemonės ir naudojimosi taisyklės, su kuriomis reikėtų atidžiai susipažinti. Specialistai paaiškino, kaip naudotis turniketu bei gaivinimo kauke ir pridūrė, kad apie tai bus galima pasikonsultuoti vaistinėse.
Pašnekovai pabrėžė, kad senos sudėties vaistinėlėmis jau nebeprekiauja. Vaistinių asortimente galima rasti keletą skirtingų naujų pirmos pagalbos rinkinių – skiriasi gamintojai ir kainos. Atstovai tikina, kad jų turi pakankamai, tačiau laukti paskutinės dienos nerekomenduoja.
Vaistininkai įvardijo, kad naujos vaistinėlės vairuotojams atsieis nuo 35 iki 46 eurų, o atskiros jų dalys kainuoja nuo 0,29 iki 17,59 euro.
Kuo naujoji vaistinėlė skirsis nuo senosios?
„Mano vaistinė“ vaistininkas Tautvydas Endriukaitis prisimena, kad pirmą kartą paskelbus apie atnaujintą pirmosios pagalbos vaistinėlės turinį, kilo nemenkas ažiotažas. Stropiausi vairuotojai suskubo įsigyti trūkstamas komplekto dalis, tačiau visiems jų nepakako.
„Pokyčių terminas buvo atidėtas gan ilgam. Tai leido pasiruošti tiek mums, tiek kitiems prekybininkams ir panašu, kad daugiau atidėliojimų nebus.
Visiems vairuotojams patariame savo autotransporto priemonėse susirasti vaistinėles, nupūsti dulkes, jas atverti ir įdėmiai patikrinti turinį, dabar pats geriausias metas“, – kalbėjo specialistas.
Jis įvardijo, kad seną vaistinėlės komplektą sudarė 8 dalys:
- sterilūs įvairaus dydžio pleistrai;
- ruloninis pleistras;
- nesterilūs tvarsčiai;
- palaikomieji trikampio formos tvarsčiai;
- pirmosios pagalbos žirklės;
- specialios antklodės, skirtos paguldyti ar apkloti nukentėjusį;
- sterilūs žaizdų tvarsčiai;
- pirmosios pagalbos atmintinė.
T. Endriukaitis paminėjo, kad naujosios vaistinėlės papildytos dar 5 priemonėmis:
- sterilus spaudžiamasis tvarstis;
- vienkartinės medicininės pirštinės;
- vienkartinės apsauginės plėvelės arba pirmos pagalbos gaivinimo kaukės dirbtiniam kvėpavimui atlikti;
- vienkartiniai šalčio maišeliai;
- turniketai, skirti gausiam kraujavimui stabdyti.
„Tiesa, jeigu pirmosios pagalbos vaistinėlė įsigyta nuo 2019 m., pirkėjui tereikės papildomai įsigyti dar du turniketus, o visos kitos reikalingos priemonės vaistinėlėje jau turėtų būti.
Palyginę savo vaistinėlės turinį su šiuo sąrašu, žinosime, ką daryti toliau. Jei vaistinėlė nėra pernelyg sena, rekomenduojame įsigyti trūkstamus „ingredientus“. Tačiau laikas bėga, viskas sensta, sterilios priemonės praranda sterilumą, kaupiasi dulkės ir pan. Jei vaistinėlė išties sena, geriau tiesiog įsigykime naują ir bus ramu“, – atkreipė dėmesį pašnekovas.
Vaistinėlės iš turgaus ar perpardavinėtojų gali būti pavojingos
Vaistinių atstovai atkreipė dėmesį, kad senos sudėties vaistinėlių prekyboje jau nebėra.
„Prieš 3 metus sveikatos apsaugos ministrui išleidus atitinkamą įsakymą, ruošėmės pokyčiams ir atnaujinome pirmosios pagalbos rinkinių asortimentą.
Daugelis internetinės „Mano vaistinės“ klientų, kurie pastaruoju metu užsisakė pirmuosius pagalbos rinkinius, juos gavo atnaujintus“, – nurodė vaistinės atstovas.
„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Giedrė Tautkevičienė apibendrino, kad naująjį vairuotojų pirmosios pagalbos rinkinį sudarys:
- 10 vnt. sterilių pleistrų;
- pleistras rulonėlyje;
- sterilus spaudžiamas tvarstis;
- 5 vnt. nesterilaus tvarsčio;
- 2 vnt. prilaikomojo trikampio formos tvarsčio;
- pirmos pagalbos žirklės;
- 2 vnt. specialios antklodės;
- 10 vnt. sterilių žaizdų tvarsčių;
- 4 vnt. vienkartinių pirštinių;
- 2 vnt. pirmosios pagalbos kaukių gaivinimui;
- 2 vnt. vienkartinių šalčio maišelių;
- 2 vnt. turniketų;
- pirmosios pagalbos teikimo aprašymas, turniketo naudojimo taisyklės.
Vaistinių tinklo „Benu“ rinkodaros ir komunikacijos vadovė Rita Šelekaitė-Ivaškevičienė nurodė, kad vaistinėlėje turėsiantį būti pirmosios pagalbos teikimo aprašymą arba atmintinę, turniketo naudojimo taisykles galima rasti čia.
T. Endriukaitis įvardijo, kad internetinės vaistinės asortimente yra keletas gamintojų pirmosios pagalbos vaistinėlių, kuriose šiek tiek skiriasi gamintojai bei kaina, tačiau jos visos bus tinkamos.
Bendrovės „Nemuno vaistinė“ generalinė direktorė Aušra Budrikienė taip pat nurodė, kad šiuo metu visose „Camelia“ vaistinėse bei vaistinėje internete siūlomos kelios skirtingų gamintojų vaistinėlės, kurios atitinka naują įsakymą.
O G. Tautkevičienė atkreipė dėmesį, kad kai kurie gyventojai bando gudrauti ir sutaupyti vaistinėlių ieškodami turguose ar pas perpardavinėtojus internete.
Ji pažymėjo, kad pirmosios pagalbos rinkiniuose esančios medicinos priemonės turi būti paženklintos privalomu atitikties ženklu CE. Jis patvirtina, kad medicinos priemonės pagamintos laikantis nustatytų saugos reikalavimų, atliktos būtinos atitikties vertinimo procedūros, o pati priemonė yra saugi.
„Tokios ženklo neturinčios priemonės gali būti ne tik nenaudingos, bet ir pavojingos sveikatai“, – teigė vaistininkė.
Vaistinėlės ir atskirų jos dalių kainos: siekia 46 eurus
Vaistinių tinklo „Benu“ atstovė atkreipė dėmesį, kad vienkartiniai šalčio maišeliai, turniketai ir vienkartinės apsauginės plėvelės / pirmos pagalbos gaivinimo kaukės yra vienkartinės priemonės, kurias panaudojus, vairuotojai privalės vėl nusipirkti ir papildyti savo vaistinėles.
„Kiekvienos iš šių prekių pasirinkimas labai įvairus – viskas priklauso nuo gamintojo, medžiagų ir kitų objektyvių sąlygų, kurios turi įtakos galutinei kainai“, – nurodė R. Šelekaitė-Ivaškevičienė.
„Gintarinės vaistinės“ atstovė nurodė, kad naujų vaistinėlių kainos prasideda nuo 34,95 euro. Perkant atskirai, turniketo kaina prasideda nuo 17,59 euro, šalčio maišelio – nuo 1,09 euro.
„Eurovaistinės“ komunikacijos vadovė Rolanda Lipnevičiūtė įvardijo, kad sukomplektuota naujos sudėties pirmos pagalbos vaistinėlė kainuoja 45,99 euro.
Ji pridūrė, kad gyventojai vaistinėse gali patys susikomplektuoti savo vaistinėlę atskirai įsigyjant reikalingas medicinines priemones arba papildyti jau naudotą vaistinėlę.
„Camelia“ vaistinių atstovės teigimu, naujos sudėties pirmosios pagalbos rinkinio kaina vaistinėse svyruoja nuo 40 iki 45 eurų.
Anot A. Budrikienės, pagrindinės trys papildomos priemonės, kurios privalomos naujos sudėties pirmosios pagalbos rinkiniuose:
- turniketas stipriam kraujavimui galūnėse stabdyti kainuoja apie 15 eurų;
- šaldantis kompresas kainuoja apie 2,5 euro;
- vienkartinė kaukė dirbtiniam kvėpavimui atlikti kainuoja apie 1,5 euro.
„Mano vaistinė“ atstovas T. Endriukaitis nurodė, kad šiuo metu pirmosios pagalbos vaistinėlių rinkiniai internetinėje vaistinėje kainuoja nuo 38 eurų.
Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad panaudojus vienkartines pirmosios pagalbos priemones, vaistinėlę būtina papildyti naujomis: „Šito nevalia atidėlioti, kad atsitikus eismo įvykiui ar patikrinus policijos pareigūnui netektų nukentėti.“
Jis įvardijo reguliarias šių produktų kainas internetinėje „Mano vaistinėje“:
- turinketas – 11,99 euro;
- vienkartinis ledo maišelis – 1,69 euro;
- ruloniniai pleistrai – nuo 1,39 euro;
- sterilūs įvairių dydžių pleistrai – nuo 0,42 euro;
- nesterilus tvarstis nuo 0,29 euro;
- speciali antklodė, skirta paguldyti ar apkloti nukentėjusįjį 1,69 euro;
- vienkartinės medicininės pirštinės nuo 0,58 euro.
Vaistininkas pridūrė, kad kai kurių atskirų priemonių šiuo metu gali jau trūkti, tačiau numatomas jų poreikis, todėl tam yra ruošiamasi.
Įsigyti ragina jau dabar – nespėjus grės baudos
Vaistinių atstovai ragina nedelsti ir naujos sudėties vaistinėlėmis pasirūpinti iš anksto – geriausia jau dabar. Kitu atveju gali tekti laukti eilėse.
„Gintarinės vaistinės“ vaistininkės teigimu, naujos komplektacijos vaistinėlių netrūksta, tad jų turėtų pakakti visiems norintiems jas įsigyti.
Vis tik ji pataria šio pirkinio neatidėlioti birželio 30-ajai, kad netektų stovėti eilėse, jaudintis, ar vaistinėlių pakaks.
„Už netinkamą pirmosios pagalbos rinkinį ar vaistinėlės neturėjimą transporto priemonėje vairuotojams bus taikoma administracinė atsakomybė – bauda nuo 10 iki 12 eurų“, – pabrėžė pašnekovė.
Vaistinių tinklo „Benu“ atstovė patikino, kad gegužės pirmomis dienomis naujojo tipo vaistinėlės jau pristatytos į sandėlius: „Su tiekėjais bendraujame ir, esant poreikiui, užsakysime papildomai – tam jokių trikdžių kol kas nematome.“
R. Šelekaitės-Ivaškevičienės teigimu, atnaujinti savo automobilių vaistinėles vairuotojai turi dar beveik 2 mėnesius, tačiau ji rekomenduoja nedelsti ir šio pirkinio nepalikti paskutinei minutei.
„Pasiruošę iš anksto gyventojai galės jaustis ramiai ir be papildomo rūpesčio mėgautis vasara.
Tai padės išvengti ir „butelio kaklelio“, kai visi suskumba vienu metu įsigyti tą pačią prekę – tiek naujosios komplektacijos vaistinėlę, tiek numatytas papildomas priemones senajai vaistinėlei, jei pastarosios galiojimo laikas nepasibaigęs“, – kalbėjo pašnekovė.
Turniketo ir gaivinimo kaukės naudojimas
Pasak „Gintarinės vaistinės“ atstovės, vos nusipirkus vaistinėlę, prieš ją padedant į automobilį geriausia būtų atidžiai perskaityti pirmosios pagalbos teikimo aprašą ir instrukciją, kaip naudotis rinkinyje esančiomis priemonėmis.
G. Tautkevičienė atkreipė dėmesį, kad šiuo klausimu galima pasikonsultuoti ir vaistinėje.
„Vis dar dažniausias klausimas, kurį tenka išgirsti – kaip naudotis turniketu. Visų pirma, jis skirtas stabdyti stipriam arteriniam kraujavimui iš galūnės, tai vienkartinė priemonė – tad panaudojus, jo negalima dėti atgal į vaistinėlę“, – pasakojo vaistininkė.
Jos teigimu, jei uždėjus keletą tvarsčių ir stipriai prispaudus, kraujas nesisunkia, turniketas nėra reikalingas. Jis turėtų būti dedamas tik tada, kai yra intensyvus, nesustabdomas kraujo tekėjimas – turniketas skirtas naudoti tik ant kojų arba rankų.
Vaistininkės aiškinimu, turniketas dedamas maždaug 5–7 cm. virš žaizdos, nenuvelkant nuo sužalotojo viršutinių drabužių. Tai padarius, turniketo lazdelę reiktų sukti taip, kad sustotų kraujavimas iš žaizdos ir toje vietoje nebūtų jaučiamas pulsas.
Jei kraujavimas nesustoja – galima dėti ir antrą turniketą. Labai svarbu pažymėti turniketo uždėjimo laiką tam numatytoje vietoje ir jo nenuimti, kol į nelaimės vietą neatvyks greitosios medicinos pagalbos medikai.
Anot G. Tautkevičienės, jeigu streso akimirką pasimiršo tam tikri niuansai, paskambinus greitajai pagalbai ir laukiant paramedikų, galima paprašyti priminti, kaip teisingai suteikti pirmąją pagalbą.
Vaistininkė nurodė, kad pirmosios pagalbos kaukė gaivinimui į pagalbą pasitelkiama, kuomet žmogus nekvėpuoja ir yra be sąmonės.
„Gaivinimą reikėtų pradėti nuo drabužių atlaisvinimo ir sužalotojo krūtinės apnuoginimo, tuomet būtina susirasti vietą, kur susikerta krūtinkaulis ir speneliai bei pradėti gaivinimą spaudžiant būtent tą tašką 30 kartų.
Po jų atliekami 2 įpūtimai, kuriems ir reikia naudoti pirmosios pagalbos gaivinimo kaukę. Šių veiksmų eigą reikia kartoti tol, kol žmogus atgaus sąmonę arba į įvykio vietą atvyks medikai“, – pažymi „Gintarinės vaistinės“ atstovė.
Kitu atveju nebuna. Niekas tau tos vaistineles neieskos. Ir nenores buti patrauktas atsakomyben uz blogai suteikta med. Pagalba.