Seimas penktadienį po svarstymo pritarė Užimtumo įstatymo pataisoms: už balsavo 64 Seimo nariai, o susilaikė septyni.
Komiteto narys valstietis Tomas Tomilinas sakė, kad pakeitimais „taisoma skriauda ir socialinis neteisingumas didelei kaimo žmonių grupei“.
„Kai buvo teikiama kovidinė pagalba savarankiškai dirbantiems, apsisprendėme dėl modelio, koks bus taikomas savarankiškai dirbantiems gelbėti ir, deja, bet smulkūs ūkininkai, skirtingai nuo stambesnių, į tos pagalbos priemones tiesiog nepateko“, – teigė jis.
Maždaug 30 tūkst. ūkininkų, kurie neturi pajamų iš darbo santykių arba yra užregistravę bedarbiais, siūloma mokėti vienkartinę 200 eurų išmoką. Anksčiau jiems siūlyta mokėti po 200 eurų už du pirmus karantino mėnesius.
Už visus tris karantino mėnesius po 200 eurų subsidijos pasiektų 9 tūkst. ūkininkų, kurie turi darbą ir gauna pajamų, bet ne daugiau kaip minimalią algą. Anksčiau siūlyta šiems ūkininkams mokėti šias subsidijas penkis mėnesius.
Subsidijos būtų mokamos ūkininkams, kurių ūkis ne didesnis nei 4 ekonominio dydžio vienetai (EDV), būtų deklaravę pasėlius arba turėtų bent vieną sąlyginį gyvulį, gyventų kaime. 4 EDV nesiekiančiame ūkyje gali būti iki 11 melžiamų karvių arba auginama iki 17 ha kviečių, jų pajamos per metus negali viršyti 8,7 tūkst. eurų, o pelnas – 4,8 tūkst. eurų. Tokie ūkininkai atleisti nuo „Sodros“ mokesčių, bet moka privalomojo sveikatos draudimo įmokas.
„Sodros“ duomenimis, 2018 metais buvo beveik 152 tūkst. mažesnių nei 4 EDV ūkininkų, pusė jų buvo pensininkai.