Darbo skelbimų ir karjeros portalo „CVonline“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė sakė, kad įprastai sezoninių darbuotojų paieška suaktyvėja balandžio mėnesį, ypač antroje jo pusėje.
„Šiandien sezoniniams darbuotojams skirti pasiūlymai skaičiuojami dešimtimis, o tarp jų vyrauja pasiūlymai dirbti gamybos, prekyboje, žemės ūkio, turizmo, viešojo maitinimo, klientų aptarnavimo sektoriuose. Pavyzdžiui, darbui Marijampolėje ieškomas apželdinimo darbininkas, jam siūlomas 1136–1400 eurų atlyginimas ant popieriaus.
Mažmeninės prekybos tinklas darbui Šventojoje ieško pamainos vadovo. Atlyginimas 1050–1490 eurų neatskaičius mokesčių. Kita mažmeninės prekybos įmonė sezoniniam darbui Druskininkuose ieško pardavėjo. Atlyginimas siekia 915–1200 eurų neatskaičius mokesčių. Kovai su Sosnovskio barščiais reikalingas darbininkas, kuriam siūlomas 670–1570 eurų atlyginimas ant popieriaus“, – vardijo darbo paieškos specialistė.
Užsienyje atlyginimai didesni?
Anot Karavaitienės, yra keletas darbo pasiūlymų ir sezoniniams darbams užsienyje.
„Atlyginimai užsienyje didesni. Štai siūlomas sezoninis darbas Airijoje pagalbiniams darbuotojams. Atlyginimas siekia 2730–4030 eurų neatskaičius mokesčių.
Įdarbinimo įmonės „Emigra“ vadovė Agnė Bureikė pasakojo, kad darbuotojams siūlomi atlyginimai priklauso nuo darbo pobūdžio ir šalies.
„Kipre atlyginimas siekia nuo 800 iki 1100 eurų į rankas. Taip pat šiems darbuotojams nemokamai yra suteikiamas apgyvendinimas ir dažnu atveju maitinimas. Aptarnavimo srityje Nyderlanduose atlyginimas yra didesnis ir siekia 1700–1800 eurų į rankas. Tačiau nuo šitos sumos dažnai reikia susimokėti už būstą. Jis gali atsieiti nuo 100 iki 400 eurų.
Žemės ūkyje atlyginimai siekia 10,5 eurų už valandą su mokesčiais“, – skaičiavo A. Bureikė.
Jos teigimu, sezoniniai darbai užsienyje šiuo metu siūlomi arba žemės ūkyje, arba viešbučiuose, aptarnavimo srityje.
„Šiuo metu darbdaviai jau ieško darbuotojų viešbučiuose Kipre, Graikijoje ir Olandijoje. O žemės ūkyje darbo pasiūlymų kol kas turime tik Olandijoje.
Dažniausiai žmonės ieško darbų vasarai nuo birželio iki rugsėjo mėnesio. Tačiau ne visi darbdaviai sutinka įdarbinti tik 3 mėnesiams, jie nori, kad žmonės dirbtų visą sezoną, dažniausiai iki spalio mėnesio. Tad dabar darbo ir ieško tie žmonės, kurie gali išvykti dirbti jau dabar. O kiti gyventojai, ieškantys darbo tik vasarai, pas mus kreipiasi šiek tiek vėliau“, – pasakojo įmonės vadovė.
Užsienyje ne visur reikalinga darbo patirtis
Anot A. Bureikės, aptarnavimo srityje dirbantys darbuotojai turi mokėti anglų kalbą, darbo patirtis privalumas.
„Tuo metu nekvalifikuotiems darbuotojams žemės ūkyje reikalavimų nėra. Svarbu, kad žmogus būtų motyvuotas ir lankstus darbo grafiko atžvilgiu. Sezono metu darbo valandos dažnu atveju yra ilgesnės nei įprastos 8 val. per dieną.
Kai kurie darbdaviai apmoka darbuotojų kelionę. Pavyzdžiui, Kipre viešbučio savininkai apmoka tiems darbuotojams, kurie išdirba visą sezoną, jiems kartu su paskutiniu atlyginimu kompensuojamos ir atvykimo išlaidos“, – pasakojo A. Bureikė.
Pasak jos, kiekvienais metais klientų ratas keičiasi, vis kiti žmonės ieško darbo užsienyje.
„Taip pat gauname informacijos, kad darbdaviai Nyderlanduose yra pasirengę į darbą priimti ir karo pabėgėlius iš Ukrainos. Tik, ko gero, patiems ukrainiečiams dar reikia laiko suvokti savo galimybes. Turbūt dauguma nežino, kad gali iš Lietuvos vykti dirbti ir į kitą šalį. Tačiau galimybių išvykti dirbti į užsienį jiems yra“, – tikino įmonės vadovė.
Kaime sezoninių darbų atlyginimai nedideli
Laikino ir trumpalaikio įdarbinimo agentūros „Biuro“ vadovas Jurgis Kovas pasakojo, kad sezoniniai darbai kai kuriose įmonėse prasidėjo dar žiemos pabaigoje, pavyzdžiui ledų gamyboje.
„Vaisvandenių ir alaus gamintojai taip pat pradeda sezoninių darbuotojų paiešką kovo–balandžio mėnesiais. Šiek tiek vėliau atsiranda sezoniniai darbai pieno pramonėje, kai karvės iškeliauja į ganyklas. Panašiu metu t. y. gegužės mėnesį sezoniniam darbui papildomų darbuotojų ieškos kavinės ir viešbučiai bei kaimo turizmo sodybos. Sezoninių darbų atlygis priklauso nuo reikalaujamos kvalifikacijos ir vietovės.
Pavyzdžiui, sezoninis darbas Vilniuje bus apmokamas kaip ir kiti darbai Vilniuje. Tai yra daugiau, nei tos pačios kvalifikacijos darbai Alytuje. Sezoninis darbas neturint patirties apmokamas nuo 850 eurų neatskaičius mokesčių regionuose iki 1350 eurų didmiesčiuose. Tuo metu savo srities specialistai gali tikėtis ir 1500– 2500 eurų atlyginimų už sezoninius darbus“, – komentavo įmonės vadovas.
Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius irgi sakė, atlyginimai kaimuose vis dar mažesni nei miestuose.
„Pavyzdžiui, pernai atlyginimai bendrai kilo apie 10 proc., o žemės ūkio ir miškininkystės sektoriuje – tik 2 proc. Kaimo vietovėse atlyginimai atsilieka nuo miesto algų.
Tačiau ūkininkai taip pat gali pasiūlyti darbų ir aukštos kvalifikacijos specialistams. Pavyzdžiui, traktorių ar kitų mechanizmų mechanizatoriams. Šiems žmonėms reikia mokėti dirbti su kompiuterizuota technika. Tad šie darbuotojai turi gauti ir atitinkantį atlyginimą“, – tikino ūkininkų atstovas.
Pasak R. Juknevičiaus, sezoninių darbuotojų paklausa labiausiai auga balandį.
„Ūkininkai pasirengę įdarbinti tiek lietuvius, tiek užsieniečius. Ukrainiečiai yra labai motyvuoti kuo greičiau susirasti darbą, tačiau kaimo vietovėse jų mažai.
Iš Ukrainos pabėgę žmonės dažniausiai apsigyvena miestuose. Tad ir darbo jie dažniausiai ieško mieste. Tad tikrai nėra taip, kad ukrainiečiai masiškai darbintųsi kaime pas ūkininkus“, – sakė R. Juknevičius.